Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Książki o stolarstwie cz.1

Jest na blogu pakiet książek o renowacji i odnawianiu mebli, czas więc na podstawową literaturę z zakresu stolarstwa. W mojej domowej bibliotece znajduje się kilkadziesiąt różnych tytułów z szeroko pojętego meblarstwa – style i epoki, prace w drewnie, nauka renowacji, materiałoznawstwo, technologia, rysunek techniczny, projektowanie mebli itd… Staram się być na bieżąco z nowymi wydaniami, choć przyznam, że najbardziej sobie cenię nasze polskie publikacje z poprzednich lat, przede wszystkim podręczniki szkolne dla szkół technicznych i zawodowych – tzw 'biblioteka doskonalenia zawodowego’ – przygotowujące do pracy w zawodzie stolarz/stolarstwo meblowe, ale także dla słuchaczy kursów stolarstwa budowlanego, kursów ciesielskich i tapicerskich. Pomocne i ciekawe bywają też tematyczne książki dla hobbystów i majsterkowiczów. Z jednych i z drugich niewątpliwie wyczytuję najwięcej przydatnych dla mnie wiadomości. W poszukiwaniu cennej literatury warto więc zaglądać nie tylko do księgarń, ale też i do antykwariatów.

Od czego zacząć, by nauka stolarstwa nie okazała się zbyt 'techniczna’ i skomplikowana? Zanim przystąpimy do pierwszych prac i rzucimy się w zbyt skomplikowane 'maszynowe’ projekty, warto poczytać jak postępować z drewnem i poćwiczyć najprostsze czynności, bo to na nich wbrew pozorom najczęściej możemy polec…) Bezbłędne opanowanie technik obróbki ręcznej to podstawa, zwłaszcza kiedy zamierzamy specjalizować się w renowacji mebli.

Poniżej pierwszy zestaw wybranych przeze mnie, godnych polecenia i przeczytania książek. Sama wielokrotnie do nich wracam. Dzięki nim można zdobyć podstawowe informacje o drewnie, narzędziach do jego obróbki (struganiu, pracy dłutem, frezowaniu, wierceniu, trasowaniu itd.), zasadach łączenia drewna, konstrukcji prostych wyrobów czy urządzeniu przydomowego warsztatu itd.

Książki stanowią bardzo dobrą bazę dla początkującego hobbysty&majsterkowicza. Podkreślę też od razu, że zdobywanie wiedzy teoretycznej powinno iść w parze z wiedzą praktyczną i nabywaniem doświadczenia. W pewnym momencie sama wiedza (nawet najbardziej zgłębiona) niestety nie wystarczy, koniczna jest praktyka (i na odwrót). Jeśli więc tylko mamy okazję to zaopatrujmy się w podstawowe narzędzia i weryfikujmy wyczytane wiadomości zaczynając od tworzenia najprostszych wyrobów w naszym domowym warsztacie.

1. „Stolarstwo”

autor: Tadeusz Laurowski

Wydawnictwo KaBe

Krosno 2017

 

2. „Stolarstwo moje hobby”

Wojciech Sokołowski

Wydawnictwo WATRA

Warszawa 1988

  

 

3. „Drewno moje hobby”

Janusz Polański

Wydawnictwo Arkady

Warszawa 1988

 

4. „Stolarstwo. Materiały narzędzia, techniki, projekty”

Paul Forrester

Wydawnictwo Arkady

Warszawa 2011

 

5. „Prace stolarskie”

Wydawnictwo Arkady

Warszawa 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *