Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Bejca i bejcowanie (barwienia) drewna

Bejcowanie to barwienie/farbowanie drewna przy pomocy bejcy, zamiennie nazywanej zaprawą, wytrawą, barwidłem, barwnikiem czy roztworem do barwienia.

Bejcowanie polega na zmianie naturalnej barwy drewna. Wykonuje się je przede wszystkim w celu:

 • poprawy walorów estetycznych drewna z jakiego powstał mebel/wyrób (upiększa się i poprawia kolorystycznie – bejcuje – przede wszystkim tańsze i mało dekoracyjne gatunki drewna)
 • naśladowania droższego gatunku (np grusza często imitowała egzotyczny heban, brzoza mahoń a topola czy buczyna bywała 'orzechem’ itd…)

Obok politurowania czy fornirowania, jest to jedna z częstych czynności przy renowacji mebli (techniką bejcowania posługiwano się już w średniowieczu). Bejcowanie stosujemy więc wtedy, gdy chcemy zmienić naturalną barwę drewna, zazwyczaj ją przyciemnić i/lub ożywić, podciągnąć, polepszyć. Ale też by podbarwić vel zabarwić niektóre/lub całe elementy mebla – najczęściej te nowo uzupełnione, które są przeważnie bedsze od tych oryginalnych/starych.

Czasem bejcowanie służy też do ukrycia wad materiału z jakiego zrobiony został mebel, niekiedy też niestety do ukrycia uszkodzeń/niedociągnięć wynikłych z niefachowo przeprowadzonej renowacji (większą uwagę powinniśmy zwrócić przy oględzinach mebla wykończonego na bardzo ciemno). Stosowane jest też przy mazerowaniu drewna.

 

Barwienie może być:

 • powierzchniowe – bejca wnika w drewno zazwyczaj nie głębiej niż 1mm, takie barwienie najczęściej stosujemy przy renowacji czy klasycznym wykańczania mebli czy wyrobów stolarskich
 • wgłębne – tak barwi się zazwyczaj okleiny na etapie ich produkcji, bejca przenika zazwyczaj przez całą ich strukturę, trwale zmieniając kolor

Bejca stosowana przy renowacji mebli występuje najczęściej jako barwnik w postaci proszku/granulek rozpuszczanych w wodzie lub alkoholu etylowym. Naturalne bejce uzyskiwane są zazwyczaj z łupin orzecha, wyciągu z mahoniu czy np korzenia cykorii. Inne popularne barwniki pochodzenia roślinnego to:

 1. kurkuma (żółty)
 2. indygo (niebieski barwnik z liści indygowca),
 3. krap (czerwony barwnik z korzeni marzanny),
 4. santalina (żółty i czerwony barwnik z drzewa sandałowego),
 5. katechina (barwnik z drzew akacjowych)
 6. czy kampesz (granatowo-czarny barwnik z drewna kampeszowego)…… 

Używane głównie w przeszłości obecnie zastąpione zostały barwnikami syntetycznymi (najczęściej anilinowymi) – np brunat kaselski jest chemicznym odpowiednikiem bejcy z orzecha włoskiego

IMG_0635

Rodzaje bejc:

 1. bejce wodne
 2. bejce alkoholowe/spirytusowe
 3. bejce nitro
 4. bejce rozpuszczalnikowo-olejne
 5. bejce woskowe

Oba rodzaje bejc – wodna i alkoholowa – występują w bardzo wielu kolorach i odcieniach: od sosny, po heban, dąb, orzech, teak, palisander, czereśnię, kasztan, dąb jasny, dąb rustykalny, orzech ciemny itd, aż po klasyczne barwy typu żółty, zielony, czarny. Wybierając bejcę do naszego mebla nie należy się jednak sugerować tylko i wyłącznie jej nazwą podaną przez producenta, bo zazwyczaj jest ona dobrana standardowo i często mija się z faktyczną barwą drewna, zwłaszcza starego, wysezonowanego, na którego wpływ przez lata miało wiele czynników (warunki atmosferyczne, światło itd.).

image

Bejce możemy dowolnie mieszać uzyskując tym samym swój autorski, poszukiwany odcień (proporcje warto od razu zapisywać:). Ważne by bejce były tego samego rodzaju tj wodna z wodną, rozpuszczalnikowa z rozpuszczalnikową i najlepiej od tego samego producenta. Pamiętajmy przy tym, że każde drewno ma swoją naturalną barwę, nie jest bezbarwne, przez co zawsze daje nam swojego rodzaju kolorystyczną bazę wyjściową i wyjściowy naturalny pigment, który kolejnym barwnikiem będziemy zmieniać.

Możemy też nabyć gotowe zaprawy barwiące:

 • klasyczne bejce wodne i spirytusowe
 • bejce rustykalne na bazie wody, oleju i rozpuszczalnika  – te są zazwyczaj dostępne w dużych marketach budowlanych, np produkty marki Starwa, Liberon czy V33
 • bejce nitro np marki Sopusą (bywają bardzo przydatne, bo nie uwydatniają nadmiernie słoi przyrostowych drewna od zimowych, np przy sośnie czy buczynie)
 • bejce woskowe np Novocento

Ja najczęściej samodzielnie przygotowuję bejcę z półproduktów jakim jest barwnik w proszku (choć gotowymi bejcami też jak najbardziej się raz po raz posiłkuję:). Proszek taki będący mieszanką różnego rodzaju barwników naturalnych i syntetycznych możemy rozpuścić:

 • w wysokoprocentowym alkoholu etylowym  (czyli bezbarwnym denaturacie powyżej 90%), uzyskując w ten sposób bejcę spirytusową – mocną i intensywnie barwiącą drewno, dająca żywy odcień; bejcę tę należy nakładać bardzo sprawnie, bo czyste i suche drewno bardzo szybko ją chłonie; możemy nią barwić całe powierzchnie, ale najczęściej pomocna jest do retuszowania niedoskonałości barwy powierzchni i podbarwiania politury już na meblu

lub

 • w czystej przegotowanej (miękkiej) wodzie uzyskując w ten sposób klasyczną bejcę wodną, która od spirytusowej będzie łagodniejsza, ale równie dobrze i szybko zabarwi drewno*.

Bejca w proszku zawsze będzie opisana na opakowaniu czy jest do rozpuszczenia w wodzie, czy w alkoholu.

Robiąc samemu bejcę łatwiej jest dobrać odpowiedni kolor mieszając odcienie, a do tego możemy jej przygotować tyle ile potrzebujemy. Koszt bejcy w torebce też jest dużo mniejszy niż w przypadku gotowych już produktów. Bejce w proszku możemy kupić w marketach budowlanych i sklepach chemicznych oraz w specjalistycznych sklepach dla konserwatorów i plastyków (takie już dedykowane do renowacji mebli). Cena polskiego produktu to ok 2,5/3zł, włoskiego ok 6-7zł

*Jeśli do bejcy wodnej dodamy parę kropel amoniaku 25% (dodajemy ok 5% roztworu w proporcji do ilości bejcy; amoniak jest do kupienia w sklepach z art.chemicznymi), to lepiej przeniknie ona do drewna, ale przede wszystkim zwiększy się jej odporność na światło i ew płowienie/blaknięcie. To znany stolarski myk na wzmocnienie wodnego barwnika, umożliwiający równe i ładne zabarwienie niemal wszystkich gatunków drewna.

*Przy barwieniu drewna pomocny też bywa dwuchromian potasu, który rozpuszczony w wodzie (ma postać pomarańczowego proszku) ma właściwości przyciemmniające drewno, tyczy się to zwłaszcza gatunków owocowych

IMG_0670IMG_0641IMG_0639Koncentrat bejcy spirytusowej do rozcieńczenia w alkoholu

IMG_0657IMG_0663

Gotowe bejce. Przy odnawianiu mebli, a zwłaszcza renowacji wiekowych już egzemplarzy, unikałabym zdecydowanie wszelkich nieznanych nam pigmentowych impregnatów czy mieszanek typu lakierobejce. Może do współczesnych, nowych mebli są ok, ale do dawnych z pewnością się nie nadają. Są sztuczne a mieszanka koloru razem z lakierem to przekleństwo dla startego mebla oraz dla kogoś, kto będzie to musiał z czasem usunąć. Poza tym lakiery barwiące niekoniecznie dobrze się nakłada a ich trwałość bywa wątpliwa. Myślę, że z gotowych produktów jedyne barwniki, które goszczą w pracowniach, to wspomniane bejce na bazie terpentyny, rozpuszczalnika i oleju lnianego oraz bejce nitro. Sprawdzają się zwłaszcza przy nowym drewnie (delikatnie je barwią i postarzają), ale również przy powierzchniach na których fornir/okleina jest już bardzo osłabiona i delikatna.  Barwniki te szybko odparowywują i dzięki temu nie 'moczą’ drewna (nie osłabiają działania kleju), stąd też okleina jest bardziej bezpieczna.

Takie gotowe bejce będą też wygodniejsze w użyciu dla kogoś kto nie ma doświadczenia w barwieniu drewna. Wyczyszczone drewno, nawet bardzo dobrze wygładzone, dość szybko bowiem chłonie nakładaną przez nas bejcę wodną czy alkoholową, przez co możemy narobić sobie plam czy nieestetycznych śladów po ruchu pędzla czy gąbce (zwłaszcza na dużych powierzchniach, gdzie rozprowadzenie bejcy zajmuje chwilę – zazwyczaj kilka minut – więc bejca na pierwszych elementach już w tym czasie nam wysycha). Gotowe bejce, przez dodatek oleju, mają opóźniony delikatnie czas schnięcia dzięki czemu nie musimy się aż tak spieszyć z jej rozprowadzeniem (nie podnoszą też tak mocno włókna drewna). Osobiście używam ich przy odświeżaniu mebli czyli wtedy kiedy nie przeprowadzam pełnej renowacji a tylko odświeżam i podbarwiam całość. Takie gotowe bejce dobrze łączą się ze starą, tylko zmatowioną powłoką, podbijając spłowiały, ale wciąż istniejący kolor drewna – czy to naturalny czy pierwotnie bejcowany. Do takich prac bardzo lubię ich używać.

IMG_0665Ostatnio zaktualizowane11

Wskazówki:

 • przed przystąpieniem do bejcowania drewno należy bardzo dobrze oczyścić z brudu, starych powłok i warstw poprzedniego koloru, dobrze wygładzić i odkurzyć. Rozrobioną bejcę najlepiej jest przetestować wcześniej na jakimś obcym kawałku drewna* robiąc próbkę koloru. Jeśli nie mamy takiej pomocniczej deseczki zróbmy test na niewidocznym fragmencie naszego mebla – plecach, boku szuflady czy wewnętrznej stronie siedziska krzesła, upewnijmy się jednak, że element jest wykonany z tego samego gatunku co centralna część mebla

 

 • bejcę na drewno (tak jak inne preparaty do malowania), nakładamy zawsze równomiernie i zgodnie z kierunkiem usłojenia (włókien drewna), dobrze ją wcierając, inaczej szybko zostaną brzydkie plamy oraz smugi. Możemy to zrobić przy pomocy pędzla, tamponu lub gąbki (unikajmy waty, bo ta będzie się 'czepiać/haczyć’ drewna i zostawiać kłaczki)

 

 • bejca na meblu – czy to wodna, czy spirytusowa – schnie dość szybko, choć spirytusowa jest mocniejsza i niemal błyskawicznie się wchłania gdy alkohol odparowuje. By mieć 100% pewność, że barwiona powierzchnia jest sucha, najlepiej jest pozostawić bejcowany mebel na całą noc (zalecane jest 6-8 godzin), unikniemy wtedy reakcji z kolejnym środkiem np politurą czy lakierem, które nałożone na mokre jeszcze od wodnej bejcy drewno, po prostu zielenieje i zsinieje (dojdzie do niepożądanej reakcji np wody z alkoholem)

 

 • bejcę nanosimy przeważnie raz, chyba, że chcemy jeszcze pogłębić kolor lub wyretuszować nierówności po pierwszej warstwie (niektóre gatunki nierównomiernie się barwią), to dopuszcza się pobejcowanie powierzchni raz jeszcze – podwójne bejcowanie ,tak zwane wstępne i powtórne, stosuje się przede wszystkim przy bejcy wodnej. Bejcowanie wstępne barwi delikatniej i mniej trwale, wtórne zaś pogłębia i utrwala kolor

 

 • jeśli nałożony kolor okaże się jednak zdecydowanie zbyt jasny (oceniamy to patrząc na mokrą jeszcze powierzchnię drewna) to musimy przy drugiej warstwie użyć ciemniejszej bejcy. Samo bowiem wielokrotne malowanie mebla tym samym kolorem nie przyniesie zamierzonego efektu a spowoduje tylko niepotrzebne moczenie drewna (niepożądane zwłaszcza w przypadku mebli fornirowanych, gdzie bejca na bazie wody osłabi działanie kleju i okleina może zacząć się wybrzuszać i podnosić)

 

 • naturalnym objawem schnięcia zabejcowanej powierzchni jest przekłamanie nałożonego koloru, tzn. po wyschnięciu zabejcowane drewno robi się jaśniejsze, czasem sinawe, jakby lekko spłowiałe i często nie przypomina koloru jaki wybraliśmy (kolor będzie nam się wydawał dużo bledszy niż jak był mokry). Nie przejmujemy się jednak tym i nie podmalowujemy jaśniejszych miejscPo pomalowaniu/zmoczeniu drewna warstwą wykończeniową np. politurą czy lakierem, znowu nabierze ono życia i nasza bejca uwydatni swą faktyczną barwę

 

 • bejca nie jest finalnym wykończeniem drewna, nie ma właściwości zabezpieczających, jest tylko jednym z etapów naszej pracy. Pamiętajmy więc, by zabejcowane drewno po wyschnięciu  zawsze zabezpieczyć i wykończyć, tj. mebel zawoskować, zapoliturować, zaolejować lub polakierować. Jeśli zabejcowane elementy zostawimy bez dalszego wykończenia, to drewno będzie matowe, przyjmie dość szybko kurz (bo jest dalej surowe) a kolor z pewnością szybko się powyciera, bo niechorniony przed działaniem światła będzie podatny na występowanie plam i/lub pryszczy.

 

 • raczej niewskazane jest wygładzanie czy ścieranie zabejcowanego drewna np drobną wełną stalową czy drobnoziarnistym papierem ściernym dopóki nie zostanie ono dobrze zabezpieczone, np. kilkoma warstwami politury czy dwiem warstwami lakieru. Nawet jeśli powierzchnia wydaje nam się nierówna czy szorstka, zostawmy ją taką jak jest. Przeszlifowanie na tym etapie cienkiej warstwy koloru (zwłaszcza na brzegach czy rantach) spowoduje powstanie plam i odsłonięcie pierwotnego jaśniejszego/naturalnego wyglądu drewna, co może być bardzo trudne potem do wyretuszowania
 • niewątpliwą zaletą barwienia mebli bejcą a nie lakierobejcą jest to, że jest ona transparentna i przenika w głąb drewna dzięki czemu, mimo iż jest ono przyciemnione, to wciąż widoczne pozostaje jego usłojenie i naturalny rysunek.

* przy okazji wizyty w stolarni warto się zaopatrzyć w niewielkie odpady drewna czy forniru, których w takich miejscach jest sporo; pamiętajmy tylko, by był to gatunek drewna taki sam jak na naszym bejcowanym meblu.

