Instagram RSS Feed

Renowacja krzesełek w typie Thonet

13 stycznia, 2013 by Aneta

Krzesełka w typie Thonet z lat 20/30-tych XXw. wykonane z drewna bukowego, zachowane w oryginalnym stanie. Meble uniwersalne i niezmiennie popularne, produkowane przez cały XXw. seryjnie (w tysiącach egzemplarzy), spotykane więc dość często we wnętrzach, galeriach czy na giełdach staroci. Z uwagi na specyficzną technologię ich produkcji, czyli gięcie elementów drewna pod parą, należy jednak unikać kupna egzemplarzy, które są mocno porozsychane i popękane. Sklejenie na nowo giętych konstrukcji bywa bowiem dość trudne a często wręcz niemożliwe. Nasze krzesełka (3 szt.), zanim na nowo staną się mebelkami użytecznymi, muszą przejść pełną renowację.

Oto etapy prac:

– rozkręcenie krzesełek na elementy

– usunięcie z drewna starych powłok politury/lakieru za pomocą specjalistycznego żelu (np.Scansol) i grubej waty metalowej

– czyszczenie i szlifowanie – w tym przypadku, z uwagi na obłe, małe płaszczyzny, wszystko trzeba wykonać ręcznie za pomocą klocka i papieru ściernego

– klejenie/wzmacnianie/skręcenie konstrukcji

– bejcowanie drewna – jeśli chcemy zmienić naturalny kolor drewna

– politurowanie drewna

– wycięcie ze sklejki okrągłego podkładu pod siedzisko

– prace tapicerskie.

Z uwagi na masywną konstrukcję krzesełek – lite drewno bez użycia forniru – większość prac możemy wykonać sami (szablon pod siedzisko może zrobić tapicer). Wszystkie produkty potrzebne do prac: papier ścierny, klej stolarski, bejcę, gotową już politurę itp., bez większego problemu kupimy z dużych marketach budowlanych, sklepach dla konserwatorów i plastyków lub np. przez internet. Przy klejeniu przydałyby się tylko ściski stolarskie (lub pasy), dzięki którym solidniej skleimy dekoracyjną listewkę w oparciu lub jak w przypadku naszych modeli, popękaną ramkę siedziska. Jest to dość ważna czynność, ponieważ uszkodzone, gięte pod parą drewno, bez mocnego zaciśnięcia raczej nam się nie połączy (siła prężenia będzie zbyt duża). Reszta konstrukcji (nogi i obręcz) wymaga tylko ponownego skręcenia, bo oryginalnie – jak to w Thonetach, jest mocowana na śruby.

etapy prac przy renowacji krzesełek

Renowacja zakończona. Krzesełka zyskały nowy kolor oraz politurę (drewno bukowe zabejcowane zostało na kolor ciemnego orzecha), na koniec wykonana została nowa tapicerka pokryta zielonym suknem. Oto efekty:)

Artykuły powiązane

1. Thonety w stylu Art Deco
2. Polskie i węgierskie krzesła Thonet
3. Polskie Thonety
4. Książka o meblach Thonet
5. Etykiety na meblach giętych
6. Renowacja pary giętych krzeseł
7. Jak odnowić gięte (thonetowskie) krzesło
8. Thonety dla najmłodszych (renowacja krzesła)

3 komentarze »

  1. Fotel-ik napisał(a):

    Uwielbiam tego typu meble, zaklęta w nich tajemnica, historia, powodują że mają tak niesamowity urok !

  2. Akak napisał(a):

    Jak zwykle przepiękna robota. Brakuje mi tylko szczegółów odnośnie wykończenia samego siedziska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − five =