Instagram RSS Feed

Polskie Thonety

1 marca, 2011 by Aneta

Para giętych, niedużych w formie krzesełek z fabryki w Krakowie, wykonanych najprawdopodobniej pod koniec lat 30-tych XXw.

Ciekawostką jest zachowana w oryginalnym stanie fabryczna sygnatura – naklejona na spodniej stronie siedziska etykieta z napisem Polish Bentwood Furniture Industry Kraków oraz wybity na ramie podpis Made in Poland

Artykuły powiązane

1. Thonety w stylu Art Deco
2. Polskie i węgierskie krzesła Thonet
3. Książka o meblach Thonet
4. Etykiety na meblach giętych
5. Renowacja pary giętych krzeseł
6. Jak odnowić gięte (thonetowskie) krzesło
7. Thonety dla najmłodszych (renowacja krzesła)
8. Renowacja krzesełek w typie Thonet

4 komentarze »

 1. Bonnie napisał(a):

  Hello from Australia!
  I had another look at your site while investigating the chairs that have the marking „Made in Poland” notice there is an „R” underneath?
  There may also be a serial number on these chairs at the front between the legs and under the front rim.
  I have similar chairs and I just saw the additional markings this morning. it is very hard to find out anything about the manufacturers of these chairs. Do you ave any more information?
  They are bent wood, but not Thonet.
  Any help appreciated. 🙂

 2. Moja babcia ma jeszcze takie krzesła. Mają już pewnie z 30-40 lat ale na paru nie widać śladów użytkowania w ogóle.

 3. Renata napisał(a):

  Mam jeszcze takie dwa. Mają co najmniej 60 lat, bo odkąd pamiętam były w domu rodzinnym. Na moich, pod napisem „Made in Poland”, widnieje jeszcze litera R, a na samym brzegu, jakby wypalona V. Mocno nadgryzione zębem czasu, wytarte, że ściętymi wkrętami w poprzeczkach, stały zapomniane w piwnicy. Śledzę twój blog od jakichś dwóch lat, ale dopiero teraz nabrałam odwagi i postanowiłam je odnowić. Największą trudność sprawiło mi usunięcie zerwanych gwintów z nóżek i wyjęcie siedziska z ramy. Ale czysty spirytus sprawę załatwił. I polerka wacikami stalowymi, genialna sprawa ???? jestem Ci bardzo, bardzo wdzięczna, że pomogłaś mi przywrócić do życia to cudo, a przede mną jeszcze kilka takich rodzinnych pereł sprzed lat. Robisz naprawdę wielką, wielką robotę

  • Aneta napisał(a):

   Bardzo dziękuję! Za każdym razem kiedy czytam czy słyszę, że dzięki wskazówkom na blogu ‚pomogłam’ postawić na nogi domowe, rodzinne meble to jest mi niezmiennie miło:))
   pozdrawiam serdecznie,
   Aneta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × five =