Podsumowując – bejcowanie to barwienie drewna na inny niż naturalny kolor (nie malowanie na kryjąco), Bejcowanie dotyczy też podbarwiania wstawek i jaśniejszych fragmentów mebla

 

zdjeciezdjecie1IMG_0729Ostatnio zaktualizowane10image

 

Okładka wzornika firmy Thonet-Mundus z lat końca lat 20-tych XXw. wraz z oferowaną w tamtym czasie szeroką paletą barw i powłok wykończenia mebli

 

238 odpowiedzi

 1. Witam! Bardzo dobre porady na temat bejcowania drewna, z pewnością zainteresują wiele osób. Ze swojej strony do bejcowania rekomenduję zastosowanie Bejcy do drewna marki Vidaron. Nasz produkt dostępny jest w 13 specjalnie wyselekcjonowanych kolorach, a komfortową i szybką aplikację Bejcy do drewna Vidaron zapewnia formuła „Easy to use”. Powoduje ona, że bejca równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Opolski
  ____________________
  Online Ekspert marki Vidaron

  1. Witam, właśnie zabejcowaliśmy Vidaronem Dąb Bielony starą podłogę (2 warstwy). Po pierwszym bejcowaniu drewno wyglądało jak leciutko przybielone, ale nie za dobrze. Po nałożeniu kolejnej warstwy wyszły jakieś dziwne plamy brązowe i wygląda to fatalnie! Co robić, proszę o jakąś podpowiedź.

   1. Dzień dobry,
    ciężko mi coś konkretnego doradzić, bo na co dzień nie zajmuję się tego typu pracami i nie pracuję na wspomnianym produkcie. Problemem może być nie do końca dobrze oczyszczone i odtłuszczone drewno, które uwidoczniło swoje stare plamy (np z tłuszczu czy wody) dopiero po drugiej aplikacji produktu (produkt głębiej wszedł w pory drewna i nasączył całość). Może sam produkt z racji swojej jakości wszedł w reakcję z drewnem i stąd plamy? Ciężko mi coś doradzić nie widząc w jakim stanie było drewno przed pomalowanem i efektu po pomalowaniu. Zakładam jednak, że bez oczyszczenia teraz na nowo całości, oszlifowaniu i porządnym odtłuszczeniu się nie obejdzie. Do odtłuszczenia drewna polecam aceton techniczny lub benzynę ekstrakcyjną
    pozdrawiam,
    Aneta

 2. Niesamowite rzeczy tutaj macie! Z przyjemnością czyta się te wszystkie porady odnośnie mebli, zwłaszcza w takim wydaniu – okraszone świetnymi zdjęciami. Będę zaglądać częściej 🙂

 3. Witam, super blog (czytam namietnie :)) a mam takie pytanie dotyczące bejcy wodnej w proszku do rozpuszczania tej o której pani też pisze, kiedyś ją użyłam (jasny orzech) i zostawiła ona taką poświatę zielonkawego koloru na drewnie. Czy miała pani może taki przypadek? co mogłem zrobic nie tak? POzdrawiam

  1. Witam:) większość bejc wodnych po wyschnięciu daje zupełnie inny kolor – najczęsciej własnie zielony lub dużo bledszy od pierwotnego, kiedy była mokra. Bejca na drewnie odzyskuje jednak swój prawdziwy kolor zaraz po ponownym jej zmoczeniu np. politurą, woskiem, olejem czy lakierem. Jeśli natomiast bejca/kolor zzieleniała już po nałożeniu politury, to prawdopodobnie dobrze nie wyschła (zaszła reakcja wody z alkoholem) lub było za zimno w pomieszczeniu. Pozdrawiam, Aneta

 4. Witam
  Proszę o pomoc.Użyłam bejcy Starwax Antiquaire (jasny dąb) na zeszlifowaną komodę (mebel wcześniej pokryty politurą).Usunięcia politury dokonał specjalista,natomiast bejce nanosiłam sama zgodnie z instrukcją miękkim pędzelkiem,zgodnie z usłojeniem.Na środku pojawiło mi się jakby zasinienie,pod światło wyglądało jakby było niedomalowane.No i domalowałam i klops powstała ciemna plama.W jaki sposób mogę ją usunąć? Czy można to zrobić miejscowo czy też na całości? Czy to możliwe ze to miejsce jest zatłuszczone czy też zamoczone? Wolałabym nie szlifować komody by jej nie szlifować.
  Pozdarwiam

  1. Witam,
   może być kłopot z miejscowym usunięciem plamy, zwłaszcza, jeśli w podbarwionym miejscu jest tłusta/niedoczyszczona powłoka, która nie będzie chciała sie barwić. Można spróbować całą powierzchnię delikatnie zmatować, tylko nie papierem ściernym czy wełną stalową, bo te porysują i przeszlifują kolor. Najlepiej zrobić to trawą morską – taką ze starej tapicerki (w ostateczności można spróbować najdrobniejszą wełną stalową 0000, ale bardzo delikatnie), która pozwoli usunąć nadmiar barwnika a nie 'zetrze’ go w całośći (może w jakimś pobliskim zakładzie tapicerskim będą ja mieli). Jeśli nie chcemy na nowo szlifować powierzchni, to można też spróbwać zmyć całość spirytusem lub rozpuszczalnikiem (z tego co pamiętam ta bejca czyszczona jest własnie rozpuszczalnikiem, ale proszę sprawdzic to na opakowaniu). Raczej nie zmywałabym tylko plamy, punktowo, bo wtedy przebarwienie będzie widoczne.
   Pozdrawiam,
   Aneta

   1. Miałem podobny problem (bejca Starwax) – dobrym rozwiązaniem okazało się przetarcie powierzchni blatu stołu rozpuszczalnikiem (benzyną lakową). Zabarwienie pięknie się wyrównało, usłojenie jeszcze bardziej uwydatniło. Nie zmyłem oczywiście całości bejcy, powstał więc doskonały efekt docelowy, bez potrzeby ponownego bejcowania. Późniejsze olejowanie zabezpieczyło otrzymaną powierzchnię – ale uwaga – olej (tungowy) również powoli rozpuszcza bejcę Starwax, tak że trzeba olejować b. cienką warstwą i równomiernie, nie zatrzymując się na dłużej na żadnym fragmencie.

    1. Witam, mam stół świeżo pociągnięty bejcą Starwax. Zastanawiam się nad wykończeniem blatu olejem tungowym. Czy dobrze mi się wydaje, ze olej ten mocno ciemnieje po nałożeniu?
     Zastanawiam się tez nad trwałością koloru bejcy pod olejem, czy powłoka oleju go chroni? Obawiam się plam i wymywania koloru (jako ze blat czesto ulega zachlapaniu i konieczne jest jego częste mycie). Czy ktoś ma może jakieś doświadczenie? 🙂

     1. Dzień Dobry, zamiast oleju polecałabym raczej olejowosk Borma lub Osmo – daje satynową powłokę , nie przyciemni bejcy a poza tym po nałożeniu kilku warstw bardzo dobrze zabezpieczy drewno przez zachlapaniem. Sam olej tungowy może być niewystarczającym zabezpieczniem. pozdrawiam, Aneta

 5. a czy ktoś używał bejcy do drewna vidaronu? Widziała na różnych forach, że ludziska polecają, ale zanim kupię chciałbym jeszcze posłuchać innych opinii.

 6. Używałam z Vidaronu bejcy Sosna Oregońska. Drewno ładnie się wybarwiło bez smug czy nierówności. Szybko schnie. Jest ok.

 7. Czy mogłaby Pani podpowiedzieć jak (czym) zlikwidować nierówności powierzchni drewna, które powstają po zastosowaniu bejc wodnych, mam na myśli sterczące pojedyncze „włoski”, włókna itp., przed nałożeniem warstwy wykańczającej (wosk, politura)? Czy przed nałożeniem warstwy wykańczającej powinienem zabarwioną bejcą wodną powierzchnię w jakiś sposób zabezpieczyć, utrwalić? Która bejca (spirytusowa, wodna) lepiej uwidacznia usłojenie drewna?
  Dziękuję serdecznie za odpowiedzi i pozdrawiam! 🙂

  1. Witam,
   Każda z bejc będzie transparentna i nie zakryje faktury/usłojenia drewna. Wodna jest mniej intensywna, ale to wlaśnie jej najczesciej używam. Ta na spirytusie będzie mocniejsza i sprawdzi się przy bardziej kapryśnym/plamiastym drewnie, gdzie wodna mogłaby sobie nie poradzić z przeniknięciem. Dodatkowo, ta alkoholowa nie podniesie tak włókien drewna jak ta na bazie wody. Generalnie po zabejcowaniu powierzchni nie powinno się jej niczym wygładzać, bo barwnik bardzo szybko się uszkodzi, nawet od najdrobniejszego papieru. Można ew taką wybarwioną powierzchnię przetrzeć gałganem trawy morskiej, który pozwoli usunąć powstałe włókna. Najlepiej jednak po wyczyszczeniu drewna przetrzeć surową jeszcze powierzchnię wilgotną szmatką i po wyschnięciu przeszlifować wszystko raz jeszcze drobnym papierem. To pozwoli pozbyć się większości tych włókien/włosków, które powstałyby po pomalowaniu bejcą.
   W kwestii zabezpieczenia bejcowanej powierzchni przed wykończeniem, to w przypadku wodnej nic nie stosuję, w przypadku rozpuszczalnikowej lub spirytusowej, jeśli używamy do wykończenia czegóś co również będzie na spirytusie, to by uniknąć efektu rozmazania można zastosować gotowy produkt o nazwie Utrwalacz:)
   Pozdrawiam,
   Aneta

 8. Witam
  Zabrałem się właśnie za odnawianie
  wertiko,oklejonego orzechowym fornirem.
  Coś mnie podkusiło by powstępnym myciu denaturatam
  Podczas którego powstawały olbrzymie ilości szlamu,
  przemyć go jeszcze wodą z płynem.
  „I nastała szarość” której nie mogę się pozbyć.
  Stąd moje pytania :
  – Czy myć do skutku
  – i jeśli szarość nie ustąpi to
  czy bejca i politura dadzą radę.
  Piękny blog pozdrawiam

  1. Witam,
   zwracam się z następującym problemem , odnawiam właśnie stary dębowy stół .Po delikatnym przeszlifowaniu nóg pokryłem je bejcą spirytusową ciemny dąb a następnie lakierem (połysk)-piękny efekt.Natomiast blat z racji wieku został pokryty nowym fornirem (obłóg).Po kilkukrotnym pomalowaniu i wyschnięciu bejcy przystąpiłem do lakierowania blatu, niestety kolor drewna staję się wtedy niejednorodny i wpada fragmentami w odcień ciemnego orzechu.Gdzie tkwi błąd w sztuce?

   1. Witam,
    Myslę, ze problemem moze być bejca spirytusowa i źle oszlifowany blat po fornirowaniu. W miejscach gdzie został klej bejca mogła się słabiej przyjąć a tam gdzie powierzchnia została wyszlifowana dobrze, bajca dała równy kolor – stąd smugi i plamy. Problemem może też być sama bejca, która z racji spirytusu szybko barwi/wiąże się z drewnem i róbi często przez to plamy – zostawia ślady po naszym malowaniu. Dodatkowo, jak Pan pisze, położył Pan ją kilkukrotnie a bejcowanie, zwłaszcza spirytusową bejcą powinniśmy wykonać raz (max dwa razy). W tej sytuacji radziłabym wyszlifować blat raz jeszcze i zabejcować, ale bejcą wodną, która przy większych powierzchniach lepiej się sprawdza, pozdrawiam, aneta

  2. Witam,
   szarość powstała zapewne w wyniku reakcji spirytusu z wodą; przetarłabym więc całość drobną wełną stalową typu 000 i/lub drobnym papierem typu 500, by usunąć jeszcze ew resztki brudu itd. Odswieżenie mebla politurą powinno przynieść zamierzony efekt i ew ślady po zmatowieniu powinny zniknąć:) w przypadku pogłębienia koloru bejcą proszę użyć tej spirytusowej, zwykła wodna na nieoczyszczonej powłoce się nie przyjmie, pozdrawiam, aneta

 9. Dzień dobry. Jestem kompletna nowicjuszka, jeśli chodzi o odnawiańie mebli, ale mimo wszystko planuje „przekolorowanie” mojego stołu bukowego. Zastanawiam sie (i proszę sie ze mnie nie śmiać), jak duża role w końcowym efekcie odgrywa naturalny kolor drewna? Próbuje sie pozbyć tego pmaranczowego odcienia buku i nadać zimny, jasny brązowy (moze nawet szarawy) odcień. Czy jest to możliwe? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

  1. Witam,
   Dobór odpowiedniego koloru bejcy powinien przynieść zamierzony efekt; czesto barwię meble z drewna bukowego – najcześciej gięte krzesła – i zawsze uda nam sie przełamać ich jasny kolor, wg mnie to wdzięczny materiał do bejcowania. Najlepiej jest zrobić sobie samemu bejcę łącząc kilka kolorów (bejca wodna w proszku). Dobrze jest też znależć kawałek deseczki bukowej i robić najpierw na niej testy koloru, ew gdzieś na wew.stronie stołu, ale fragment taki musi być równie dobrze przygotowany/oczyszczony co zew.strona, by nie przesłał nam koloru. Pozdrawiam, Aneta

 10. Witam wszystkich.
  Chcę zabejcować boazerię na skosy na poddaszu.
  Jaką kolejność zachować przy tej pracy? Bejcowanie i lakierowanie przed przybiciem czy po?
  Czy zamiast lakieru na bejcę mogę zastosować jakiś inny preparat? Boazeria jest prosta, po złożeniu widoczna jest między klapkami tylko mała faza.

  1. Witam,
   Najpierw bym elementy bejcowała a potem lakierowała; wybarwione i gotowe (po wyschnięciu) montowała już docelowo na ścianie. W kwestii samego wybarwienia to najtrwalszy bedzie chyba lakier, który przy takich elementach może być on od razu z efektem pobielenia – np.flugger robi tego typu produkt; wosk z racji wysokich temperatur w pomieszczeniu moze być narażony na uszkodzenia; ew jeszcze farba transparentna np.blooma, ale raczej wybralabym lakier. pozdrawiam, Aneta

 11. Ten blog spadł mi z nieba! O dzięki! 🙂
  Chciałam odnowić nasze meble i… utknęłam. Mąż zeszlifował ciemną farbę wenge z naszych mebli dębowych, bo była już dość sfatygowana. Wymyśliłam sobie, że zostaną takie naturalne, dębowe, machnę więc bejcą (np.Vidaron), potem jakimś lakierem (nie na wysoki połysk) i będzie po sprawie. Tak mi się tylko wydawało…
  Mąż przez 5 dni (w mieszkaniu:)) szlifierką pozbywał się wspomnianej farby, jednak w niektórych miejscach są ciemne przebarwienia (mogę gdzieś podesłac zdjęcia, żeby pokazać o co mi chodzi) i nie wszędzie są idealnie gładkie. W każdym bądź razie meble są oszlifowane i nie wiem co dalej, bo moja wizja bejcy + lakier odeszła bezpowrotnie. Na jednej grupie fb po rozmowach doszłam do tego, że to nie czyste drewno, ale fornir – człowiek uczy się całe życie 🙂 I dobrze, bo jakbym dalej kazała szlifować do „czystego drewna”, to byłoby nieciekawie 😀
  Kompletnie nie znam się na temacie mebli, drewna, bejc, farb, lakierów, wosków itd., dlatego chciałabym prosić o poprowadzenie za rękę na początek 🙂 Czy taka wodna bejca sprawdzi się u mnie? Czy muszę przed jej położeniem jakoś przygotować, zabezpieczyć meble? Zrobić coś dodatkowo (poza szlifowaniem?). Mogę wytrzeć na mokro? Pytam, bo mąż tak zrobił w kilku miejscach i chyba od tego też są ciemne smugi w niektórych miejscach. No i co na taką bejcę nałożyć najlepiej w kolejności, aby powierzchnia była odporna na zarysowania, czy inne nieplanowane wydarzenia, jak wylanie kawy etc.? 🙂
  Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas 🙂
  Iza 🙂

 12. Ahhaaaa 🙂 I jeszcze jedno pytanie 🙂 To, że mamy położony fornir, doszłam po mocniejszych starciach szlifierką. Jak mogę ukryć tę płytę, aby po bejcowaniu nie było jej widać? Jakąś szpachlą?
  Iza

  1. Witam, przetarcia forniru, jeśli są spore i głębokie, można jak najbardziej przyszpachlować; jeśli jednak, jak to najczęsciej bywa, są zlicowanie z powierzchnią to przed wykańczaniem można je wyretuszować/podbarwić bejcą – w zależnosci tylko od tego czym będzie potem mebel wykańczany – albo używamy takiej na bazie wody, albo na bazie alkoholu,
   Pozdrawiam,Aneta

 13. Poczytałam jeszcze dodatkowe komentarze i teraz zgłupiałam… W ogóle im więcej czytam, tym mniej wiem… Jeśli będę chciała zastosować bejcę, to mogę na to wosk lub olej? A może lakier? (choć nie chciałabym specjalnie połysku). Który z tych specyfików będzie najbardziej trwały na takie codzinne użytkowanie? Wiadomo, na komodę coś tam się kładzie – a to kubek, dokumenty, zkslanki itd. Na stoliku TV zazwyczaj spory telewizor stoi 😉 No i stolik kawowy. Tu to wiadomo, że i cos sie wyleje, wysypie, spadnie… Meble robię w mieszkaniu, więc warunki też ograniczone 🙁
  Może ktoś podpowie zagubionej duszy?
  Iza.

