Instagram RSS Feed

Intarsja i inkrustacja

18 maja, 2011 by Aneta

Obie to techniki zdobnicze stosowane w meblach. Narodziły się w XVIw. we Włoszech, choć prawdziwy rozkwit przeżywały w meblarstwie niemieckim i przede wszystkim francuskim. Czym się różnią? Ja rozdzielam je tak:

Intarsja – jest to dekoracyjny wzór/rysunek/ornament na meblach, wykonany z niewielkich fragmentów różnego rodzaju gatunków drewna (częściej forniru niż masywu), różniących się ze sobą kolorem i usłojeniem (heban, palisander, mahoń, jawor itp.) i naklejony na powierzchnię drewna.

Inkrustacja – jest to dekoracyjny wzór/rysunek/ornament podobny do intarsji tylko wykonany z materiałów innych niż drewno; najczęściej używa się masy perłowej, brązu (metali np. złotej blachy), kości słoniowej, szylkretu, kamieni półszlachetnych.

Przykład biurka secesyjnego z ładnie wykonaną, kolorową intarsją: SONY DSC


1 komentarz »

 1. Piotr Łukasiński napisał(a):

  Witam serdecznie pragnę sprostować .
  Intarsja – wykładanie powierzchni drewnianych różnymi materiałami , np. metalem, masą perłową, kością, szylkretem oraz drewnem, najczęściej o odmiennym zabarwieniu , często podbarwianym, podpalanym, dzięk czemu uzyskujemy barwny wzór.
  Intarsja znana była w starożytności (w Egipocie ponad 3000 lat temu, w Europie w średniowieczu ok XIIIw. we Włoszech.
  Innym rodzajem intarsji jest markieteria , Boulle stosował w drugiej połowie XVIIw. jej tło stanowił szylkret kładziony na drewno barwione na czerwono, do wykładania intarsji Boulle używał miedzi,cyny, srebra i mosiądzu.
  Inkrustacja – technika polegająca na wypełnianiu uprzednio wyżłobionych wzorów w powierzchni zdobionego przedmiotu (też drewnianego) różnymi materiałami, np. masa perłowa , szylkret, komienie szlachetne, metal oraz drewno o innym zabarwieniu niż tło.

  Sprostowanie za Panią Ireną Swaczyną „Meble naprawa i odnawianie” oraz „Słownik terminologiczny mebli” Izydor Grzeluk
  Pozdrawiam
  Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 2 =