Instagram RSS Feed

Niciak ze skrytką

10 sierpnia, 2011 by Aneta

Na pierwszy rzut oka klasyczny niciak w stylu Biedermeier z I poł. XIXw. (powiedziałabym nawet że dość skromny, nawet jak na mebel z tego okresu). Graniasta kolumna z trójnogiem, uchylny blat i dwie szufladki, z czego tylko górna z licznymi wewnętrznymi  podziałkami, ale prostymi i ubogimi…(drewno i okleina mahoń piramida, konstrukcja sosna). A jednak mebelek niezwykły i ciekawy, bo kryjący w swych wnętrzach skrytkę, co w niciakach należy zaliczyć do zdecydowanej rzadkości. Do tego dość oryginalny mechanizm otwierania dolnej szufladki czyni z mebelka jeszcze bardziej interesujący egzemplarz (mebel w obecnym stanie po pełnej i profesjonalnej renowacji).

Otwarcie blatu i górnej szufladki następuje klasycznie przy użyciu klucza. Drugiej szufladki tym sposobem jednak nie wysuniemy.

 

Dopiero po naciśnięciu kołeczka ukrytego pod spodem oskrzyni nastapi odblokowanie drewnianej zapadki i możliwe będzie wysuniecie dolnej szufladki.

Aby dostać się do ukrytego schowka musimy wyjąć górna szufladkę i odsunąć denko oddzielające poziomy szufladek.

 

Dolna szufladka jest krótsza i klasycznie zakończona, dzięki czemu skrytka umieszczona w tylnej części oskrzyni niciaka jest kompletnie niewidoczna.

Stoliki do szycia były drogim i luksusowym sprzętem będącym najczęściej na wyposażeniu u młodych panien, istnieje wiec podejrzenie, że skrytka służyła do przechowywania kosztowności lub tajemnych liścików od ukochanego 😉

Artykuły powiązane

1. Niciak

6 komentarzy »

 1. Witam ten rodzaj skrytek jest dość powszechny w sekretarzykach , ale w niciaku widzę poraz pierwszy. Spotkałem się wielokrotnie z takim mechanizmem otwierania skrytek lub szuflad , ostatnio w karciaku Ludwik Filip mechanizm rozkładania oskrzyni był w ten sam sposób zabezpieczony i otwarcie następowało po naciśnięciu dźwigni od spodu. Dodam tylko , że w oskrzyni mieściła się rozkładana część boczków tak by po rozsunięciu tworzyć całą oskrzynię pod odkładanym blatem .
  Barzdo się cieszę , że mogę poczytać o ciekawostkach meblarskich .
  Pozdrawiam
  Piotr

 2. Basia pisze:

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie literatury na temat tego typu mebla. Mam niciak, prawdopodobnie z końcówki XIX wieku w stylu eklektycznym (ma nawet nalepkę ale bardzo zabrudzona i trudną do rozczytania), chciała bym dowiedziec się czegoś więcej na jego temat, czy może mi Pani podpowiedzieć gdzie szukać?
  Pozdrawiam,
  Basia

  • Aneta Bukowska pisze:

   Proszę przesłać zdjęcia niciaka, postaram się wtedy coś więcej podpowiedzieć (aneta.antyki@wp.pl). Polecam lekturę książki „Meble Neorenesansowe Epoki Kajzerowskiej 1871-1914” Haff Rainer (Wydawca Zysk i S-ka Wydawnictwo), znajdzie tam Pani opisy i zdjęcia mebli eklektycznych, w tym stolików typu niciak. Pozdrawiam;

 3. Jan Rękawek pisze:

  Jestem zainteresowany kupne tego meble. Jeśli ten mebel jest do sprzedaży Proszę o napisanie informacji na mój adres mailową. Serdecznie Pozdrawiam.
  janrekawek@gmail.com

 4. uOli.pl pisze:

  Choruję na taki model, na razie zadowalam się http://uoliuoli.blogspot.com/2014/02/niciak-w-stylu-ludwikowskim.html i spadkiem po Babci, który opisałam przy okazji http://uoliuoli.blogspot.com/2013/09/decoupage-czyli-historia-jednej.html?showComment=1393062332011#c5630269280189196346.
  Zawsze U Pani znajdę jakąś perełkę do zachwytu….

 5. Adam pisze:

  Piękny mebel, sam mam 2 takie w swojej kolekcji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =