Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Warsztaty renowacji mebli, nauki politurowania i fornirowania – grafik 2023

Zapraszam serdecznie na 'warsztaty z renowacji mebli’ i 'nauki politurowania’.

Zajęcia są dedykowane dla wszystkich osób lubiących dawne meble i pracę z drewnem, bez względu na wiek, płeć czy ew wcześniejsze doświadczenie związane z odnawianiem mebli.

Warsztaty odbywają się w renomowanej Pracowni Renowacji Mebli  (istniejącej nieprzerwanie od 1981r.) na warszawskiej Starej Pradze, w której na co dzień pracuję.

GRAFIK marzec – maj 2023′

13 – 14 maja (sobota-niedziela) ‚Renowacja mebli – warsztaty weekendowe’

27 – 28 maja (sobota-niedziela) ‚Renowacja mebli – warsztaty weekendowe’

17 – 18 czerwca (sobota-niedziela) ‚Renowacja mebli – warsztaty weekendowe’

 29 maja – 01 czerwca (pon.-czw.) ‚Nauka fornirowania i  naprawiania mebli okleinowanych – warsztaty popołudniowe w tygodniu’

15 maja – 19 maja  (poniedziałek-piątek) ’Nauka politurowania – zajęcia popołudniowe w tygodniu’

Szczegóły dotyczące zajęć:

1. RENOWACJA MEBLI

– zajęcia weekendowe z podstaw klasycznej renowacji mebli.

Uczestnik warsztatów przychodzi na zajęcia ze swoim niewielkich rozmiarów meblem typu krzesło, fotelik, stolik, szafka nocna, który podczas zajęć odnawia

Na Warsztatach zapewnione są wszystkie podstawowe produkty do renowacji mebli jak politura, bejce, kleje, woski, papiery ścierne, zmywacze, szpachle, narzędzia stolarskie itd.. Do dyspozycji uczestników są też rękawiczki ochronne i fartuchy robocze.

zajęcia odbywają się w sobotę i niedzielę (jeden weekend) w godz.9.00-15.00

koszt 800zł/os.

Program zajęć:

 • omówienie podstaw renowacji mebli, metod, środków, technik wykończeniowych
 • co to politura, szelak, bejca, fornir itd.
 • stolarskie prace przy meblach – ocena stanu technicznego, usuwanie starych powłok, klejenie, wzmacnianie konstrukcji, uzupełnianie ubytków i braków, ew wybarwianie na inny niż naturalny kolor, wykańczanie drewna dowolną metodą (wg indywidualnego uznania): tradycyjną politurą szlakową, woskiem bezbarwnym lub z kolorem, olejem, malowanie farbą akrylową lub kredową

Na zajęciach nie zajmujemy się tapicerowaniem mebli.

2. NAUKA POLITUROWANIA

– zajęcia popołudniowe z nauki tradycyjnego politurowania mebli dawnych. Na warsztatach przedstawiam tajniki, sposoby i techniki ręcznego nakładania politury – od przygotowania powierzchni i politury, po przez gruntowanie drewna, zacieranie porów i finalne wypoliturowanie powierzchni na wysoki połysk. Teoria i praktyka w jednym

zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 17.30-19.30

koszt 750zł/os

Program zajęć:

 • nauka odbywać się będzie na fornirowanym blacie (o wymiarach 45x45cm, do wyboru okleinowany orzechem, mahoniem, czeczotą topolową, brzozą karelską, czereśnią, gruszą, jesionem, egzotycznym zebrano) oraz na toczonym elemencie (np starej kolumnie, nodze lub tralce), które po zakończeniu zajęć staną się własnością Uczestnika (zapoliturowany blat finalnie może posłużyć jako np element stolika). Po wcześniejszym uzgodnieniu Uczestnik może pracować na własnym meblu.

Cena zawiera blat, jeden element toczony oraz niezbędne materiały potrzebne do nauki. Do dyspozycji uczestników są też rękawiczki ochronne i fartuchy robocze.