  1. Bejca jest produktem, który ma tylko za zadanie zmienić barwę drewna – jest to wiec barwnik w płynie. Nie jest przy tym środkiem wykańczającym samym w sobie. Zawsze więc po bejcy musimy czymś mebel wykończyć i zabezpieczyć. W zalezności od tego jakiej bejcy używamy (chodzi o skład, czy jest to barwnik na bazie wody czy np na bazie alkoholu) wykańczamy powierzchnię albo:
   – politurą, która pięknie podkreśla naturalną barwę drewna i daje szlachetny połysk (przy profesjonalnym politurowaniu niektórych gatunkach drewna politurą jest się w stanie osiągnośc efekt lustra) ; politura nie jest jednka w pełni odporna na gorące i alkohol;
   – woskiem, który daje satynowe wykończenie (zdecydowanie mebel nie bedzie miał takiego połysku jak przy politurze czy lakierze) i jest zdecydowanie łatwiejszy w późniejszej konserwacji (woskowanie mozemy powtarzać pogłębiając efekt, tak jak np pastujemy skórzane wyroby); nie jest on jednak również w pełni odporny na gorące
   – olejem, który da bardziej matowe wykończenie i raczej nie ochroni dobrze koloru bejcy, chyba że jest to jakaś współczesny mieszany produkt typu np olej do blatów kuchennych, który bardziej przypomina lakier niż klasyczny olej lniany czy wazelinowy
   – lakierem (mat, półmat lub połysk), który z zasady powinien chronić przed uszkodzeniami, więc przy meblach narażonych na eksploatację i codzienny użytek najbardziej się sprawdzi (choć z tym też bywa rożnie;)
   Ciężko jednoznacznie polecić jakieś wykończenia i konkretny produkt, jedni wybiorą bowiem klasyczną politurę i sprawdzi się ona im w domowych wnętrzach idealnie, inni zaś wybiorą uniwersalny lakier, która da większe poczucie niezniszczalności;). Dużo zależy też też od samego mebla – z jakiego drewna został zrobiony, z jakiego jest okresu (dawny czy współczesny) i jak jest przygotowany do wykańczania (zakres renowacji);
   Pozdrawiam, Aneta

 14. Witam

  Zabieram się właśnie za przeróbkę starego kompletu wypoczynkowego (na stelażu sosnowym) na meble ogrodowe:)

  Chce wybielić ten stelaż woskiem firmy OSMO, gdyż zostało mi trochę po bieleniu podłóg, ale problem mam z warstwa bezbarwną – zabezpieczającą. Nie wiem jak zachowa się ten wosk w połączeniu z lakierem, a nie chcę stosować bezbarwnego wosku przeznaczonego niby na tarasy tejże firmy, bo wydaje mi się, że lakier na zewnątrz będzie trwalszy. Może się mylę.

  Czy koleżanki i koledzy mogą mi coś podpowiedzieć w tej kwestii? Może jest jeszcze jakaś inna metoda wybielenia i zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 15. mam pytanie mianowicie mam belki na suficie pobejcowane na kolor wisni chcialabym zmienic kolor czy jest jakis sposob bez szlifowania

  1. Witam, cieżko będzie przykryć intensywny kolor wiśni bez czyszczenia drewna; ew może farba kredowa, która ma swoją gęstość/grubość pomoże, czasem dobrze się sprawdza przy tego typu zadaniach, zwłaszcza, że nie ma tu konieczności idealnego dbania o małe detale jak to bywa przy meblach; spróbowałabym więc zmienić kolor przy pomocy farb kredowych,
   Pozdrawiam,
   Aneta

 16. Witam, świetny blog, przeczytałem dużo ciekawych rzeczy jednak chciałbym się zwrócić z pytaniem odnośnie nowego drewna. Ponieważ mam swój pomysł na kształt półki chce własnoręcznie przygotować potrzebne do niej drewno. Połka ma być wybejcowana n na czarno, co jest ciekawsze niż pomalowanie czarną farbą (dąb czarny ze względu na cenę odpada) Czy jakiś rodzaj drewna szczególnie dobrze może nadawać się do takiej operacji? Czy po wybejcowaniu drewno zabezpieczyć tylko lakierem bezbarwnym? Nie chciałbym go rozjaśnić woskując, a nie mam pojęcia jak czarny kolor zachowałby się po użyciu politury. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witam,
   Do wybarwienia na czarno dobra będzie buczyna – jest twarda i mało porowata, więc bejca ładnie się przyjmie; by podkreślić intensywny kolor można drewna można je wykonczyć zarówno lakierem jak i politurą (choc przy tej będzie trochę wiecej pracy;), pozdrawiam, Aneta

 17. Hejka, to znowu ja ;D czy farba firmy JEGER będzie dobra do pomalowania półki ? ( Chodzi o to, że jest dostępna w Leroy, a tam mam najbliżej… A potrzebuje to w miarę szybko, czy lepiej poczekać i podjechać sobie po Ann Sloan ?

  1. Witam, Jeger to farba kredowa, więc śmiało moge ją polecić (jesli tylko odpowiada kolor, bo gama nie jest duża); koniecznie tylko musi być to farba z serii Rustic, jest bowiem jeszcze Antic i Modern, ale te są już bardziej dekoracyjne i transparentne. Pozdrawiam, aneta

 18. Mam pytanie. Zabrałam się za odnowienie kredensu. To stary przedwojenny kredens. Ktoś go pomalował czarną farbą i to chyba kilkakrotnie. Jestem w trakcie usuwania tej farby, co generalnie jakoś tam idzie. Z uwagi na ilość warstw nie byłam w stanie zrobić tego ręcznie ( gotowe preparaty do usuwania farby z drewna też średnio działają, więc używam szlifierki z papierem ściernym ). Myślałam że kredens jest z litego drewna, ale w trakcie szlifowania, zwłaszcza na blacie kredensu ( ten nieszczęsny czarny kolor wżarł się bardzo głęboko ) pojawiły mi się jakby drobne odpryski i widać drugi rodzaj drewna ( nie wiem czy ten sam gatunek ). Moje pytanie, co to jest ? Czy to fornir ? I jak te odpryski zakleić, jakimś np. kitem do drewna ? Po usunięciu czarnej farby chciałam użyć bejcy, ale nie wiem czy mogę bez zaklejenia tych odprysków.
  Moje drugie pytanie dotyczy tego jak bardzo gładkie musi być drewno by przy bejcowanie nie powstały plamy. Jakiej gradacji użyć papier ? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  1. Witam, jeśli po szlifowaniu pojawiły się przebicia i plamy to odsłoniło się nam drewno konstrukcyjne (często jest to sosna), które pierwotnie było okleinowane – w przypadku Pani/Pana kredensu wspomnianym fornirem dębowym. Małe ubytki można próbować poszpachlować szpachlą/kitem w docelowym kolorze mebla jaki chcemy osiągnąć. Większe przeszlify i ubytki trzeba już zafornirować od nowa. W przypadku blatu, który bedzie miał wiele uszkodzeń, należałoby usunąć resztki starej okleiny i połozyć fornir od nowa, by całość wygladała czysto i schludnie. Łatanie nie bedzie bowiem wyglądało dobrze, wstawki sprawdzają sie bowiem jak są niewielkie i nieliczne. Użycie zaś bejcy tylko podkreśli niewypełnione ubytki i różnicę w fakturze/kolorze drewna. Powierzchnia drewna musi być gładka, dobrze oczyszczona i pouzupełniała, by barwnik z bejcy równo wybarwił nam powierzchnię. Bejca nie ma aż tak silnych właściwości barwiących, by przełamać jakieś pozostawione przebarwienia czy resztki po starej powłoce (np lakieru czy farby). Drewno musi być więc pod bejcowanie zdecydowanie dobrze oczyszczone. Do tego typu prac finalnie dobrze jest użyć papieru o gradacji 180 a potem 320 lub 400.
   Pozdrawiam, Aneta

 19. Dziękuję ślicznie. Odpryski nie są bardzo rozległe na szczęście, więc zakładam, że można je zakleić. Mam kit w kolorze naturalnym. Czy można go barwić bejcą, bo jeszcze nie zdecydowałam jaki będę chciała końcowy kolor. Z góry dziękuje za odpowiedź. 😀

 20. Witam Pani Aneto, rzecz dotyczy kredensu fornirowanego orzechem z lat 60/70. Po usunięciu starego lakieru zaszpachlowałam rysy (część zastanych, niektóre powstałe podczas szlifowania). Jako, że nie mam wielkiego doświadczenia bywa, że posiłkuję się wiedzą konsultantów z marketów budowlanych – doradzono mi kit do drewna. Ubytki więc uzupełniłam, powierzchnie przeszlifowałam raz jeszcze watą. Po naniesieniu bejcy meble zyskały szaro – biały kolor – najprawdopodobniej kit rozmazał się pod wpływem bejcy (choć wydawało się, że powierzchnia jest czysta). Ręce nam opadły… proszę o poradę. Pzdr. Aga

  1. Witam, jesli rysy były faktycznie spore to jak najbardziej można je szpachlować (kit lub szpachla do drewna), mniejsze zaś można zostawić lub próbować wyprowadzić jeszcze drobnym papierem ściernym. Niewielkie i niegłębokie rysy pozwala często wyretuszować już sama politura, która z racji swojej żywiczności i lepkości delikatnie je pozalewa. Efekt rozmazania najprawdopodobniej powstał z nadmiaru kitu, tzn nie został on dobrze zeszlifowany (powinien pozostać tylko i wyłącznie w uzupełnionej szczelinie), reszta/nadmiar powinien być starty papierem ściernym; dodatkowo większość szpachli jest akrylowa stąd też pod wpływem wilgoci z bejcy jej nadmiar na płaszczyźnie się rozmazuje (powstaje efekt pomazania); jeśli nie było kitu w nadmiarze – nadmiar zostal dobrze zeszlifowany (wata metalowa bywa za słaba), to może sama szpachla była kiepskiej jakości i się wystarczajaco nie utwardziła przed malowaniem…
   Ps.wbrew zapewnieniom producenta szpachle najczęściej słabo przyjmują barwnik z bejcy, lepiej więc wybrać kit o ton ciemniejszy; Pozdrawiam, aneta

 21. Witam Pani Aneto. Będę wdzięczna za informacje jakim środkiem pokryć blat stołu który jest z jesionu. Blat był powleczony bezbarwnym lakierem i niestety wybarwił sie na żółto-słomkowy kolor. Dla mnie jest to katastrofa ponieważ w pomieszczeniu głównie dominuje ciepły beżowo-karmelowy odcień dębu wapnowanego (mogę przesłać zdjęcia na emaila bo mam problem z określaniem kolorów 🙂 Jakim kolorem bejcy lub innego preparatu można pokryć blat żeby zgasić żółty kolor, odrobinę przyciemnić i jednocześnie pozostawić naturalny kolor usłojenia? Będę wdzięczna za informacje bo przez ten nieszczęsny żółty kolor spać nie mogę…

 22. Witam, na wstępnie wspaniały blog i tyle wiedzy, którą Pani przekazuje, jest godna podziwu! Bardzo dziękuję za to 🙂 Mam taki mały problem, mam nadzieję, że mi Pani pomoże, na tyle na ile pozwala wymiana zdań w internecie. Kupiłam stare, piękne oryginalne krzesła z Radomskiej fabryki. Zabrałam się za ich renowację, usunęłam warstwę koloru, itd., odsłoniło się piękne bukowe drewno, jednak w niektórych miejscach są przebarwienia po ciemnej bejcy, widzę, że bejca bardzo głęboko wniknęła w niektórych miejscach. Sporo szlifowałam te miejsca, ale prawie w ogóle nie schodzi 🙁 nie wiem czy dalej kontynuować, aż do skutku, czy się w ogóle da? czy może są jakieś środki do usuwania takich opornych przebarwień po bejcy? będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie, Magda

  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa i zaglądanie na bloga:)
   Jeśli chodzi o drewno bukowe to ma ono niestety tendencje do takich przebarwień i wżerów (spotykam to dośc często, wszystko zalezy też jeszcze od samej buczyny, która bywa sama z siebie sinawa). Najczęściej nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich zacienień w 100%, bo tam gdzie usłojenie będzie rzadsze (słoje bardziej rozciągnięte), tam barwnik powgryzał się najmocniej (zwłaszcza przy mocnym fabrycznym wykończeniu mebli). Pomocna przy tego typu pracach, obok papieru ściernego, będzie z pewnością dobra cyklina, która pozwoli zebrać troszkę 'brudnego’ drewna (potem łatwiej już będzie drewno przeszlifować papierem). Uzyskanie jednak finalnie bardzo jasnego, równego w kolorze drewna, może być trudne, zwłaszcza na małych elementach.
   Pozdrawiam,
   Aneta

   1. Pani Aneto, bardzo dziękuję za odpowiedź! Rzeczywiście przebarwienia pokazują się szczególnie w miejscu rzadszych usłojeń. Cieszę się jednak, że taka też struktura drewna, a nie możliwości renowatora, że tak powiem 😉 dziś jeszcze trochę poszlifowałam i udało się niektóre miejsca wyczyścić na tyle, że będą chyba widoczne tylko dla mnie 😉 pomyślałam sobie, że finalnie zabarwię krzesła jeszcze bejcą w kolorze buku. A jutro jeszcze dokupię cykliny 🙂 Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia, może już na wiosnę, na warsztatach 🙂

 23. Dzień dobry,

  Przygotowuję się do barwienia gitary elektrycznej. Poprzednią wykańczałem tylko politurą. Tym razem chciałbym zabarwić najpierw drewno bejcą pod politurę. Czy lepiej użyć spirytusowej bejcy czy wodnej. Jeśli wodnej to czy tydzień suszenia w warunkach domowych wystarczy (przed nałożeniem politury) a zapobiegnie zielenieniu/ sinieniu?

  1. Dzień dobry,
   Lepiej użyć bejcy wodnej, bo pozostanie ona obojętna na politurę i się nie rozmarze. Wodna bejca dość szybko schnie, więc 24h spokojnie wystarczą:)
   Pozdrawiam,
   Aneta

 24. Witam Pani Aneto. Kupiłam szafę z okleiną dębową (nowa).Szafa jest jednak dość jasna w stosunku do pozostałych mebli. W domu mam meble jesion oraz dąb rustikalny (Rotterdam). Czy mogę , chcąc zmienić kolor zakupionej szafy, użyć bejcy aby uzyskać podobny odcień ? Czy muszę , jakoś specjalnie przygotować szafę mimo, że jest nowa?

