Instagram RSS Feed

Książki o historii stołu i historii łóżka

24 lutego, 2022 by Aneta

Tym razem chcę polecić i zachęcić do przeczytania dwóch świetnych publikacji autorstwa pani Małgorzaty Korżel-Kraśnej, wybitnej specjalistki w dziedzinie dawnego meblarstwa, wydanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Pierwsza z nich „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX wieku” przedstawia, jak głosi sam tytuł, hisotrię stołu jako mebla który od setek lat na co dzień gości w naszych wnętrzach. Autorka w bardzo ciekawy sposób przybliża nam nie tylko dzieje samego stołu, ale też i historię dawnego meblarstwa, opisuje obyczaje i zmiany jakie towarzyszyły ludziom w urządzaniu domostw.

„Meble, w tym stoły, są związane z konkretnymi miejscami i właścicielami, stanowiąc znak swoich czasów. Zawsze przekazują wiedzę natury ogólnej o epoce, w której powstały, oraz szczegółowe dane o wytwórcy i użytkowniku, ich upodobaniach, wrażliwości estetycznej, wiedzy…” (cyt. ze Wstępu do książki).

Książka towarzyszyła tematycznej wystawie czasowej, która zorganizowana była wiosną zeszłego roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Niestety, nie było dane mi ją zobaczyć.

„Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX wieku”

Autor: Małgorzata Korżel-Kraśna

Wydawnictow Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2020

Druga książka pani Małgorzaty Korżel-Kraśnej opowiada historię mebli do spania, czyli łóżek.

„Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku” to bogato ilustrowane opracowanie poświęcone sprzętowi towarzyszącemu człowiekowi niemal przez wszystkie stulecia. Tak jak o stołach, tak w tym wydaniu o łóżkach oraz innych sprzętch z sypialni autorka opowada bardzo wnikliwie i interesująco. 208 stron ilustracji i tekstu z którymi warto się zapoznać i nie wątpię, że z zaciekawieniem przeczytać.

Sama książka ma też oryginalną szatę graficzną. Ubrana w pudrowo różową okłądkę, przypomina trochę napowietrzoną poduszkę, a to dlatego, że każda z kartek jest podwójna, co podnosi jeszcze bardziej walory estetyczne tej publikacji.

„Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku”

Autor: Małgorzata Korżel-Kraśna

Wydawnictow Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2020

Artykuły powiązane

1. „Klasycyzm. Przewodnik dla kolekcjonerów”
2. O meblach z XV-XIX wieku. Książki Małgorzaty Korżel-Kraśnej

1 komentarz »

  1. Basia pisze:

    Chętnie zapoznałabym się z książką o łóżkach, bo trzeba przyznać, że to ciekawe jak i na czym wcześniej ludzie spali 😛 Ponoć w dawnych latach były to tylko jakieś sienniki, w których dość często można był spotkać szczurka lub innego „przyjaciela” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 11 =