3. NAUKA FORNIROWANIA & NAPRAWIANIA MEBLI OKLEINOWANYCH

– zajęcia popołudniowe z nauki tradycyjnego fornirowania mebli dawnych. Na warsztatach przedstawiam tajniki, sposoby i techniki ręcznego fornirowania, naprawiania odspojeń, ubytków i wykonywania wstawek. Teoria i praktyka w jednym.

zajęcia odbywają się od poniedziałku do czwartku w godzinach 17.30-20.00

koszt 750zł/os

Program zajęć:

 • jak zafornirować np blat dawnego mebla
 • jak prawidłowo wykonać wstawki z forniru
 • jakiego kleju użyć
 • jaki rodzaj okleiny wybrać.. i co z ubytkiem np w sklejce…?
Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas popołudniowych zajęć w Pracowni a przede wszystkim poćwiczymy w praktyce pracę z fornirem na dawnych meblach. Meble do ćwiczeń będą pochodzić z zbiorów Pracowni.

4. ZAJĘCIA INDYWIDUALNE W PRACOWNI (w formule mistrz-uczeń):

 • od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00
 • termin do indywidualnego uzgodnienia /  koszt 2 000zł
 • szczegóły dotyczące organizacji pod nr 22 619-40-87

Informacje i zapisy droga mailową:

starychmebliczar@gmail.com

lub telefonicznie 22 619-40-87 (w godz.9.00-17.00)

*ilość miejsc ograniczona / decyduje kolejność zgłoszeń

Miejsce zajęć:

Galeria Sztuki „Stara Praga” & Pracownia Renowacji Mebli

ul.Brzeska 6, 03-737 Warszawa

https://www.facebook.com/starychmebliczar/
*

Na Warsztatach zapewnione są wszystkie podstawowe produkty do renowacji mebli jak politura, bejce, farby, kleje, woski, papiery ścierne, zmywacze, szpachle, narzędzia stolarskie itd.. Do dyspozycji uczestników są też rękawiczki ochronne i fartuchy robocze.

Możliwość wystawienia faktury VAT oraz certyfikatu potwierdzającego udział w szkoleniu.

Pracowania, w której odbywają się zajęcia jest wpisana jako jednostka szkoleniowa w Urzędzie Pracy (możliwość dofinansowania udziału w zajęciach)

 6 odpowiedzi

 1. gratuluje rezultatów. podziwiam. mam też pytanie. czego należy użyć, by zmienić kolor drewna nie tylko na powierzchni, ale przede wszystkim jak najgłębiej wewnątrz, na wskroś.
  pozdrawiam

 2. Nie sądziłam, że można tak genialnie przerobić stare meble! Jestem pod wrażeniem… My się szykujemy do remontu mieszkania i już wiem, jak zaoszczędzić na tej „przyjemności” 😉

 3. Świetna robota. Z przyjemnością oglądam jak wspaniale można przywrócić mebelki do życia. Sam właśnie nabyłem sekretarzyk z litego drewna i zamierzam go odnowić. I tu pojawia się pytanie: jaki materiał zastosować na blat biurka, czy to jest rodzaj filcu ? płótna? Tkaniny introligatorskiej? Chodzi mi o takie zielone pokrycie na części roboczej blatu. Gdzie coś takiego można zdobyć. Serdecznie proszę o podpowiedź. Pozdrawiam cieplutko.

  1. Dobry wieczór,
   dziękuję za miłe słowa;
   jeśli chodzi o wyściółkę blatów biurek, sekretarzyków czy stolików do gier, to najczęściej korzystam z sukna konferencyjnego (poliester z wełną) – w kolorze ciemnej zgniłej zieleni, choć barw jest kilka do wyboru; sukno zakupimy w sklepach internetowych i stacjonarnych sklepach z art.propagandowymi
   pozdrawiam serdecznie,
   Aneta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *