Instagram RSS Feed

Thonety w stylu Art Deco

23 lipca, 2013 by Aneta

Komplet czterech art-decowskich krzeseł sygnowanych marką Thonet. Wykonane zostały z drewna bukowego (mazerowanego), z zaobloną konstrukcją ramy siedziska oraz wklęsłym oparciem fornirowanym wzorzystym orzechem. Krzesła zachowały się w dobrym stanie i jak to przystało na meble gięte, są w całości skręcane na śruby (poza klejoną deską oparcia). Są bardzo stabilne i mega wygodne. Charakteryzują typowe wzornictwo dla początku lat 30-tych XXw.

Na wewnętrznej stronie ramy siedziska krzeseł zachowały się metryki w postaci wypalanych stempli „Thonet” oraz papierowych naklejek z drukowanym tekstem i logo firmy. Niestety nie mam pewności w której z polskich fabryk zostały wykonane (kupione przez pierwszego właściciela w Warszawie). Etykieta z napisem Thonet, bez dodatkowych oznaczeń typu ‚Wien’, była używana do mebli produkowanych na rynek węgierski, tak przynajmniej wskazuje wiarygodne źródło. Okazuje się jednak, że i w polskich zakładach działających na licencji Thoneta posługiwano się tego typu naklejkami. Bliższych informacji na temat historii produkcji tego typu egzemplarzy niestety brak. Nie znalazłam też żadnego spisu fabryk produkujących przed wojną meble gięte oklejane etykietami Thonet. Pozostaje mi więc przypuszczać, że powstały one w założonych w 1881 roku przez Braci Thonet zakładach w Radomsku (lub którejś z filii w Jasienicy, Buczkowicach czy Bielsku).

Ostatnio zaktualizowane114SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

Mnogość wytwórców mebli giętych kopiujących i korzystających z wzorów Thoneta, spowodowała, że tego typu meble, głównie krzesła, są nadal powszechnie dostępne, często w naprawdę atrakcyjnych cenach. Najbardziej jednak znaną i cenioną marką pozostaje Thonet, którego oryginalne, sygnowane egzemplarze cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Zwłaszcza na zagranicznym rynku antykwarycznym (austriackim,niemieckim i amerykańskim) katalogowe projekty osiągają zawrotne ceny.

SONY DSC

Tego typu krzesła niewątpliwie odzwierciedlają międzywojenną elegancję, prostotę i funkcjonalność polskiego odłamu stylu Art Deco. Komplet idealnie współgra z okrągłym stołem (art-decowskim lub współczesnym), bo dzięki zaoblonym oparciom krzesła tworzą przy stole drugi krąg i nie zabierają tym samym miejsca. Całość wygląda lekko i spójnie.  SONY DSC SONY DSC

Artykuły powiązane

1. Polskie i węgierskie krzesła Thonet
2. Polskie Thonety
3. Książka o meblach Thonet
4. Etykiety na meblach giętych
5. Renowacja pary giętych krzeseł
6. Jak odnowić gięte (thonetowskie) krzesło
7. Thonety dla najmłodszych (renowacja krzesła)
8. Renowacja krzesełek w typie Thonet

1 komentarz »

  1. 56ula napisał(a):

    Piękne!
    Właśnie robię do mojego małego domku krzesła tego typu, ale z balsy nie z drewna bukowego , gdzie im do oryginałów. Pozdrawiam
    Nadal będę tu zaglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + eleven =