  1. Witam,
   Wszystko zależy czym szafa została pokryta/zaimpregnowana. Jeśli drewno jest surowe to można je pobejcować na ciemniejszy odcień, wczesniej można tylko powierzchnię przeszlifować drobnym papierem typu 320. Pamietajmy tylko, by bejcę potem jeszcze czymś przykryć, czyli mebel finalnie wykonczyć (sama bejca nie wystarczy). Jeśli drewno zostało przez producenta zaimpregnowane to należałoby wcześniej powerzchnię dobrze wyczyścić, bo bejca nie zabarwi nam drewna jak nie bedzie ono czyste i surowe (barwnik bedzie się nierównomiernie wysychał i powstaną plamy). Alternatywą dla bejcy może być wosk barwiący (zwłaszcza jak walczymy tylko o jeden ton ciemniej), wszystko jednak zależy od wspomnianego stanu samego drewan i tego czy zostało czymś 'nasączone’.Nowe meble bywają czesto zaimpregnowane cienką warstwą lakieru lub oleju, choć ich wygląd sugeruje, że są surowe.
   Pozdrawiam, Aneta

 25. Dzień Dobry, proszę o pomoc. Mam krzeło Thoneta; stolarka w bdb stanie, mocna konstrukcja. Ale ma defekt, z którym nie wiem jak sobie poradzić. Zabejcowany jest na ciemny kolor ale na siedzisku jest plama/zaciek-jakby od wody. Szlifowanie nic nie daje nawet papierem o gramaturze 100. Siedzisko jest w ładne słoje, które prawie starłam w miejscu zacieku. Jak wybawić ten zaciek ? Jak uratować krzesło ?

  1. Witam,
   Drewno bukowe (jak i sklejka na siedziskach), z którego zrobione jest 99% krzeseł giętych, mają niestety tendencję do zasinień i plam (np od wody lub styczności z metalem). Nie ukrywam, że ciężko je zlikwidować. O ile lite drewno można próbować mocniej szlifować, to z sklejką już jest trudniej, bo łatwo przeszlifować cienką warstwę forniru/obłogu z którego jest zrobiona. Proszę może spróbować zastosować wybielacz (pod warunkiem, że finalnie przemyje też Pani całe siedzisko, by nie powstała jasna plamy tylko w jednym miejscu:). W stolarstwie stosuje się do tego typu prac sól szczawikową rozrobioną w wodzie (przy wybawianiu plam czy rozjaśnianiu parkietów), ale można wykorzystać też i zwykłą bielinkę typu ace lub domestos (rozrzedzone tylko wodą, by płyn nie był zbyt agresywny).
   pozdrawiam,
   Aneta

    1. Tak, najpierw robimy klasyczne zdejmowanie starej powłoki (czyszczenie politury/bejcy/lakieru itd.) a potem ew już na surowym drewnie staramy się odplamiać widoczne przebarwienia,
     Pozdrawiam,
     Aneta

   1. Witam,
    Bardzo proszę o pomoc – interesuje mnie wskazanie miejsca, w którym dostałabym sól szczawikową.

    Bardzo dziękuję za wszelkie informacje!!

    1. Witam,
     Proszę zapytać w Drewno-Luxie przy Stalowej 65 w Warszawie, ew podpytać w sklepach Chemia (w wawie są trzy punkty)
     Pozdrawiam,
     Aneta

 26. Dzień dobry, trafiłam tu szukając informacji o kolorowaniu mebli. Chciałabym podkolorować komodę sosnową (Tarva z Ikea, nowa), tzn. upodobnić ją nieco do dębu. Czy to się uda z bejcą w odpowiednim kolorze? Widziałam, że ten zareklamowany na górze komentarzy Vidaron ma bejcę w kolorze, który by mi odpowiadał. Oczywiście zrobię wcześniej próbę na jakimś kawałku surowej deski, ale zastanawia mnie, czy sosna to przyjmie? Nie chcę jej bardzo przyciemniać.

  1. Witam,
   Tak jak wspomniała Pani Sylwia, bejca nie zmieni/nie przykryje nam układu usłojenia, który przy sośnie, zwłaszcza nowej (do tego klejonej z wąskich elementów, gdzie widać odcięcia), jest bardzo charakterystyczny. Można oczywiście próbować uciekać z typowo żółto słomkowego koloru malując drewno odpowiednią bejcą. Wszystko zależy jaki kolor dębu chcemy uzyskać – bardziej miodowy czy zimniejszy. W zależności od produktu którym bedzie Pani finalnie wykańczać komodę (politura, wosk czy lakier) może Pani użyć którejś z gotowych bejc (np. 'jasnego dębu’ firmy Starwax) lub przyrządzić sobie własną mieszankę bejcy wodnej z proszku (dąb plus np odrobina orzecha lub brązu jeśli chcemy przełamać szarość)
   Pozdrawiam,
   Aneta

   1. Witam serdecznie 🙂 kilka razy natknęłam się na informację, że użycie szarej bejcy na surowej sośnie (a potem docelowej bejcy np orzech) – że ten zabieg z warstwą szarej może zniwelować efekt pomarańczowej sosny ? Której troszkę nie lubimy akurat 🙂 Czy jest w tym ziarno prawdy ? Miłego dnia 🙂

 27. Sylwia,jeśli zabejcujesz sosnę na kolor dębu,to tylko zmieni się kolor,a rysunek słojów nadal będzie sosnowy,oczywiście zrób próbę na jakiejś deseczce.Tak samo np.jeśli sosnę zabejcujesz na kolor mahoniu,to nie będzie wyglądać jak mahoń,tylko czerwona sosna.

 28. jeżeli widziałaś w sklepie próbnik kolorów bejc vidarona,to są tam deseczki, po lewej sosnowe, po prawej dębowe,pokryte bejcą 1 i 2 warstwami.możesz zobaczyć przed zakupem,jak ta bejca na sośnie wychodzi mniej więcej

 29. Witam.
  Trafiłem na ten ciekawy blog przez przypadek szukając informacji o bejcowaniu drewna. Zamierzam odnowić segment dębowy o kolorze naturalnym, który jest pokryty lakierem. Segment jest wykonany częściowo z litego drewna, częściowo z forniru. Chciałbym znacznie rozjaśnić mebel uzyskując efekt „dębu bielonego”. Mam pytanie, czy w celu usunięcia powłoki lakieru zamiast szlifowania mogę użyć jakiś środków chemicznych przeznaczonych do usunięcia lakieru – jeśli tak to jaki Pani poleca? Dodatkowo chciałem jeszcze zapytać jaki rodzaj bejcy najlepiej zastosować do dębu, żeby uzyskać jednorodną, transparentną i prawie białą poierzchnię mebla?

  1. Witam,
   Może Pan użyć zmywacza do powłok – każdy z zaprezentowanych powinien się sprawdzić. Przy bieleniu drewna musimy tylko pamietać, by pory drewna były jak najbardziej otwarte (niezapchane np lakierem), bo wtedy bielenie przyniesie zamierzony efekt. Warto więc po zmywaczu i tak przetrzeć powierzchnię papierem ściernym.
   Do zabielenia dębiny (która niestety ma czasem tendencję do delikatnego szarzenia/lub żółknięcia) z efektem transparentności może Pan użyć zamiast bejcy farby transparentnej (np firmy Bloom), która równie dobrze zabieli drewno, ale nie przykryje jego usłojenia jak klasyczna farba. Bejca biała da podobny efekt, z tym że w zależności od producenta, może być troszkę trudniejsza do położenia. Kiedyś też jedna z uczestniczek Warsztatow bieliła stare bukowe stołki lakierem białym (firmy Beckers) i efekt też był ładnie transparentny.
   Pozdrawiam,
   Aneta

   1. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zdecyduję się na pomalowanie farbą transparentną. Jak to miło otrzymać radę od kogoś doświadczonego.
    Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
    Piotr.

 30. Witam,po raz pierwszy zabieram się za szlifowanie i na początku chcę pobawić się ze skrzynką po owocach. Jakiś czas temu kupiłam bejcę wodną do drewna firmy COLORIT (białą) i w związku z tym chciałam zapytać, czy ta bejca się nada?

 31. Biegam po całym blogu i znów z prośbą dotycząca moich foteli: zdarłam w większości warstwę wierzchnią – na tylnych nóżkach – bardzo trudno się zdziera,chyba wszystkiego nie usunęłam, kolor drewna jest oczywiście jasny…. i nowa koncepcja i zmiana – bo: wosk średni dąb nie zmieni za bardzo koloru – będzie chyba jaśniejszy, niż poprzednio. Czy można zabarwić bejcą i dopiero na to wosk? Czy jeszcze coś innego zastosować, aby jednak drewno było ciemniejsze?
  Ewa

  1. Jeśli drewno jest oczyszczone ze starych powłok to jak najbardziej możemy zabarwić je najpierw bejcą (ta powinna dać zdecydowany kolor) a dopiero potem zabezpieczyć drewno woskiem, takie rozwiazanie powinno dać najlepszy efekt. W przypadku zastosowania gotowej bejcy w puszce przed nałożeniem wosku trzeba powierzchnię zabezpieczyć Utrwalaczem, bo wosk mający te same składniki to bejca może ją zacząć rozmazywać.
   pozdrawiam,
   Aneta

   1. witam,
    zabejcowałam pierwszy z fotelików bejca rustykalną, gotową, na bazie spirytusu. Pokryła dobrze drewno (tzn, że dobrze wyczyściłam ;)) prześwituje rysunek drewna, nie jest to „monochromatyczne”. Jutro prawdopodobnie nałożę pierwszą warstwę wosku. Jeśli rezultat mnie nie zadowoli… będę w prośbach przy następnym fotelu (ale mam nadzieję, że nie)
    pozdrawiam i dziękuję!

 32. Proszę o informację i radę mam stare drewniane szafki które są już wyczyszczone papierem ściernym a teraz chciałabym coś zrobić żeby miały taki sam kolor (a ich naturalne kolory się różnią, pewnie inny gatunek drzewa) i nie były za ciemne najlepiej naturalne no i żeby się nie za bardzo świeciły. To szafki w przedpokoju ale każda „z innej parafii”.

  1. Witam,
   Myśle, że najlepiej zaopatrzyc sie w kilka kolorów bejcy wodnej i robić z niej własne mieszanki pod kolor tej szafki do której chcemy dopasować resztę frontów (jeśli każda z nich jest inna i zrobiona z innego drewna). Bejcę wodną można wykonczyć np woskiem lub lakierem.
   Pozdrawiam,
   Aneta

 33. proszę o radę.
  mam ramę do lustra z surowego dębu, jeszcze niczym nie pokrytą. zamierzam ją wyszczotkować tak jak do bielenia,aby otworzyć pory drewna,ale zamiast pasty bielącej chcę tam wpakować czarny kolor,aby drewno wyglądało starzej.tylko nie wiem czego użyć; czy może to być gęsta farba akrylowa?czy potem po przetarciu będę mogła olejować?boję się czy się nie rozmaże.to lustro ma wisieć w łazience nad umywalką i chciałabym aby woda go nie zniszczyła,więc czy poleca Pani olejowanie,czy może jakaś inna metoda,byleby się nie błyszczało…
  chciałam zasięgnąć porady,może robiła Pani kiedyś coś podobnego.

  1. Dzien dobry,
   Dla uzyskania czarnego efektu może Pani użyć wspomnianej farby akrylowej lub czarnej bejcy, która zostawi transparentność drewna. Ew do barwienia drewna na czarno lub bardzo ciemno można użyć substancji o nazwie bitum (ciemnobrązowa i gęsta), która patynuje powierzchnie i postarza (można ją mieszać z lakierem czy woskiem). Finalnie ramę można zabezpieczyć olejem lub woskiem, by stworzć warstwę ochronną przed wilgoci. Dobrze sprawdzi sie też klasyczny lakier wodny taki jakim zabezpiecza sie farby kredowe po malowaniu. Pozostawia on matowy, praktycznie niezmieniony wygląd drewan,
   Pozdrawiam,
   Aneta

  1. Np właśnie wspomniany bitum służy do ciemnego patynowania. Ew są jeszcze inne gotowe już patyny na rynku, ale one prawdopodobnie będą miały jaśniejsze odcienie – od brązu po biel. Patyna służy własnie do przyciemnienia/pobrudzenia lub zabielenia fragmentów (przeważnie zakamarków) mebla nadając dzięki temu efekt starości,
   Pozdrawiam
   Aneta

 34. bardzo dziękuję za odpowiedż,będę szukać tego bitumu, tylko że w moim miasteczku trudno cokolwiek kupić,nawet problem z farbą akrylową i dlatego jeżdżę do Leroy Merlin 80 km od domu,albo kupuję przez internet.,
  Dobrze że znalazłam Pani stronę.Fajnie że jest ktoś kto dzieli się swoją wiedzą z takimi amatorami jak ja.jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
  Sylwia

 35. Czy usuwając stara powłokę lakieru ze stołu mechanicznie (szlifierką) lub chemicznie (środkiem to starych powłok), usunę również bejcę?

  1. Witam,
   Jeśli będziemy oczyszczać gruntowanie całą powłokę to kolor też powinien zejść razem z lakierem; w zależności od drewna (ale też i agresywności bejcy) barwnik może sie jednak głębiej 'powgryzać’ w pory (tak się np czasem dzieje przy drewnie bukowym) i finalnie po oszlifowaniu powierzchni mogą pozostać nam niewielkie zasinienia, te możemy próbować doczyszczać jeszcze ręcznie,
   Pozdrawiam,
   Aneta

 36. Rewelacyjny blog, zwłaszcza dla dla kogoś takiego jak ja, czyli kompletnego nowicjusza w tej dziedzinie.
  Marzy mi się fajny mebelki pod telewizor i znalazłam takowy, ale dębowy (mebel holenderski). Ja jednak mam meble sosnowe. Pomyślałam, że mebel przemaluje na biało, jedynie blat przydałby się w kolorze sosnowym. Czy jest możliwe oszlifowanie tego blatu i pomalowanie go bejca sosnowa? Wiem, ze sloje beda kompletnie inne, choc przyznam, ze bardziej zależy mi na kolorze samego blatu. Sama nie wiem czy to będzie dobrze wyglądało.

  1. Witam,
   wszystko zależy od kolory samej sosny, która zazwyczaj jest bardzo słoneczna i jaśniejsza od klasycznej, lekko szarej dębiny. Jeśli blat jest właśnie bardziej sinawy niż ciepły (czasem dębina ma naturalny miodowy kolor), to jak najbardziej możemy go przełamać 'żółtawą’ bejcą sosnową; zrobiłabym tylko najpierw próbkę czy po użyciu gotowej bejcy nie wyjdzie za ciemny i ew troszkę rozrzedziła bejcę, której będzie Pani używać. Sama dębina ma bowiem swój wyjściowy kolor, stąd może lepiej troszkę bejcę rozjaśnić (dolewając w zależności o rodzaju wody czy alkoholu),
   pozdrawiam,
   Aneta

 37. Witam serdecznie,
  Robimy z narzeczonym własne łóżko z desek i chciałabym aby kolor desek pasował do reszty wystroju (m.in. lniane zasłony), chciałabym zatem uzyskać kolor desek szarobrązowy (nie zupełnie szary ale też nie całkiem brązowy) i zupełnie nie potrafię znaleźć takiego „gotowca”, który pozwoli mi uzyskać takie wybarwienie… Zastanawiam się również, czy wybrać bejcę czy jednak olej do drewna (pan w sklepie polecał oleje do wnętrz). Czytałam gdzieś jeszcze, że taki efekt można uzyskać nakładając najpierw brązową bejcę, a na to białą ale nie jestem pewna co z tego wyjdzie. Prosiłabym o małą podpowiedź 😉 Pozdrawiam !

