Instagram RSS Feed

Aplikacje na meblach. Maszkaron, kariatyda, herma, gryf, putto

10 marca, 2013 by Aneta

Aplikacje – tak najczęściej określa się dekoracyjne elementy wykonane oddzielnie i przymocowane do powierzchni mebla. Rodzai ornamentów i zdobień, tak jak stylów, jest całe mnóstwo: rozety, girlandy, arkatura, akant, trójliść, szewron, rocaille… Najbardziej efektowne jednak są te noszące cechy ludzi i zwierząt, czyli maszkaron, putto, gryf, kariatyda i herma. Wszystkie je spotkamy na meblach produkowanych do końca XIXw. (zwłaszcza na tych z okresu historyzmu) oraz na XX-wiecznych kopiach mebli stylowych (zwłaszcza produkcji holenderskiej i francuskiej). Oryginalne, wiekowe dekoracje rzeźbiarskie  i cała dawna snycerka tworzona do początku XIXw., będą bezapelacyjnie ładniejsze, realniejsze i zdecydowanie szczegółowiej dopracowane (głęboko kanelowane i misternie rzeźbione), niż współczesne ozdoby wyrabiane maszynowe, w tym te z II połowy XIXw., którym często brak powściągliwości oraz artystycznego kunsztu i które charakteryzuje już ryte i bardzo płytkie zdobienie, bez dbałości o szczegóły i detale.

maszkaron będący jednocześnie kluczynką (okuciem do zamka)

*

MASZKARON lub MASKARON lub maska (od fran. mascaron), wł. mascherone) –  to motyw dekoracyjny w formie stylizowanej głowy/twarzy/maski ludzkiej lub półzwierzęcej, o zdeformowanych groteskowo rysach i często fantastycznej fryzurze oraz wyłupiastych przerysowanych oczach np. sfinksy-lwy z głową ludzką, byki z brodatymi głowami ludzkimi czy stworzenia diabła. Maszkarony stosowano najczęściej na drzwiczkach mebli, frontach szuflad, głowicach kolumn, konsolach, nogach i podporach, głównie w stylu gotyckim, renesansowym, manieryzmie i baroku (w fontannach np. maszkaron stanowi zwykle ujście wody). Były dołączone do mebla lub w nim bezpośrednio rzeźbione. Na dobre w meblarstwie zadomowiły się od XVI wieku.

maszkaronmaszkarony w formie fantastycznych zwierząt maszkarony stanowiące podłokietniki foteli

*

GRYF (od łac. gryphus) – twór fantastyczny/bajeczny z korpusem lwa a skrzydłami i głową drapieżnego ptaka, najczęściej orła. Jako motyw dekoracyjny występował w starożytnej sztuce greckiej i rzymskiej, a także w okresie nowożytnym w dekoracjach architektonicznych, malarskich i rzeźbiarskich oraz rzemiośle artystycznym. W meblach stanowi zazwyczaj formę ozdobnej podpory.

gryfy (etykieta z literatury)

IMG_0453

SONY DSC

*

HERMA (od starożytnych greckich, ulicznych pomników z głową Hermesa) – zazwyczaj przyścienny krótki i zwężający się ku dołowi pilaster/filar, zwieńczony ludzką głową lub popiersiem (najczęsciej kobiecą), występujący w meblach skrzyniowych typu szafy, kredensy, sekretery. Obok kariatydy, drugi najczęsciej wykorzystywany motyw dekoracyjny w meblach w stylu empire.

imageimageKariatyda będąca pilastrem w drzwiach od kredensu

Hermy: na klasycystycznej komodzie okleinowanej mahoniem piramidą oraz jako noga fotela

*

KARIATYDA – antyczna figura kobieca pełniąca funkcję podpory, występująca najczęściej w podłokietnikach foteli czy głowicy kolumny lub pilastra np. jako boczny fragment drzwi.  Charakterystyczna dla mebli rokokowych i klasycystycznych oraz dla całego stylu empire, który silnie naśladował sztukę starożytną .

kariatyda (źródło z katalogu aukcyjnego)

*

PUTTO (od wł.chłopczyk) – motyw dekoracyjny pod postacią małego, nagiego chłopca, czasem uskrzydlonego (nawiązującego do Erosa). Zamiennie określany jest najczęściej aniołkiem lub amorkiem.

putto


4 komentarze »

  1. Łukasz pisze:

    świetny temat, lubię tu zaglądać;)
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na nowe wpisy.

  2. misia pisze:

    Bardzo ciekawie prowadzony blog. Jestem zachwycona starymi meblami, często przemierzam targowiska i sklepy z antykami w poszukiwaniu pięknych, starych mebli z duszą. Niestety nie potrafię zabrać się sama do renowacji ze względu na bardzo ubogie talenty manualne, ale chciałabym kiedyś tak sama, od początku do końca odrestaurować moje mebelki.

    • Na początku swojej przygody z renowacją najlepiej zacząć od jakiegoś małego mebelka, najlepiej zrobionego z drewna dębowego, które jest bardzo przyjemne i wdzięczne do tego typu prac (elementy fornirowane, zwłaszcza z ubytkami, mogą bowiem zniechęcić…). Powoli i bez obaw, dobre przygotowanie w teorri i można zabrać się za samodzielną domową renowację:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − three =