Niewielka, ale naprawdę bardzo ciekawa książka o polskich meblach giętych, głównie produkcji firmy założonej w 1919 roku „Polski Przemysł Drzewny – Czerski i Jakimowicz” z fabrykami we Lwowie i Bondyrzu (sprzedawała ona swoje meble gięte na polski, europejski i zamorski rynek, w tym także do Azji i Australii). Książkę czyta się bardzo lekko i szybko, brakuje mi tylko większej ilości zdjęć. Obowiązkowa porcja rzetelnych informacji dla miłośników mebli w typie thonetowskim. Bardzo polecam lekturę!
Polskie meble gięte
autor: Joanna Wojciechowska – Kucięba
wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok 2011
5 Responses
Gdzie to można dostać 🙂 ? Chętnie bym poczytał, ale nie chce mi się latać po księgarniach.
jest dostępna w księgarniach internetowych np. http://www.empik.com, warszawskiej MDM przy ul.Koszykowej lub Eureka (ul.Francuska 15, Saska Kępa)
Tej książki mi właśnie trzeba. Ciotka ma cztery krzesła z Fabryki Mebli Giętych Bondyrz i chciałam się o tej fabryce i jej wyrobach dowiedzieć więcej, a w necie słabiutko. Może w książce znajdę więcej…
Artykuł wciągający lecz z dość poważnym błędem. Mianowicie Radom a Radomsko to są dwie miejscowości nie mające ze sobą nic wspólnego. Być może są jakieś radomskie zakłady meblowe ale tu raczej chodzi o RADOMSZCZAŃSKIE zakłady mebli giętych. Błąd znajduje się przy części z krzesłami bujanymi w pkt 2. Pozdrawiam
Witam, jestem w Australii , a ja chcąc uzyskać informacje na temat polskiego Bentwood przemysłu meblarskiego.
Nie mówię po polsku, ale używam tłumacza internetowego . Jestem stwierdzenia , że bardzo trudno jest uzyskać informacje w języku angielskim. Czy znasz katalogach ? Chciałbym się dowiedzieć coś więcej na temat niektórych krzesłach mam. Mają tapicerowane siedzenia i plecami , więc zgaduję one tworzą 1950 roku , ale wygląda starzej .
Wszelkie informacje będą mile widziane.
Z poważaniem
Bonnie