  1. Dzień dobry,
   kolor w dużej mierze zależy od samego drewna i jego naturalnej barwy; by go nie 'ocieplać’ może Pani spróbować użyć gotowej bejcy o nazwie 'stare drewno’ – w zależności od intensywności brązu jaki chciałby Pani uzyskać, może Pani zmieszać bejcę z drugą z tej samej serii tylko np we wspomnianym kolorze brąz lub orzech; bejce takie w swojej ofercie ma np marka liberon. Pobejcowane drewno należy jednka jeszcze czymś wykończyć/zabezpieczyć. Może to być olej (choć ten ociepla/podbija dodatkowo kolor), wosk naturalny lub np lakier.
   Naturalny, bardziej zgaszony kolor drewna uzyskamy również przy pomocy wosków barwiących, które nadadzą i kolor i będą wykończeniem drewna samym w sobie. Zgaszonym kolorem, który będzie np 'dąb przydymiony’ (wosk marki liberon lub starwax),
   pozdrawiam,
   aneta

 38. Witam,
  planuję po raz pierwszy odmienić meble sosnowe. Są to solidne Swarzędzkie egzemplarze sprzed 20 lat, chyba tylko lakierowane. Już ciemno pomarańczowe. Docelowy kolor biały, ale z lekko widocznym usłojeniem. Planuję zeszlifować papierem 80 i 300, przemyć i odtłuścić terpentyną (?), pomalować bejcą na biało a na koniec polakierować lakierem matowym.
  Ile warstw bejcy powinnam użyć i czy je rozcieńczać? Czytałam, że bejca olejna jest najłatwiejsza w użyciu – czy to prawda?
  Jakiś konkretny lakier możecie polecić, by nie zżókło.? I czy można używać szlifierek (jakich) elektrycznych, gdyż powierzchni mam sporo w kilku meblach? Z góry bardzo dziękuję za wszystkie rady.

  1. Dzień dobry,
   Drewno faktycznie trzeba najpierw dobrze oczyścić ze starego lakieru – można i ręcznie i mechanicznie, proszę tylko uważać na ew rysy od zbyt ostrego papieru, bo sosna to miękkie drewno, które łatwo poddaje się pracy szlifierki a przy białym wykończeniu wszystkie niedociągnięcia będą widoczne.
   Do uzyskania efektu transparentnej bieli moze Pani użyć wspomnianej pastelowej białej bejcy i potem na to lakieru – np któregoś wodnego, ktory nie wejdzie w rekację z rozpuszczal.bejcą – myślę, że możnaby użyć lakieru do wykończenia malowanych powierzchni farba kredową.
   Może też Pani użyć na surowe oczyszczone drewno farby transparentnej, która również da delikatny efekt bieli a nie zasłoni usłojenia. Po takiej farbie można dla zabezpieczenia powierzchni użyć wosku bezbarwnego, który stworzy filtr ochronny a nie zmieni samego efektu bieli (sama tak zrobiłam przy sosnowej ikeowskiej komodzie:)
   Pozdrawiam,
   Aneta

 39. Witam Pani Aneto,
  mam do odnowienia mocno sfatygowane meble rattanowe w białym kolorze. Nie chciałabym zmieniać ich koloru. Pomyślałam, żeby po usunięciu starej warstwy nałożyć białą lakierobejcę (Fluger). Z racji tego, że są to meble ogrodowe, czy powinnam dodatkowe je na koniec zabezpieczyć lakierem?
  Bardzo proszę o odpowiedź co Pani o tym sadzi. Czy to dobry pomysł? A może ma Pani jakieś dodatkowe wskazówki i przestrogi odnośnie pracy z rattanem?
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Magda

  1. Dzień dobry,
   niestety nie mam dużego doświadczenia z odnawianiem tego typu mebli. O samym flugerze słyszałam dobre opinie, więc można próbować. Ja swojego czasu użyłam do odświeżenia rattanowych mebli ogrodowych impregnatu/lazury (też w białym kolorze) Xylodhone. Potrzebował on co prawda sporo czasu na przeschnięcie, ale zdał egzamin:)
   pozdrawiam,
   Aneta

 40. Dzień Dobry, Pani Aneto!
  Na wstępie dziękuję za bardzo pouczający blog. Jestem pełen podziwu dla Pani pasji i zaangażowania.
  Zwracam się do Pani z prośbą o poradę. Posiadam meble z lat 30-tych ub.w. Jest to typowy zestaw: kredens + pomocnik. Są one wykończone w taki sposób, że skrzynia pokryta jest okleiną z naturalnie chropowatego drewna, natomiast drzwi są pokryte orzechowym fornirem i politurowane na wysoki połysk. Meble są generalnie w dość dobrym stanie. W ramach konserwacji wystarczyło odmyć drzwi benzyną lakową, zaś boki skrzyni po wcześniejszym zamaskowaniu pisakiem drobnych rys dały się bardzo ładnie nawoskować.
  Problem stanowią jedynie powierzchnie poziome i blaty. Najprawdopodobniej były wcześniej źle konserwowane (myte mokrą szmatką), bo obecnie są dość wyraźnie odbarwione, jakby wypłowiałe, w dodatku w nierównomierne smugi, tzn. są miejsca mocniej odbarwione oraz takie, gdzie pozostał jeszcze oryginalny kolor, np. w narożnikach. Docelowo też chciałbym zawoskować blaty, ale wosk na pewno nie wyrówna aż takiej różnicy koloru.
  Mam więc pytanie, jak można przywrócić takiemu meblowi jednolity kolor? Podejrzewam, że bejcą. Ale jak przy jej pomocy zrobić łagodne przejścia, żeby nie było widać ostrej różnicy między fragmentem wymagającym zabejcowania a resztą blatu?
  Nie ukrywam, że boję się bejcy, bo o ile wosk można ewentualnie zmyć, to bejca stanowi jednorazowy „strzał” – raz użytą trudno wywabić.

  1. Dzień dobry,
   aby uzyskać jednolity kolor powierzchni należy ją zabarwić całą, tj nie barwi się tylko poszczególnych fragmentów jednej płaszczyzny, chyba że jest to jedno czy dwa niewielkie przebarwienia które chcemy wyretuszować. Spłowiały blat – tak jak w przypadku Pana mebla – należałoby dobrze oczyścić z resztek starej powłoki (inaczej bejca będzie przyjmowała się nierównomiernie i finalnie płaszczyzna będzie w nieestetyczne plamy/pasy) i dopiero całościowo wybarwić na jednolity kolor dopasowując go do dolnej części mebla (zakładam, że mebel jest orzechowo-dębowy). Jeśli chodzi o woski barwiące to sytuacja będzie podobna – jeśli chcemy wyrównać kolor na jakimś elemencie który z racji wieku i stanu zachowania jest nierównomierny w swej barwie, to musimy oczyścić (a przynajmniej bardzo mocno go zmatować) i dopiero potem woskować woskiem z kolorem – ten dobrze się sprawdza w sytuacjach gdy chcemy tylko trochę odświeżyć i delikatnie wyrównać kolor mebla bez nadawania mu bardzo świeżego i wyrazistego koloru bejcą
   pozdrawiam,
   Aneta

   1. Dziękuję za odpowiedź!
    Na jej podstawie doszedłem do wniosku, że chyba jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zmatowienie blatu (mam wełnę '000′) a następnie pokrycie go woskiem, ale takim barwiącym. Nie zależy mi na odnawianiu mebla za wszelką cenę… Liczę, że dowoskowywanie co kilka lat stopniowo zatrze nierównomierności.
    Proszę tylko o radę, jak dobrać kolor takiego wosku? Jak się już Pani domyśliła, kredens jest (był) w kolorze ciemnego dębu. 😉 Czy celować w dokładnie ten sam kolor, czy o ton jaśniejszy lub ciemniejszy? Czy jako ostatnią warstwę kłaść wosk przeźroczysty, żeby blat nie brudził?

    1. Dzien dobry,
     Wosk nie będzie miał bardzo silnych właściwości barwiących, zwłaszcza na powierzchni która nie będzie w pełni oczyszczona, spróbowałabym więc odświeżać mebel woskiem w bardzo zbliżonym a nawet ciemniejszym kolorze jaki obecnie jest zachowany na meblu. Przy polerowaniu wosku i tak delikatnie będzie Pan go ściągał, więc ciemniejszy wosk (w intensywniejszym, głębszym kolorze) powienien być bardziej efektywniejszy,
     Pozdrawiam,
     Aneta

 41. Dzień dobry,
  zachęcony ogromem wiedzy tutaj dostępnej przyłączam się do dyskusji. Mam jedno pytanko. Jeżeli mamy zabejcować niejednolite drewno, gdzie jego część jest sercowa (twardziel) a część biała (slang znajomego stolarza), wiadomym jest że miękkie drzewo chłonie inaczej bejce i przy równomiernym bejcowaniu będzie różnica w kolorze. Pytanie czy lepiej zaaplikować jednakową ilością bejcy na te 2 rodzaje drewna i nie przejmować się różnicami w odcieniu czy nakładać kilka warstw bejcy do przybliżonego zabawienia? Niestety nie posiadam możliwości próby na podobnym rodzaju drewna a sprawa dotyczy blatu stołu. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  1. Dzień dobry,
   Nie przejmowałabym się tą naturalną różnicą w kolorze drewna i zabejcowała powierzchnie równomiernie tylko raz; ew jeśli kolor ogólnie będzie za blady to można pobejcować raz jeszcze, nie będzie to miało jednak większego znaczenia dla wyrównania barwy na całości, bo miejsca ciemniejsze nabiorą jeszcze większej głębi (w przypadku nadmiaru barwnika mogą zrobić się naprawdę bardzo ciemne, wręcz czarne) a biel nadal pozostanie jaśniejsza:)
   Pozdrawiam,
   Aneta

 42. Dzień dobry,
  Chciałabym podpytać o poradę – kupiłam w jednym z hipermarketów budowlanych stół akacjowy w, jak się okazało, zbyt ciemnym (wpadającym w wiśnię) kolorze. Żal mi wyrzucać/oddawać piękny mebel,pomyślałam o przemalowaniu go na kolor „dębowy”. Jak najlepiej to zrobić?
  Będę niezwykle wdzięczna za podpowiedź 🙂
  Pozdrawiam!

  1. Dzień dobry,
   jeśli drewno ma zachować swoją transparentność tak by widoczne było usłojenie i faktura drewna to niestety trzeba obecny kolor z lakierem usunąć do surowego i na nowo wybarwić (zabejcować) w wybranym przez siebie kolorze. Jedynie w wersji gdy mebel byłby przemalowany na inny kolor, ale kryjący (zakrywający obecny stan) nie byłoby potrzeby usuwania w 100&% starej powłoki. Jeśli jednak ma zostać 'rozjaśniony” to niestety trzeba drewno oczyścić,
   pozdrawiam,
   Aneta

 43. Witam, cieszę się że trafiłam na Pani stronę, prawdziwa skarbnica wiedzy. Zwracam się z prośbą o radę, ponieważ zabrałam się za odnowę szarego, dębowego ludwikowskiego stołu, którego blat pokryty jest zniszczonym fornirem. Po oczyszczeniu papierem ściernym, nałożyłam jedną warstwę lakierobejcy w kolorze białym firmy Linitop Classic (dawna Levis). Chciałam uzyskać efekt delikatniego wybielenia tak aby nadal widoczny był rysunek drewna. Nogi ładnie się prezentują, niestety blat już nie. Mimo że użyłam gąbki to powstały nieestetyczne smugi, wyszło kilka dziur a do tego po mocniejszym przetarciu palcem farba schodzi. Co teraz?

 44. Witam posiadam nowe drzwi z okleiny jasny braz i bardzo nie pasuje ten kolor do mego wnetrza podobno moge go sciemnic bejca czy to prawda? prosze o pomoc bo juz nie mam pomyslow na te dzwi dziekuje i pozdrawiam

  1. Witam,
   Wszystko zależy z czego zrobione zostały drzwi – jeśli to naturalna okleina to można całość oczyścić z obecnego koloru (gotowym zmywaczem lub papierem ściernym, ale ostrożnie, bo okleina moze byc cienka) i zabejcować na nowo na wybrany ciemniejszy kolor a potem zabezpieczyć lakierem. Jeśli drzwi są pokryte okleiną nie naturalną to można próbować powierzchnię bardzo delikatnie zmatować i przy zachowaniu transparentności faktury 'drewn’ pomalować np lakierobejcą w wybranym kolorze; klasyczna bejca spirytusowa raczej się nie przyjmie i nie pokryje niestety obecnego wybarwienia
   Pozdrawiam,
   Aneta

 45. Dzien dobry:) natknelam sie na Pani bloga przy okazji odnawiania
  Starej ślaskiej szafy, z drewna sosoniwego lub swierkowego. W zwiazku
  Z tym mam do Pani pytanie. Szafa oczyszczona byla przez kogos innego
  Az do drewna, jednak widze ze w wielu miejscach ma nie do konca starty kit
  szpachlowy. Zabejcowalam szafe biala bejca firmy colorit, ktora niestety
  nie zabarwila kitu. Jest przez to bardzo nierownomiernie pomimo wcEsniejszego
  przetarcia szafy denaturatem. Czy mige zeszlifowac jeszcze cala szafe scierajac polozona bejce
  i kit i zabejciwac ponownie? Czy to pomoze? Dodam ze docelowo szafa
  ma byc wiskowana woskiem naturalnym starwaxa. Moze po zawoskowaniu problem zniknie?

  Jescze jedno pytanie: czy bejcowac i woskowac powinnam takze srodek szafy?
  Liczę na odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.

  1. Dzień dobry,
   niestety niektóre szpachle nie przyjmują bejcy, stąd też problem z późniejszymi jaśniejszymi plamami (wcześniejsza szpachla dodatkowo mogła być na bazie kleju, który się nie barwi); jedyna rada to wykorzystanie do wypełnienia ubytków szpachli/kitu w docelowym kolorze mebla (w tym przypadku należałoby oczyścić cały mebel raz jeszcze) lub ew spróbowanie podbarwienie już istniejących wypełnień przy pomocy mocnej bejcy spirytusowej – niestety nie używam wspomnianej przez Panią bejcy, stąd też nie znam jej właściwości barwiących.
   Sam wosk (nawet ten barwiący) może być za słaby do zabarwienia szpachli. Wnętrze mebli zazwyczaj pozostawało surowe, ale dla ładniejszego wykończenia można zabezpieczyć je woskiem bezbarwnym, choć trzeba się liczyć z ew pozostającym przez dłuższą chwilę, zapachem wosku, który nie każdemu odpowiada; ew prostszym sposobem na wykończenie drewna wewnątrz może być użycie lakieru akrylowego (bejcowania wnętrza raczej bym unikała),
   pozdrawiam,
   Aneta

   1. Bardzi dziękuję za odpowiedź. Czy w przypadku przeszklonej witryny w ktorej chcialabym trzymać
    zastawę, i w ktorej widoczne bedzie wnetrze, rowniez nie powinnam
    bejcowac wnętrza? Dodam, ze witryna jest sosnowa a na zewnątrz będzie bejcowana na ciemny orzech, więc powstałby duży kontrast ze srodkiem. Proszę o Pani opinię w tej sprawie. Pozdrawiam

    1. Witam,
     z reguły wnętrza witryn czy bibliotek były zostawiane surowe lub wykańczane w naturalnym kolorze politurą; jeśli jednak drewno (bardzo często była to sosna) nie jest obecnie zbyt estetyczne i ciepłe w wybarwieniu to jak najbardziej może je Pani podbarwić bejcą pod kolor zbliżony do frontu mebla:)
     pozdrawiam,
     Aneta

 46. Witam serdecznie, proszę o porade, jak zwykle mam problem z wyborem odpowiedniego środka. Oczyściłam do gołego drewna kredens dębowy ludwikowski o dość prostej formie jak na ludwika, jest teraz nijaki kolor dębu, miejscami sa przebarwienia ,dolne fronty są ciemniejsze niż górne (mimo ze przemyłam go kwasem szczawiowym ), czym to pokryć najlepiej, aby trochę ukryć nierówności , ale aby pozostał jasny, ale chciałabym trochę schłodzić żółć dębu . no i żeby było łatwe pokrycie , może przyciemnić tylko blat dla kontrastu, Może woskiem ale jakim ?bielonym ? Proszę o Pani wizje takiego kredensu

 47. witam,czytam Pani bloga od dawna,można się wiele nauczyć.
  potrzebuję rady – kupiłam starą szafkę sosnową i chciałam ją pomalować rozcieńczoną biało-szarą farbą akrylową,aby zgasić zółty kolor i uzyskać transparentny efekt. jednak nie wiadomo,czym była wcześniej malowana,czy woskowana,czy olejowana…czy jest jakiś sposób aby to sprawdzić?ponieważ muszę się pozbyć tej powłoki,która miejscami jest wytarta, a nie wiem czym-papierem,zmywaczem,szlifierką?

