Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

czyli moja fascynacja dawnymi meblami…

…rozpoczęła się 'naście’ lat temu, w 1997 roku (stare, dobre czasy liceum), gdy w poszukiwaniu dorywczej wakacyjnej pracy, trafiłam do jednej z pracowni renowacji mebli na warszawskiej Starej Pradze. Czysty przypadek. Ale miejsce ciekawe, fajni ludzie i do tego parę groszy na pierwsze młodzieńcze potrzeby:). A zajęcie nie ukrywam, dość trudne jak dla początkującego laika, tym bardziej płci pięknej:) Kurz, wszędzie pełno pyłu ze szlifowanego drewna, zapach przypalonego kleju kostnego i spirytusu z politury, ogólnie mówiąc warunki dość specyficzne jak na pierwsze miejsce pracy siedemnastoletniej licealistki. Do tego czysta ośmiogodzinna praca fizyczna polegająca (w początkowym, ale jakże długim okresie próbnym:) na usuwaniu starych powłok politury, bejcy, wosku a często też i lakieru, głównie z krzeseł, które choć niepozorne, uchodzą za jedne z trudniejszych mebli do renowacji. Jednym słowem mycie, czyszczenie, czyszczenie i mycie. Jak na tamten czas była to więc dla mnie prawdziwa szkoła przetrwania. Motywacji, energii i chęci miałam jednak dość dużo, by nie zrezygnować już po kilku dniach. W grupie z resztą raźniej a młodych 'praktykantów’ podobnych do mnie było jeszcze kilku, więc dawaliśmy radę:) Do tego niepowtarzalny Szef-właściciel galerii przyciągający ludzi jak magnes (podrzucający nam co rano, tak dla wzmocnienia, świeże drożdżówki:), antykwaryczne, trochę tajemnicze wnętrze Pracowni oraz otaczające nas wiekowe meble i przedmioty tworzyły wyjątkowy magiczny klimat, tak różny od klasycznych miejsc pracy. Niewątpliwie było w tym wszystkim coś artystycznego i na tyle oryginalnego, że pochłonęło mój cały wolny czas. A Galerię Sztuki „Stara Praga’ pokochałam miłością bezgraniczną (niezmiennie zresztą trwa ona do dziś:). Tak rozpoczęła się moja życiowa przygoda z dawnymi meblami, której owocem jest strona i blog Starych Mebli Czar

z pozdrowieniami,

Aneta

rok 1997

ps. jest rok 2021… moja fascynacja dawnymi mebli, tradycyjnym stolarstwem, historią wnętrz i szerokopojętym meblarstwem minionych epok nie słabnie:)
Niezmiennie pracuję w Pracowni, w której 24 lata temu stawiałam swoje młodzieńcze stolarskie kroki. Uzupełniłam jednak w tym czasie swoje wykształcenie o kwalifikacje czeladnicze (w zawodzie stolarz) wiedzę z zakresu konserwacji drewna zabytkowego (podyplomowe studia na wydziale technologii drewna SGGW) oraz uprawnienia pedagogiczne (podyplomowe studia pedagogiczne)
Latem 2020r. stanęłam przed komisją w Cechu zdobywając tytuł mistrza w zawodzie stolarz.
Podjęłam też pracę jako nauczyciel zawodu w Państwowej Szkole Drzewnej w Garbatka-Letnisko (www.drzewna.com), do której serdecznie zapraszam.
Na co dzień spotkać mnie można w Galerii&Pracowni Renowacji Mebli przy ul.Brzeskiej 6 w Warszawie, w której oprócz pracy zawodowej związanej z renowacją i sprzedażą dawnych mebli, organizuję też weekendowe Warsztaty dla osób pragnących samodzielnie odnowić swój mebel.
Udało mi się też opatentować ‚Starych mebli czar’, który jako znak towarowy -graficzny i słowny – jest objęty Prawem Ochronnym nr 317486, z czego jestem dumna i szczęśliwa
A.
www.starychmebliczar.pl

kontakt: starychmebliczar@gmail.com