W niektórych Pracowniach odnawia się głównie meble, w innych trafiają się troszkę większe sprzęty…
W zaprzyjaźnionej Pracowni na Podlasiu trwają właśnie nietypowe prace. Kompleksowej renowacji poddawany jest bowiem stary, przedwojenny wagon kolejki wąskotorowej, pochodzący najpewniej z początku XXw. i służący kiedyś jako wagon dla służ ratunkowych. Obecnie ma on pełnić funkcję pomnika, a raczej izby pamięci o ludziach-mieszkańcach okolicznych terenów, którzy w czasie II wojny światowej byli masowo wywożeni bydlęcymi wagonami w głąb Związku Radzieckiego. Urządzony ocalałymi pamiątkami z czasów radzieckiej okupacji (zdjęciami, dokumentami i innymi przedmiotami), ma być bezpośrednim symbolem upamiętniającym zesłania Polaków na Sybir.
- z uwagi na mocno przegniłe i uszkodzone drewno na zadaszeniu wymiana całej konstrukcji dachu (na zdj. już z nowym pokryciem)
- czyszczenie za pomocą piaskowania* wszystkich elementów metalowych, głównie podwozia
- czyszczenia za pomocą piaskowania całej konstrukcji drewnianej, łącznie ze środkiem
- zabezpieczanie żeliwa i drewna impregnatami
- malowanie całego wagonu odpowiednimi farbami.
Po pełnym odnowieniu wagon trafi na plac przed zabytkowym dworcem kolejowym (stacja trasy prowadzącej do wschodniej granicy), gdzie stanie za specjalnie przygotowanym niewielkim fragmencie torów.
Super projekt. Piękny wagon. Tylko co to za wąskotorówka? Gdzie te wagony jeździły?
Histori jego tras niestety nie znam. Sam wagon został przekazany z Muzemu Kolejnictwa z Sochaczewa (Muzeum Kolei Wąskotorowej http://mkw.e-sochaczew.pl/media/index.php?MediumID=188)
Ciekawa realizacja, wymagająca zastosowania wielu metod. Jak widać technologia piaskowania powierzchni ma bardzo szerokie zastosowanie. Brawo!
piękne wagony, super!
Witam.
Super wygląda ten wagon tylko więcej takich inicjatyw.
A jeśli chodzi o zastosowanie piaskowania to polecam przeczytać http://elektrokorund.blox.pl/2015/09/Elektrokorund-zwykly-piaskowanie.html
Super!!!