Instagram RSS Feed

Książki o stolarstwie cz.1

10 lutego, 2019 by Aneta

Jest na blogu pakiet książek o renowacji i odnawianiu mebli, czas więc na podstawową literaturę z zakresu stolarstwa. W mojej domowej bibliotece znajduje się kilkadziesiąt różnych tytułów z szeroko pojętego meblarstwa – style i epoki, prace w drewnie, nauka renowacji, materiałoznawstwo, projektowanie mebli itd… Staram się być na bieżąco z nowymi wydaniami, choć przyznam, że najbardziej sobie cenię nasze polskie publikacje z poprzednich lat, zwłaszcza stare podręczniki szkolne dla szkół zawodowych przygotowujące do pracy w zawodzie stolarz oraz książki dla hobbystów i majsterkowiczów:) Z nich wyczytuję najwięcej przydatnych dla mnie wiadomości.

Od czego zacząć, by nauka stolarstwa nie okazała się zbyt ‚techniczna’  i skomplikowana? Zanim przystąpimy do pierwszych prac, warto poczytać jak postępować z drewnem.

Poniżej pierwszy zestaw wybranych przeze mnie, godnych polecenia i przeczytania książek. Dzięki nim można zdobyć podstawowe informacje o drewnie, narzędziach do jego obróbki (struganiu, pracy dłutem, frezowaniu, wierceniu, trasowaniu itd.), zasadach łączenia drewna, konstrukcji prostych wyrobów czy urządzeniu przydomowego warsztatu itd. Stanowią dobrą bazę dla początkującego hobbysty&majsterkowicza. Podkreślę też od razu, że zdobywanie wiedzy teoretycznej powinno iść w parze z wiedzą praktyczną i nabywaniem doświadczenia. W pewnym momencie sama wiedza (nawet najbardziej zgłębionam) niestety nie wystarczy, koniczna jest praktyka. Jeśli więc tylko mamy okazję to zaopatrujmy się w podstawowe narzędzia i weryfikujmy te wiadomości zaczynając od tworzenia najprostszych wyrobów w naszym domowym warsztacie.

1. „Stolarstwo”

autor: Tadeusz Laurowski

Wydawnictwo KaBe

Krosno 2017

 

2. „Stolarstwo moje hobby”

Wojciech Sokołowski

Wydawnictwo WATRA

Warszawa 1988

  

 

3. „Drewno moje hobby”

Janusz Polański

Wydawnictwo Arkady

Warszawa 1988

 

4. „Stolarstwo. Materiały narzędzia, techniki, projekty”

Paul Forrester

Wydawnictwo Arkady

Warszawa 2011

 

5. „Prace stolarskie”

Wydawnictwo Arkady

Warszawa 2018


Brak komentarzy »

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + 4 =