Instagram RSS Feed

Szelak i politura

23 listopada, 2010 by Aneta

Szelak – to odmiana naturalnej żywicy pozyskiwanej z wydzieliny owadów żyjących w Indiach i Tajlandii (owady zwane czerwcami odżywiają się sokiem wysysanym spod kory drzew figowych i produkują substancję – szelak – dla ochrony swoich larw). Jest to więc nic innego jak żywiczna mieszanka szczątków owadów, które zbierane i poddawane dalszej obróbce (m.in. oczyszczaniu i namaczaniu) tworzą w końcowej fazie formę cieniutkich płatków całkowicie rozpuszczalnych w spirytusie. W zależności od rodzaju drzewa szelak jest różnego zabarwienia, od żółtego do ciemno brązowy. Do produkcji politury używane są cztery podstawowe kolory (występujące w wersji czystej, już pozbawionej nadmiaru wosku lub naturalnej z woskiem) :

  • bielony (praktycznie bezbarwny)
  • lemon (słomkowy odcień.)
  • orange (pomarańczowy odcień)
  • rubin ( rubinowo-bordowy odcień)

 

szelak rubin*szelak indyjski rubin

szelak lemon*szelak indyjski orange

zbite płatki szelaku*zbite grudki rożnych płatków szelaku

Politura – to roztwór szelaku i alkoholu używany do wykańczania oraz konserwacji powierzchni drewna. Dobrze położona politura stworzy finalnie na powierzchni mebla piękny i szlachetny wysoki połysk, nie porównywalny do nawet najlepszej klasy lakierów. Mimo, iż politura ma swój kolor to nie ma ona właściwości barwiących tak jak bejca czy wosk barwiący. Nakładana wielokrotnie wydobywa i podbija tylko naturalny kolor drewn oraz podkreśla usłojenie.W zależności od rodzaju drewna, ale także stylu mebla, politurę nakłada się (w odstępach czasowych) od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet i kilkuset cieniuteńkich warstw. Nie przesadzone bywają więc informacje, że dobrze zapoliturowany ‚antyk’ może mieć położonych nawet i dwieście warstw politury:)

Nie ma jednolitego przepisu na sporządzenie politury czy też jasno podanych proporcji ile wagowo płatków szelaku ma być rozpuszczonych w spirytusie. Ilu konserwatorów, tyle też technik:) Doświadczony stolarz czy politurownik zawsze rozpuszcza szelak na oko;) Zazwyczaj przyrządza się tzw. bazę, czyli mocną i gęstą politurą, z której później, poprzez dolewanie spirytusu, uzyskuje się odpowiednie do pracy stężenie roztworu (w zależności od etapu i sposobu polerowania, ale też i gatunku i rodzaju drewna). Najczęściej przy wykańczaniu mebla stolarze/politurownicy używają 3-4 stężeń politury. W zależności od rodzaju i koloru szelaku, możemy mieć politurę czystszą i pozbawioną wszelkich osadów tzw. politurę z szelaku odwoskiwionego oraz politurę z szelaku z większą zawartością wosku.

  SONY DSC*trzy kolory politury lemon/orange/ rubin

SONY DSC

* politura w trakcie rozpuszczania (szelak indyjski orange)

SONY DSC

67302F6F-6B4C-4911-851E-25CAD7C62277

Artykuły powiązane

1. Sztuka politurowania (słowo wstępu)
2. Pielęgnacja mebli politurowanych
3. Politura szelakowa (przygotowanie)
4. ‚Magiczne’ odnawiacze do mebli

Brak komentarzy »

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one + 3 =