  1. Dzień dobry,
   proszę przetrzeć kawałek starej powierzchni papierem ściernym – jeśli ten się szybko zatłuści i zapcha (dodatkowo brud będzie 'świecowy’ z lekkim poblaskiem) to drewno prawdopodobnie zostało wykończone woskiem lub olejem. Do ich usunięcia możemy użyć gotowych zmywaczy do starych powłok (uniwersalnych) lub takich dedykowanych już konkretnie do usuwania wosku. Po użyciu zmywacza warto jednak czynność czyszczenia jeszcze powtórzyć przy pomocy papieru ściernego o gradacji np 180-220, który pozwoli usunąć resztki starej powłoki, wygładzi i dokładniej przygotuje drewno pod transparentną farbę. Ew jeśli powierzchnia na to pozwala, możemy próbować usunąć stary wosk/olej (i inne stare powłoki) przy pomocy dobrej cykliny
   pozdrawiam,
   aneta

  1. Powinny dać radę, bo mają za zadanie, oprócz usunięcia wosku, także 'odtłuszczenie’ powierzchni (po ich użyciu warto jeszcze powierzchnię przemyć acetonem). „Środek usuwający wosk” marki Liberon dodatkowo w opisie wskazuje na usuwanie z drewna (jak i innych materiałów) nie tylko wosku, ale i wspomnianego oleju oraz innych tłuszczy. Przy trudnych, mocno zabrudzonych powierzchniach producent zaleca także dodatkowe użycie (na przemian ze 'środkiem’) klasycznego uniwersalnego zmywacza do powłok (ten jest mocniejszy, więc wzmocni/poprawi działanie pierwszego produktu).
   Niezależnie od tego można zastosować terpentynę lub od razu klasyczny zmywacz do powłok np V33
   Pozdrawiam,
   Aneta

 48. Czego użyć do kosza z wikliny. Chciałbym uzyskać standardowy biały kolor ale i z efektami specjalnymi (np. szron), ale nie znalazłem bejcy w proszku o takiej barwie. Macie jakieś pomysły jak się za to zabrać?

  1. Dzień dobry,
   Do wyboru mamy gotową bejcę pastelową w płynie (np biała marki V33), transparentna farba akrylowa (np marki Bloom) lub kryjąca farba np kredowa (np Amazona lub Jeger Rustic). Jesli ma być to produkt ktory oprócz bieli bedzie też b.dobrzez zabezpieczał wiklinę to można użyć białego lakieru do drewna np firmy Flugger lub Beckers
   Pozdrawiam,
   Aneta

   1. Dziękuję za odpowiedź. Na razie zepsułem jeden kosz używając pokostu lnianego firmy Jedynka. Naiwnie wyobrażałem sobie, że jako środek naturalny, pozwoli mi na to, że zamknę się w ciepłym pomieszczeniu i spokojnie go zaimpregnuję. Niestety, opary wydobywającego się z pokostu niczym nie różnią się od tych ze zwykłych lakierów alkidowych czy uretanowych, a dodam, że nie używalem jakiegokolwiek rozpuszczalnika, jak zalecał producent pokostu.
    Jeszcze chciałem przyspieszyć jego wchlanianie poprzez przygrzewanie powierzchni tzw. słoneczkiem gazowym, ale to dodatkowo pogorszyło sprawę oparów, tak więc powiedziałem sobie, że koniec i śmierdziucha, czyli koszyk z pokostem zutylizowałem.
    Ubranie do natychmiastowego prania, pomieszczenie do 24 godzinnego wietrzenia.

   2. Jeszcze jedno pytanie od znawczyni.
    Mam w końcu gatunek wikliny, ktory spelnia moje oczekiwania, ale posiada tylko jedną wadę, a mianowicie w trakcie jej 6 godzinnego gotowania, barwnik zawarty w korze tak ją przebarwia, że po korowaniu (zdjęciu kory w maszynie), uzyskuje ona ciemnoczerwonawo-szary kolor.
    Czy istnieje jakiś sposób by uniknąć tego efektu? Czy dodanie kwasu do wody celem obniżenia pH spowoduje, że ten barwnik przejdzie do gotującej się wody, czyli zostanie wypłukany?
    Przy czym wskazane są dwa kierunki, albo rozjaśnienie wykorowanej wikliny, albo jej konkretne przebarwienie na bardziej jaskrawy, intensywniejszy kolor.
    A może są jakieś specjalne środki neutralizujące barwnik zawarty w korze?

    1. Trochę poszperałem w internecie i zastanawia mnie czy tego zadania nie spełniłby boraks dodaniu do gotującej się przez 6 godzin wikliny.
     Czy Pani coś wie o zastosowaniu tej substancji od strony praktycznej i teoretycznej?

     1. Dzień dobry,
      Niestety nie ma wiedzy na ten temat, ciężko jest mi coś konkretnego doradzić. Proszę może podpytać na stronie specjalizującej się w wyplotkach rattanem i rafią,
      Pozdrawiam,
      Aneta

 49. Bardzo dobry poradnik. Fachowe i rzeczowe informacje. Będziemy tutaj odsyłać naszych klientów, którzy chcą we własnym zakresie wykonać renowację swoich mebli.:)

 50. Witam doskonałe informacje na temat wszystkiego co związane jest z renowacją. Super się to wszystko czyta 🙂 mam pytanie odnośnie politurowania a mianowicie, chcę odnowić Stary fotel wyszlifowałem do czystego drewna i chciałbym uzyskać ciemny odcień orzecha czy np dzięki politurze Liberon uzyskam taki efekt czy konieczne będzie zastosowanie pod politurę bejcy spirytusowej czy też nitro?

 51. Czy można bejcę natryskiwać pistoletem? Ciagle myśle o koszu wiklinowym, a tam plecionka, której wszelkie proby pokrycia pędzlem pomimo ogromnej pracochłonności zawsze dadzą miejscowe niedociagnięcia.
  Lepsza byłaby bejca wodna czy spirytusowa?

  Kolejne pytanie.
  Bejcuje się poprzez zanurzanie? Może byłoby to dobre dla plecionki, co prawda wyszedłby bledszy kolor, ale metoda pewna.

 52. Dzień dobry,
  Kupiłam blat kuchenny dębowy i zamierzam go nieco podrasować. I tu pytania do Znawców 🙂
  1)Czy ze względu na kontakt z żywnością powinnam zastosować bejcę wodną?
  2) Czym wykończyć olejem, woskiem?
  Czy też powyższe nie mają znaczenia dla zdrowia/trwałości/utrzymania w czystości?
  Z góry dziękuję za pomoc.

 53. Witam Pani Aneta. Potrzebuje porady kompetentnej osoby bo już zgłupiałam. Kupiłam w obi surowe stopnice na schody wewnętrzne do domu. Podstopnice chce z robić z białych paneli na wysoki połysk. Drewno będzie jeszcze cyklinowane i frezowane. Ale wracając do stopnic. Chciałabym zabarwić je na ciemny kolor ( palisander bądź ciemny orzech) tak by nie było prześwitów tylko jednolity kolor, ale jednocześnie chciałabym aby to było trwałe, czyli żeby bejca jak najgłębiej wsiąkła w drewno. To mają być schody na lata dlatego boję się ewentualnych przetarć. Ale jeszcze czy powinnam używać do tego bejcy czy może czegoś innego bo nie chce aby widoczne były słoje? A może uda mi się uzyskać taki efekt nakładając kilka warstw bejcy, a na to jeszcze trwały lakier bezbarwny,też minimum 2 warstwy? Proszę o poradę. Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   jeśli chcemy zabarwić drewno, ale nie zachowywać jego transparentności to myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie pokrycie go natryskowo lakierem z kolorem; ten nie dość, że da dobrą ochronę, to jeszcze zabarwi drewno równomiernie. Samo bejcowanie ręczne, nawet wielokrotne, wg mnie nie przyniesie dobrego rezultatu, bo klasyczna bejca jest mocno wodnista i nie ma właściwości kryjących. Poza tym nie zaleca się nadmiernego/ wielokrotnego moczenia drewna
   pozdrawiam,
   Aneta

 54. Witam prosze o podpowiedz, niedawno zmienilam obicie na krzeslach a teraz musialabym przepriwadzic mala renowacje drewna, ktore jest w niektotych miejscach wytarte od uzywania, niechcialabym calego krzesla malowa, chodzii tylko o to zeby pokryc czarnym kolorem przetarcia. Jak i czym mam to zrobic?. Dziekuje za pomoc

 55. witam i proszę o poradę
  mam wykonane nowe sosnowe parapety wewnętrzne i chciałem je zabarwić na kolor jasno szary – tak aby sloje i sęki były widoczne i również były w kolorze szarym (nie brązowe), parapety chciałem aby były matowe (tj. nie lakierowane) ale odporne na ścieranie i wodę z doniczek – co Państwo polecacie i jak wykonać prace ?

 56. witam

  mam problem – chciałam dwa krzesła ktore są bejcowane ciemniejsze od stołu rozjaśńić ..czy jest taka możliwość

  1. Witam,
   w takim przypadku drewno musi być niestety oczyszczone do surowego z obecnej warstwy bejcy i lakieru/politury,
   pozdrawiam,
   Aneta

 57. proszę o poradę.odrestaurowałam zabytkową rzezbę Matki Boskiej przy uzyciu farb akrylowych.obawiam się jednak ze bez warstwy ochronnej figurka się zniszczy,zabrudzi- bo ma stać w kapliczce.czym można ją zabezpieczyć żeby pózniej mozna było bez obaw wyczyścić np,z kurzu?malowałam matowymi farbami i nie chciałabym zepsuć efektu kładąc jakiś lakier z połyskiem a w sklepach przeważnie mają tylko takie..:(

  1. Dzień dobry,
   możemy użyć wosku bezbarwnego, który dobrze spolerowany powinien zabezpieczyć powłokę przed kurzem i zabrudzeniami. Spolerowany wosk, zwłaszcza na zaobleniach, da jednak delikatny satynowy poblask. Alternatywą dla wosku może być lakier do farb (dedykowany do farb kredowych) – ten którego ja używam i który pozostawia powierzchnię względnie matową to Protector marki Jeger
   pozdrawiam,
   Aneta

   1. dzięki za radę,chyba zdecyduję się na ten lakier gdyż jest tam wiele załamań i zakamarków w których trudno by było wypolerować wosk.no i mniej roboty z tym lakierem,jakkolwiek się go nakłada.

 58. Witam,
  zabarwiłem sobie kiedyś schody bejcą nitro w kolorze palisander, nakłądałem ją natryskiem. Teraz chcę do tego dorobić podstopnice i drzwi ażurowe, ale ponieważ bejca nitro jest bardzo ciężka w równomiernym nakładaniu na skomplikowanych powierzchniach chciałbym to zrobić bejcą wodną. Kupiłem takową z firmy argus i mieszając kilka kolorów uzyskałem potrzebną barwę. Niestety nawet sypiąc 4 razy więcej proszku na jednostkę wody względem wartości podanej w instrukcji bejca jest za jasna. Jak mogę ją w miarę łątwo i tanio przyciemnić?
  z góry dziękuję za pomoc

  1. Dzień dobry,
   niestety nie znam produktu tej firmy, wszystko wydaje mi się jednak zależy od dostępnej kolorystyki – w tym przypadku może same barwniki są słabsze. Z serii bejc Kakadu, Barwol lub włoskich bejc w proszku dostępnych np w sklepie Arte-Metal (i/lub przez internet) jest możliwość uzyskania intensywnego płynu barwiącego, nawet w bardzo ciemnym orzechowo-brązowym czy wręcz czarnym odcieniu. Proszę może spróbować dosypać proszku z innej, wspomnianej przeze mnie firmy. Dla samego wzmocnienia bejcy wodnej, kiedy ta jest już w formie płynnej, może Pan dodać odrobinę amoniaku (na 0,5l wystarczy jedna/dwie łyżeczki), co pozwoli lepiej barwić drewno i ochroni 'wodny’ kolor przed blaknięciem na skutek np działaniem światła
   pozdrawiam,
   Aneta

 59. Witam, mam problem z bibioletczką z prl.Ściągnęłam za pomocą opalarki wierzchnią warstwę grubego lakieru, przeszlifowałam i wyrównałam powierzchnię. Z racji tego, że mebel z jednej strony jest jaśniejszy, zabejcowałam becją wodną tę stronę. Po 24h chciałam nałożyć lakier akrylowy na mebel, ale bejca jakby schodzi wraz pociągnięciem pędzla z lakierem :/ w ogóle nałożenie lakieru, mimo, że nakładam go mało, jest jakby niemożliwe. Bo lakeir strasznie się „kruszy” na bejcy. Co mogłam zrobić źle? 🙁 Póki co jednak strona mebla wygląda bardzo źle po lakierowaniu. Co mogę z tym zrobić? Mogę przeszlifować ponownie i zetrzeć bejcę? Proszę o poradę i POZDRAWIAM

 60. Witam
  mam pytanie pozbyłem się z mebla z czasów PRL lakieru poliestrowego odkryłem fornir wg etykiety okleina to mahoń. jest on w dobrym stanie chciał bym zachować strukturę drewna czy jest jakaś szansa na to aby rozjaśnić to drewno bejcą lub innym sposobem ? tak aby nadać bardziej jasny żółto-brązowy odcień zamiast tego prawie czerwonego ?

  1. Dzień dobry,
   przy kontakcie z jakimkolwiek preparatem do wykańczania/zabezpieczania powierzchni kolor drewna na nowo się wybije. Przy politurze i oleju najbardziej, przy lakierze wodnym i wosku bezbarwnym mniej (kolor tylko troszkę się podbije). Bejca ma za zadanie z reguły przyciemnić drewno, więc też odpada. Można próbować użyć 'rozjaśniacza do drewna’, który trochę odbarwi pomarańczowy kolor mahoniu
   pozdrawiam,
   Aneta

 61. Dzień dobry.
  Mam pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć bejcowane drewno przed malowaniem farbą akrylową, tak żeby uniknąć mieszania kolorów.
  planują drewnianą skrzynię zabejcować na ciemny kolor, następnie pomalować jasną farbą akrylowa i zrobić przecierki.
  z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
  Karol

  1. Dzień dobry,
   wszystko zależy od użytych produktów – jeśli używa Pan farby kredowej to zabejcowaną powierzchnię może Pan zabezpieczyć dowolnym lakierem lub użyć specjalnego primera, który odcina pomalowaną warstwę przed kolejnym produktem. Używając klasycznej farby akrylowej (emalii) może być już problem, bo nie na każdej powłoce (mam na myśli bejcę zabezpieczoną wspomnianym lakierem) taka 'klasyczna’ farba będzie chciała zaschnąć i się utwardzić. Do przecierek polecam więc farby kredowe, których poszczególne warstwy pomiędzy można zabezpiecza nawet woskiem (kolor/wosk/farba),
   pozdrawiam,
   Aneta

 62. Witam.
  Mam pytanie odnośnie zabezpieczenia bejcowanego łóżka.Chodzi mi o to czym pokryć bejcowane drewno aby nie barwiła się pościel czy materac? Użyte drewno to sosna.

