Instagram RSS Feed

Meble gięte Thonet

27 października, 2010 by Aneta

Meble gięte najczęściej kojarzą nam się z meblami thonetowskimi. Podstawą techniki ich wytwarzania jest gięcie drewna- najczęściej bukowego- pod wpływem pary lub gotowania. Dzięki podaniu drewna wysokiej temperaturze uzyskuje ono bardzo dużą plastyczność, przez co można mu nadawać pożądany kształt, po wyschnięciu zachowując giętą linię. Tą nowoczesną technikę opracował i opatentował w I poł. XIX w. mistrz stolarski Michael Thonet (znany z tworzenia dworskich drewnianych posadzek). Około roku 1850 rozpoczął on w Wiedniu produkcję krzeseł o wygiętej, lekkiej i prostej linij (później doszły projekty foteli, stolików, lamp, biurek), wychodząc tym samym na przeciw zapotrzebowaniom masowego odbiorcy. Stał się prekursorem przemysłowej i seryjnej produkcji mebli. Sukces mebli thonetowskich to niewątpliwie też ich cena. Z uwagi na dużą oszczędność materiału potrzebnego do ich wyrobu, końcowe koszta produkcji były zdecydowanie mniejsze i nieporównywalnie korzystniejsze z innymi wyrobami z tamtego okresu. Szczyt popularności meble gięte osiągnęły pod koniec XIX w. oraz w latach 20-tych XXw., kiedy to masowo urządzano nimi wnętrza m.in. hoteli, teatrów, kin, kawiarni i restauracji największych europejskich miastach. Choć istniało już wtedy bardzo dużo fabryk produkujących meble gięte – z bardziej znanych np. Mundus-Kohn, to właśnie firma Thonet stała się światowym przedsiębiorstwem.

C36DBCD3-0E3A-4DC6-968E-A45C5307F828

*proj. krzeseł 1860-1863r.

*proj. ławki, fotela i krzesła 1850-1851r. oraz jednego z pierwszych foteli bujanych 1883r.

Charakter mebli thonetowskich przyczynił się w niedługim czasie do rozwoju kolejnych form: Secesji (tzw.”Jugendstil’ i Art Novou) oraz stylu Art Deco i szkoły Bauhausu.

Fabryka mebli Thonet przetrwała do obecnych czasów (siedziba w niemieckim mieście Frankenberg). Kierowana już przez kolejne pokolenie nadal zajmuje się produkcją mebli giętych z drewna – w tym oryginalnych modeli jeszcze z końca XIXw., oraz tych nowszych, wytwarzanych już z rurek stalowych.

*proj. krzesła 1958r. oraz mebli biurowych 1930-1935r.


Brak komentarzy »

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × five =