Instagram RSS Feed

O historii zegarów i zagarków marki Junghans i Kienzle

28 marca, 2020 by Aneta

Wykorzystuję to, że mam odrobinę więcej wolnego czasu i nadrabiam zaległości w blogowym dziale ‚literatura’… Bo książki od zawsze pomagały przyjemnie i ciekawie spędzić wolny czas, ale teraz są myślę wyjątkowo pomocne:)

Tym razem o zegarach. O historii, produkcji i rozwoju dwóch prężnie działających, znanych i lubianych firm, powstałych jeszcze w XIX wieku: Kienzle i Junghans.

„Zainteresowanie upływającym czasem zwiększało się wraz z postępem technicznym, który największą ‚prędkość’ rozwoju osiągnął w XIX i XX wieku. Jednak przed tym okresem czasomierz był już znany. Urządzeniem odmierzającym czas ludzie interesowali. się na przestrzeni lat, najlepiej jest to widoczne   wraz. z jego ciągłym unowocześnianiem. Bez wątpienia, okres w którym czasomierze zaczęły wkraczać w sferę życia codziennego, był przełom XI i XII wieku. Wtedy też pojawiły się pierwsze zegary wieżowe, a społeczeństwo mogło dzięki nim obserwując upływający czas…” cyt. Łukasz Biały „Historia zegarów fabryki Kienzle”.

Dwie prace, które dziś polecam są autorstwa Łukasza Białego. Świetnie przedstawiają rozwój przemysłu zegarowego i historie rodziny Kienzle i twórców marki Junghans. Przyjemnie obrazują wszechobecną modę na czasomierze – wersje kieszonkowe, ścienne, budziki, zegary szafowo-podłogowe czy kominowo-kredensowe. Książki zdecydowanie warte przeczytania, nie tylko dla miłośników dawnych zegarów.

„Historia Fabryki Zegarów Kienzle”

aut. Łukasz Biały 

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Kotliński, Łódź 2016

„Historia Fabryki Zegarów Junghans”

aut. Łukasz Biały 

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Kotliński, Łódź 2017


3 komentarze »

  1. Piotr pisze:

    Po przeczytaniu książki o historii firmy Junghans zmieniłem na plus zdanie o całej rodzinnej firmie
    Naprawdę polecam książki Łukasza, a wiem że w przygotowaniu jest kolejna

  2. Uwielbiam takie klimaty vintage, szczególnie we wnętrzach glamour

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − ten =