 63. witam
  jestem totalnym amatorem a chcę osiągnąć odpowiedni efekt półki którą już mam (mam jedną połkę firmową i chcę do niej dopasowac moją) na deskę szczotkowaną (dosyć głęboko, sosnową użyłem bejcy wodnej colorit dąb
  – czy jeżeli użyję bejcy wodnej colours popielatej a na stępnie przetrę całość wydobędę kolor dębowy złoty na drzewie starym/ciemnym a kolor popielaty szary zostanie w rowkach drzewa miękiego – chciałbym osiągnąc efekt widocznych miejscowo bejcy dąb, całość polakieruję lakirem beckers półmat panellack
  bobi

  1. Dzień dobry,
   niestety nie korzystam z tych bejc, więc nie mam z nimi doświadczenia; samo połączenie kolorów na sośnie powinno się sprawdzić, z tym, że jeśli popielata bejca będzie dość intensywna to może zbytnio poszarzeć drewno i nie będzie ono złotawe w swej naturalnej barwie
   pozdrawiam,
   aneta

 64. Dziękuję za fajny artykuł, już wszystko wiem:) poza jednym… mam stolik, sosnowy, już oszlifowałam stary lakier. Kupiłam lakierobejcę w kolorze palisander i dość ciemny wosk. Miałam nadzieję uzyskać efekt plus- minus taki:

  http://allegro.pl/skrzynia-kolonialna-indyjska-industrialna-z-drewna-i5724159499.html?utm_source=rtbhouse&utm_medium=CPC&utm_campaign=rtbhouse-retargeting#imglayer

  Wyszło.. słabo, całe szczęście próby odbyły się na spodzie blatu. Ma Pani jakiś pomysł, co z czym połączyć, żeby uzyskać taki ciepły, ciemny brąz?
  Będę wdzięczna za pomoc!

 65. Dzień Dobry,
  Super blog. Serdecznie gratuluję. Chciałbym się Pani poradzić. Stolarz zrobił mi dębowe schody po czym chciał je pokryć lakierem bezbarwnym (zabarwiania na wybrany przez mnie kolor nie chciał się podjąć twierdząc, że dobrze tego się nie da zrobić i kolor nie pokryje równo drewna). Ja jednak chciałem mieć schody w kolorze ciemnego brązu ze względu na kolorystykę w domu. Zmuszony byłem do wykonania pracy samemu. W sklepie doradzono mi lakier domalux do parkietów (wodorozcieńczalny). Wybrałem kolor, po czym Pan zabarwił ten lakier w maszynie i otrzymałem gotowy produkt. Schody były wyszlifowane na gładko i odkurzone więc zabrałem się od razu do pracy. Nanosiłem lakier możliwie szybkimi ruchami pędzlem aby jak najszybciej pomalować cały element (np: stopień, barierkę, blat). Po malowaniu i wyschnięciu stwierdziłem, że kolor jest za jasny więc naniosłem drugą warstwę. Po drugiej warstwie kolor był już OK, natomiast spełniły się przypuszczenia stolarza i w niektórych miejscach, szczególnie na łączeniu poszczególnych elementów i na podeście widać, że lakier barwiący jest jakby nierówno rozprowadzony i jednym miejscu jest ciemniejszy a drugim jaśniejszy kolor. I tutaj mam pytanie – czy można z tym coś robić, aby to lepiej wyglądało i drewno było równo wszędzie pokryte – jaki środek barwiący wybrać i jaką techniką malować (gąbka, pędzel)? Po przeczytaniu Pani bloga wydaje mi się, że powinienem użyć najpierw bejcy a później bezbarwnego lakieru. A może zrobiłem gdzieś jeszcze jakiś błąd…? bardzo proszę o podpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   barwiąc meble używam właśnie najpierw bejcy a potem dopiero produktu wykończeniowego (politury, wosku czy lakieru). Na tym etapie, kiedy położony jest już finalny produkt, tj lakier, ciężko będzie zaaplikować na drewno coś więcej, bo lakier stanowi już wykończenie powierzchni i zazwyczaj odcina drewno przed przyjmowaniem kolejnego barwnika/produktu. Ciężko jest mi więc coś konkretnego teraz doradzić – może zmatowienie powierzchni drobnym papierem (ale tak by nie przetrzeć lakieru) i pokrycie powierzchni cienko raz jeszcze pomoże (tu jednak pojawia się ryzyko, że ciemniejsze elementy będą jeszcze ciemniejsze). Poza tym samo drewno dębowe może też nierównomiernie przyjmować barwnik. Do nakładania lakieru wybrałabym wałek lub gąbkę, po pędzlu często zostają nieestetyczne smugi,
   pozdrawiam,
   Aneta

 66. Witam, zamierzam kupić sobie półki z sosny, które będą olejowane na wenge, niestety ten kolor wenge jest trochę jasny i zastanawiam się, czy drewno wcześniej olejowane można później pokryć jeszcze bejcą czy nie da rady ? Czy jest jakiś sposób by ten kolor przyciemnić ?

  1. Dzień dobry,
   olej w większości przypadków bardzo skutecznie odcina drewno przed jego barwieniem, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać intensywny, czarny kolor; drewno musi być więc czyste i surowe, by bejca ładnie je zabarwiła; w innym przypadku pozostają produkty nawierzchniowe, ale te na zaolejowanym świeżo drewnianym elemencie mogę tez nie chcieć się przyjąć; może lakierobejce? ale z tymi produktami nie pracują, stąd też nie mam doświadczenia
   pozdrawiam,
   Aneta

 67. Dzień dobry, czy bejce z Włoch na bazie alkoholu nie są uznawane za szkodliwe? chodzi mi o to czy mogłabym je przewieźć w bagażu albo zamówić internetowo bez konsekwencji prawnych.
  Pozdrawiam, Agata

  1. Dzień dobry,
   niestety nie mam wiedzy na ten temat, ale nie wydaje mi się, by był to produkt na tyle chemiczny by wymagał dodatkowych zezwoleń czy zabezpieczeń (w odróżnieniu np do amoniaku czy innych substancji żrących); bejca spirytusowa/nitro traktowana jest każdy inny produkt do renowacji/konserwacji drewna typu farba czy lakierobejca
   pozdrawiam,
   Aneta

 68. Witam!
  Staram się być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami, newsami, artykułami i postami – i nie ukrywam, są one dla mnie jako laika, samouka i amatora niezwykle pomocne!!
  W zeszłym roku wraz z waszymi pomocnymi artykułami zapoliturowałam kilka domowych mebelków 🙂
  Ale nie o tym.
  Potrzebuję pomocy – odnawiam stół, który jest pokryty fornirem, niestety nie wiem jakim, drewno jest bardzo bardzo jasne. Inne meble w pokoju mają odcienie dębu i staram się dobrać podobną kolorystykę. Drugi stół to dąb olejowany. I tak się zastanawiam, jak to zrobić żeby ta kolorystyka była zbliżona.
  Zastanawiałam się nad:
  1. gotową lakierobejcą w kolorze dębu, ale obawiam się, że wyjdzie zbyt żółta;
  2. gotowym olejem w odcieniu dębu, ale obawiam się, że wejdzie w reakcję z klejem pod fornirem i będą bąble;
  3. bejcą w odcieniu dębu i do tego mam politury – lemon odwoskowiony i rubin nieodwoskowiony – lemon może wyjść zbyt jasny, a rubin z kolei zbyt rudy
  Ehhh 😀 jakiś pomysł może?
  Z góry dziękuję za pomoc!

  1. Dzień dobry,
   proszę przesłać zdjęcia to postaram się pomóc, bez tego ciężko jest mi cokolwiek sensownego doradzić…
   pozdrawiam,
   Aneta

 69. Witam.
  Jaki produkt uzyc zeby powierzchnia drewna dab byla bardzo czarna a jednoczesnie struktura drewna byla widoczna,
  probowalismy rozne bejcy jednak problem jest taki ze powierzchnia drewna nie jest bardzo czarna jak na zdjeciu.
  Moze ktos poradzi jak taka powierzchnie mozna osiagnac, slyszalem ze mozna to tez zrobic matowym lakierem, wolalbym jednak uzyc bejce.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Samuel

   1. Dzień dobry,
    trochę odkopię temat, ale też chciałbym wiedzieć jakim produktem uzyskać podobny efekt?
    Pozdrawiam

 70. Zwróciłbym też uwagę na stosowanie odpowiedniego pędzla w czasie malowania bejcą drewna. Najlepiej sprawdzają się w tym względzie pędzle pierścieniowe, oczywiście te dedykowane do użycia z lakierobejcami. Zwykły pędzel niestety bardzo szybko się zniszczy w kontakcie ze specyfikiem (sprawdzone kilka razy).

 71. Cześć,

  Odnawiam stare krzesło po prababci. Postanowiłam pomalować je na czarno bejcą, wybrałam rozpuszczalną w alkoholu, bo wyczytałam, że ma intensywniejszy kolor niż wodorozpuszczalna. Chciałam po malowaniu zabezpieczyć krzesło woskiem, żeby uzyskać satynowe wykończenie. Niestety gdzieś w czeluściach internetów dotarłam do informacji, że bejca alkoholowa 'puszcza’ kolor – farbuje i że jedynym sposobem na jej zabezpieczenie jest lakier…
  Czy to rzeczywiście prawda? Jeśli tak, to jakim lakierem potraktować krzesło, żeby uzyskać matowy efekt i żeby lakier nie zniszczył tej czarnej bejcy?

  1. Dzień dobry,
   dobrze zabezpieczona bejca nie powinna przenikać przez zabezpieczającą ją warstwę wosku, lakieru czy politury i tym samy oddawać kolor brudząc np ubranie. W przypadku barwienia bejcą na bazie alkoholu jest jednak ryzyko, że wosk, który ma w sobie odrobinę substancji rozpuszczających (mam na myśli gotowe, marketowe woski) rozpuści Pani intensywnie czarny barwnik. W takiej sytuacji należy albo położyć warstwę produktu który odetnie od siebie wosk i bejcę (np starwax ma taki Utrwalacz w swojej ofercie) lub tak jak Pani wspomniała, zamiast wosku zastosować lakier (np wodny), który da większą trwałość takiej zabarwionej intensywnie powłoce drewna i nie będzie kłopotliwy w użytkowaniu
   pozdrawiam,
   Aneta

 72. Dzień dobry.
  Mam pytanie, czy po bejcowaniu, a przed politurowanie, można powierzchnię zaoferować olejem wazelinowym w celu wydobycia koloru? Czy to już jest raczej zbędne? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Dzień dobry,
   jak najbardziej można; olej podbije Panu dodatkowo naniesioną bejcę, nasyci cały kolor i 'wygładzi’ też fajnie powierzchnię przed politurowaniem
   pozdrawiam,
   Aneta

 73. Mam wypróbowany sklep Meblopol, na stronie meblopol24.pl jest ich cała oferta. Ładnie opisane kategorie produktów, można szybko znaleźć tę bejcę, czy ten klej jakiego się szuka. Ja akurat pracuję przy stolarce zawodowo ale sklep na pewno się tez przyda osobom które po prostu lubią trochę pomajsterkować w domu, w przydomowym warsztacie itp.

 74. Witam, posiadam dębowe meble wykończone olejowoskiem w kolorze 'palony dąb’. Chcę dorobić półki do pokoju i osiągnąć zbliżony rezultat. Zastanawiam się nad:
  1) wybór drewna: dąb(słoje bardziej zbliżone do oryginału) czy może jesion (łatwiej będzie dobrać kolor?)
  2) z tego co producent zdradził to do produkcji użyto oleju Livos, ale nie wiem jaki kolor i nie wiem jaki wosk. C
  3) Nie jestem pewien czy olej + wosk dadzą radę, bo o ile kolor metodą prób i błędów dobiorę, to nie wiem jak osiągnąć ciemne wypełnienie w słojach drewna? Czy jest to bejca?

 75. Mam ogromną prośbę w doborze koloru bejcy wodnej. Chciałbym uzyskać chłodny dość ciemny odcień brązu. Zrobiłem test palisander ale również jest ciepłym odcieniem. Jakie kolory bejcy wodnej zmieszać aby taki odcień uzyskać ?? Oczywiście po zabejcowaniu drewna nałożę lakier. Pozdrawiam.

  1. dzień dobry,
   może klasyczny zwykły brąz (ciemny lub jasny, ew połączone ze sobą dwa barwniki jeszcze w formie proszku) będą odpowiednie? używam często bejc firmy Barwol lub Kakadu i te brązy dają mi właśnie taki chłodny kolor (można też dodać odrobinę czarnej bejcy w proszku przy rozpuszczaniu tych brązów, co ochłodzi i 'poszarzy’ jeszcze taki brąz; ja bym jednak najpierw spróbowała z samym brązem:)
   pozdrawiam,
   Aneta

 76. Dzień dobry,
  Dziekuję za tak wartościowy blog!

  Chcę przerobić stół z Ikea – Stornas ciemnobrązowy (lita sosna – bejca patynowana):
  https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40184945/

  Chciałbym zmienić jego kolor w kierunku dębu. Dajcie proszę znać czy kolejność i zakres jest własciwy:
  1) Szlifierką taśmową z papierem 80-100 usuwam obecną powłokę
  2) Szlifierką oscylacyjną z papierem 120 wygładzam powłokę
  3) Usuwam wilgotną szmatką wszelkie pozostałości szlifowania ze stołu
  4) Bejcuję powierzchnię (lepiej dobrać wodną czy alhoholową)? Jakiej marki bejcę wybrać i kolor aby ładnie pokryła sosnę?
  5) Czy po bejcowaniu przecieram/wygładzam powłokę?
  6) Nanoszę olej – polecono mi olej do blatów kuchennych Osmo.
  7) Nanoszę 2 warstwy, po żadnej z warstw nie wykonuję żadnych dodatkowych prac

  Czy to dobra kolejność i technika? Stół będzie używany w salonie, więc dość intensywnie.

  1. Dzień dobry,
   nie widziałam tego stołu na żywo, więc ciżko mi ocenić jego obecne wykończenie i możliwości odnowienia, ale jeśli to lite drewno to można próbować ściągnąć obecną powłokę lakierobejcy i wykończyć powierzchnie wg swojego uznania;
   – posiłkowałabym się najpierw cykliną do wstępnego ściągnięcia pierwszej 'śliskiej’ warstwy lakieru a dopiero potem użyła szlifierki oscylacyjnej; sosna jest dość miękkim materiałem i pod wpływem tak intensywnego szlifowania może być zebrane zbyt dużo materiału plus powierzchnia może się mocno i głęboko porysować od pracy szlifierek
   – papier (po wstępnym cyklinowaniu powierzchni) 120, a następnie 180 i 320 do wygładzenia; zalecałabym wodowanie całości po pierwszym przeszlifowaniu 180, a następnie po przeschnięciu powierzchni ponowne przeszlifowanie drewna 180 plus finalnie 320
   – po pracach z oczyszczaniem i wygładzaniem ponowne przetarcie drewna na mokro spowoduje powstanie włókien i 'chropowatość’; powierzchnie przed malowaniem już tylko oczyszczamy/odpylamy na sucho
   – użycie bejcy wodnej czy alkoholowej/olejnej w dużym stopniu uzależnione jest od rodzaju wykończenia – produktu finalnego; w przypadku wosku twardego można użyć bejcy wodnej, która pozostanie obojętna na działanie wosku (gotowe bejce mają domieszkę 'rozpuszczalnika’ i przez to mogą reagować z woskiem); używając bejcy w proszku ma Pan wpływ na odcień bejcy i to jak zrobiony kolor wygląda na konkretnym kawałku drewna; gotowe bejce są też dobre, ale tu już mamy kolor narzucony przez producenta a ten na każdym drewnie może wyglądać inaczej; wosk twardy osmo występuje też w wersji z kolorem, można więc posiłkować się tylko jednym produktem bez wcześniejszego barwienia drewna bejcą;
   – po bejcowaniu nie wykonujemy żadnych dodatkowych czynności poza nanoszeniem produktu wykończeniowego/zabezpieczającego
   – w przypadku blatów roboczych można nałożyć trzy warstwy wosku (nie za grubo); po drugiej można całość przegładzić drobnym papierem typu 500 (delikatnie, by nie przeszlifować koloru jaki dała nam bejca, jesłi drewno było bejcowane) i dopiero nanosić trzecią finalną warstwę, to pozwoli uzyskać lepszą gładkość

   pozdrawiam,
   Aneta

 77. Dzień dobry,
  potrzebuję pomocy. Ostatnio odnawiałam krzesło R. Hałasa typ 200-190. Drewno w zamierzeniu miało mieć wybarwienie ciemnego orzecha. Do tego użyłam bejcy Vidaron orzech włoski, jako że już miałam styczność z tą marką i byłam zadowolona. Jednakże tym razem na pięknym buku kolor wyszedł bardziej pomarańczowy niż w kolorze orzecha. Druga warstwa niestety niewiele pomogła, jedynie trochę wyciszyła pomarańcz. W jaki sposób najlepiej ochłodzić/stonować kolor bejcy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 78. Dzień dobry. Mam pytanie, chcialbym zabejcować dębowe meble na czerwony kolor. Bojęsie że kolor dębu plus czerwień bejcy dakolor brązowy. Czy wcześniej zabejcować drewno na biało? Będę wdzięczny za pomoc.

  1. Dzień dobry,
   nie do końca wiem jaki efekt końcowy chciałby pan uzyskać. Bejce dają transparentność, więc nawet przy białej bejcy będzie widać kolor/fakturę drewna, zwłaszcza, że ciężko uzyskać biel na dębinie (zazwyczaj staje się ona na wpół żółtawa). Jeśli kolor czerwony ma być mahoniowy to spróbowałabym tylko użyć czystej bejcy mahoniowej. Jeśli myśli Pan o czerwieni jako czystym kolorze z palety barw to samą bejcą może być trudno to uzyskać – spróbowałabym bejcy wodnej np Barwol lub Kakadu w kolorze czerwień i zobaczyła jak się zachowa dębina (czy da się zdominować i wyjdzie czysta czerwień). W innym przypadku wchodzi już barwienie w formie krycia faktury drewna, czyli produkty typu farba.
   pozdrawiam,
   Aneta

 79. Witam, mam pytanie . Bardzo proszę o podpowiedż – jaką bejcę użyc aby zmienic wybarwienie blatu stołu kuchennego. Blat byl ługowany , bejcowany bejcą wodną z castoramy, a nast olejowany pokostem lnianym. Kolor wyszedł taki sobie, może i ładny , ale mi nie pasuje do blatów szafek kuchennych / dąb ameryka/. Chciala bym zmienic kolor , tylko nie wiem co zastosować na już olejowane drewno, nie chciala bym też drzeć drewna do żywego, bo pewnie stracę z 0,5 cm z jego grubości.Może są jakies bejce które pokryją olej i mój blat przyjmie nowy kolor ?

  1. Dzień dobry,
   zazwyczaj olej skutecznie odcina drewno przed kontaktem z nowym produktem, stąd też trudno będzie znaleźć bejcę, która się przez niego przebije i zmieni równomiernie kolor. Obawiam się, że chcąc zachować transparentność drewna (nie zakrywać faktury/usłojenia) całość należy raz jeszcze bardzo dobrze oczyścić i odtłuścić, w innym przypadku mogą powstać plamy lub – jeśli olej zostanie w porach – barwnik się w ogóle nie przyjmie
   pozdrawiam,
   aneta

 80. Witam, czy jeśli na zeszlifowanym do surowego drewnie położyliśmy bejcę starwax na bazie rozpuszczalnika i wchłonęła się ona nierównomiernie to czy poza ponownym zeszlifowaniem jest inna opcja na pozbycie się bejcy?

 81. dzien dobry mam pytanie co zrobic gdyz posiadam stol fornirowany i w wielu miejscach fornir jest wyblakly od slonca ,a w miejscach gdzie slonce niedochodzilo jest ciemny . chcialbym aby mial jednolity kolor moze byc taki jaki jets obecniew ciemnych meijscach badz kompletnie zmienic barwe. jakich produktow uzyc.prosze o pomoc.

 82. Dzień dobry! Czy mogę użyć bejcy rozpuszczalnikowej do miejscowego barwienia miejsc starego kredensu dębowego ( miejsca fornirowane i lite drewno ) gdzie została starta starta patyna i miejsc zaszpachlowanych (trocin i klej ) przed położeniem politury. Czy tylko bejca spirytusowa? Proszę o poradę i pomoc.

 83. Czy do bejcowania na dębpwym kredensie miejsc sxpachlowanych ( pył z klejem ) i tam gdzie została starta patyna mogę przed ppliturowaniem użyć bejcy rozpuszczalnikowej czy tylko spitytusowej. Proszę o pomoc i dorsdzenie

  1. Dzień dobry,
   najbardziej neutralna na ew rozmycie przy politurowaniu jest bejca wodna, ale ta w przypadku szpachli na bazie kleju raczej nie pomoże. Bejca spirytusowa będzie się odrobinę zmywała przy pierwszych warstwach politury (alkohol z politury będzie ją zmywał, podobnie może być przy rozpuszczalnikowej), dobrze by więc tak zaaplikować pierwsze warstwy politury, by w podbarwianych miejscach nie dociskać tamponu czy pędzla z politurą – aby warstwy (przynajmniej pierwsze 2-3) zostały jak gdyby 'narzucone’ a tym samy barwnik przykryty.
   W przypadku rozmycia się bejcy proszę robić jeszcze sobie śmiało retusze już na politurowanej powierzchni – politura w wybranym miejscu się wtedy zabarwi. Proszę może to tylko robić na sam koniec pozczególnego etapu politurowania, tak by bejca miała okazję dobrze wyschnąć
   pozdrawiam,
   Aneta

 84. Witam serdecznie mam pytanie jaką bejcę wybrać żeby była dobra i pod lakierem i pod olejem i pod woskiem. Chodzi mi o to czy jest jakiś uniwersalny rodzaj bejcy który się będzie dobrze spisywał pod każdym rodzajem zabezpieczenia. Otóż mój problem polega na tym że wcześniej zabejcowane (bejca wodna w proszku) deski zaolejowałem olejem tungowym, niestety całą bejce wypłukał deszcz. Jaki więc rodzaj bejcy wybrać żeby był dobry pod olej w warunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Gotowe bejce mają skąpą paletę barw dlatego wybrałem bejce wodną w proszku. Proszę pomóżcie gdzie popełniłem błąd?

  1. Dzień dobry,
   intensywniejsza i trwalsza bardziej wg mnie bejca alkoholowa (do samodzielnego sporządzenia), ta jednak pod wpływem wosku czy lakieru (pomijając lakier akrylowy) może się trochę rozmazywać; olej raczej jej nie rozpuszczał, ale i tak warto wcześniej zrobić próbę a zabejcowaną powierzchnię pozostawić do bardzo dobrego przeschnięcia; alternatywą przy wosku i lakierze jest zastosowanie po bejcy tzw utrwalacza, który zabezpiecza barwnik przed ew rozmazaniem
   pozdrawiam,
   Aneta

 85. Witam serdecznie czy bejca wodna w proszku będzie dobra pod olej tungowy w warunkach zewnętrznych czy wybrać inny rodzaj bejcy? Pozdrawiam

 86. Witam serdecznie czy bejca wodna w proszku będzie dobra pod olej tungowy w warunkach zewnętrznych czy wybrać inny rodzaj bejcy? Przy wcześniejszej próbie na deskach deszcz wypłukał bejcę a może problem leży gdzie indziej, deski były sosnowe. Proszę o pomoc i pozdrawiam.

  1. Dzień dobry,
   teoretycznie bejca się rozpuści, ale jej jakość (intensywność) i trwałość może finalnie budzić wątpliwości; zdecydowanie zalecałabym korzystanie z alko o jak najmniejszej zawartości wody, czyli min.90%
   pozdrawiam,
   Aneta

 87. Witam, jakiego typu oraz jakiej firmy polecacie bejce do sosnowych drzwi surowych. Ja rozważam starwax średni dąb. Czy polecicie coś innego? Drzwi wykonuje mi stolarz, ale nie odpowiadają mi zaproponowane przez niego kolory wiec szukam sam.

 88. Witam, jakie polecacie bejce do surowych drzwi sosnowych , jaki typ i ewentualna markę. Drzwi będą wykonane przez stolarza, ale mi nie odpowiadają mi zaproponowane kolory przez niego.

 89. Dobry wieczór. Pani Aneto, co do tego amoniaku dodanego do bejcy wodnej to na 500ml bejcy kilka kropel to np 5 kropel czy ile mi się tego amoniaku naleje? Pozdrawiam

 90. Dziękuje serdecznie za udostępnianie tej kopalni wiedzy!
  Za każdym razem czytam z zafascynowaniem!
  Czy mogłabym prosić o poradę dotycząca wykończenia mebli bejcowanych. Chodzi mi o uzyskanie matowej powierzchni. Lepszy będzie lakier matowy czy wosk? Jakie firmy godne są polecania? Z góry dziękuje!

  1. Dzień dobry,
   użyłabym wosku twardego olejnego (np firmy Osmo lub Bona), który dobrze zabezpiecza drewno (barwione czy w naturalnym kolorze) dając wybrany przez nas efekt matowości (w zależności od producenta mamy do wyboru mamy jeszcze połysk, półpołysk itd.). Taki olejowosk dodatkowo chroni powierzchnię mebla dając odporność na wilgoć, gorące czy alkohol.
   Klasyczny wosk w paście wymaga po nałożeniu spolerowania co sprawia, że powierzchnia drewna nabiera blasku i jedwabistego połysku. Ew lakier da Pani jeszcze efekt matowości i również dobrze zabezpieczy drewno
   pozdrawiam,
   Aneta

 91. Mam prośbę o poradę.
  Będę używać bejcy olejnej minwax na biurku sosnowym. Czy mogę prosić o polecenie sprawdzonego podkładu? Podkład tej samej firmy jest wyprzedany, a muszę już działać.

 92. witam

  bejcuję pistoletem bejcą nitro Sopur , zbierając nadmiar szmatką bawełnianą

  na dębie wszystko O.K.
  na jesionie , buku -plamy
  ARMAGEDON !

 93. Dzień dobry, zamówiłam u stolarza poręcz. Składa się ona z dwóch części, drewno jesionowe. Obie części różnią się kolorem po pokryciu bejcą. Dlaczego tak się dzieje? Czy drewno ściemnieje po pewnym czasie?

 94. Dzień dobry, chciałabym zabejcować na głęboką czerń ramę fotela, która jest wykonana z dębu i zaolejowana. Czy taki mebel da się w ogóle zabejcować? Wystarczy solidne szlifowanie papierem ściernym czy trzeba go jeszcze jakoś odtłuścić by przyjął bejcę? Czy może Pani polecić konkretną bejcę, która na dębinie da faktycznie czarny a nie brązowy kolor. Używałam do innego mebla (buk) gotowej spirytusowej bejcy polskiej firmy i wyszedł czekoladowy kolor, nie czarny.

  1. Dzień Dobry, wszystko zależy od tego czy użyty wcześniej olej wytworzył hydrofobową powłokę na powierzchni drewna zamykając jego pory. Bez względu jednak na to zalecałabym wyczyścić powierzchnię zmywaczem do powłok w żelu i dopiero wtedy nakładała bejcę spirytusową bądź nitro. Dobre są bejce które przygotowujemy sami rozpuszczając pigment w spirytusie – mamy wtedy większy wpływ na to jak głęboka i intensywna jest czerń. pozdrawiam Aneta

 95. Dzień dobry, a czy jest jakiś sposób na rozjaśnienie wstawki forniru? Odnawiam pierwszy mebelek, bardzo dużo wstawek – mahoń piramida, wielokolorowy od ciemnego do bardzo jasnego i gdzieniegdzie mam wstawki za jasne – te pobejcuję, ale niektóre wyszły za ciemne.
  Pozdrawiam!

  1. Dzień dobry, zbyt ciemną wstawkę możemy rozjaśnić wodą utlenioną najlepiej 15% nanoszoną pędzelkiem na kilka minut. Po tym czasie zmywamy preparat wilgotną szmatką. Jeśli wstawka jest nadal za ciemna możemy powtórzyć operację. pozdrawiam Aneta

 96. Dzień dobry, na surowy blat z klejonki dębowej (wcześniej kilkukrotnie wodowany) po wyschnięciu naniosłam dwukrotnie ciemną bejcę wodną formy bartek a następnie Osmo top-olej do blatów. Wyszło bardzo ładnie ale niestety po przetarciu blatu wilgotną ścierką, pozostaje na niej odrobinę koloru… Nie mam pojęcia co jest nie tak i co mogłabym zrobić w tej sytuacji? Może dołożyć kolejną warstwę oleju? Proszę o radę. Póki co obchodzę się z blatem bardzo ostrożnie

  1. Dzień dobry, jedna warstwa oleju to za mało. Proszę dołożyć jeszcze co najmniej dwie zachowując zalecane odstępy czasowe. Nie znam marki bejcy ale zakładam, że powodem przebić jest zbyt mało warstw oleju. pozdrawiam Aneta

 97. Dzień dobry! Bardzo prosiłabym o poradę 🙂
  Mamy w domu stare secesyjne drzwi i futryny, sosna nieodżywiczona o wyraźnym rysunku słojów, ciepły średni brąz/żółtawy (jak to sosna tyle, że ciemniejsza, bo starsza), do tego parę drobnych ubytków drewna (pod szpachlę).
  Chciałabym uzyskać taki efekt – o ile to możliwe – ciemniejsze poszarzone słoje oraz takie samo jak obecnie, ale nieco rozbielone i jaśniejsze drewno między słojami.
  I pomyślałam, żeby: 1. Przeszczotkować nieco drewno pod słoje (ale może jest jakaś lepsza na to metoda? wolałabym inaczej, żeby drewna nie niszczyć i by było równe), 2. Zabejcować bejcą wodną szarawą ciemniejszą, 3. Zetrzeć po wierzchu delikatnie drobnym papierem (bez ruszania zagłębień ze słojami, o ile to możliwe), 4. Zabejcować delikatnie na biało/ ecru, 5. Zalakierować lakierem np.jachtowym, przeźroczystym matowym.
  Nic innego nie przychodzi mi do głowy, swoją drogą zastanawiam się, czy nie ma metody lepszej / łatwiejszej (bo np.nie wiem, czy równo pomaluję lub/i odtłuszczę dużą powierzchnię) i czy kolejność jest dobra oraz czy to się w ogóle w ten sposób robi. Zastanawia mnie też ukrycie ubytków drewna (szpachla bez słojów, inny nieco kolor i przyjmowanie bejcy) oraz żywica w słojach (może nie da się zabarwić), a wreszcie czy są to optymalne materiały…
  Bardzo dziękuję za odpowiedź, zaoszczędzi mi to zapewne dużo pracy i pewnie jeszcze więcej rozczarowań 😉 jak zrobię, wrzucę fotkę 🙂

  1. Dzień dobry,
   sosna bywa kapryśna przy bejcowaniu, chodzi głównie o żywicę zawartą w drewnie która może powodować nierównomierne wybarwienia, poza tym drewno do bejcowania powinno być oczyszczone i wolne od innych powłok czy impregnatów (olejów, pokostów itd, którymi kiedyś zbezpieczano tego typu obiekty). Nie potrafię jednak tak na odległość pomóc i wskazać konkretnej techniki, sama pewnie wykonałabym kilka prób żeby znaleźć odpowiedną metodę. Może pozostawienie takiej stolarki w oryginalnym stanie będzie najlepszym rozwiązaniem i pozowli zachować ich autentyczność bez ryzyka ich uszkodzenia.
   Proszę ew przejrzeć ofertę i zasięgnąć porady u firm oferujących skandynawskie profesjonalne produkty do konserwacji drewna – na bazie oleju lnianego – np https://filipsoil.pl czy http://www.allbackpaint.pl/produkty, może one będą pomocne przy tego typu pracach i pozwolą uzyskać zamierzony efekt końcowy
   Pozdrawiam
   Aneta

 98. Dzień dobry,
  gratuluje wiedzy i dziękuję za Wasz serwis, dużo praktycznych i ciekawych informacji. 🙂
  Trafiłem tu w poszukiwaniu sposobu zabarwienia drewna dębowego na czarno. Mam mebel który został odnowiony i zeszlifowany do surowego drewna. Chcielibyśmy nanieść na niego olejowosk osmo, próbowaliśmy ich bejcy olejnej czarnej, niestety wybarwia z przebiciem brązu nawet po 3 warstwach. Chcieliśmy spróbować bejcy wodnej jako podkład pod olejowosk. Czy będzie to dobre rozwiązanie? Czy istnieją inne sposoby osiągnięcia czarnego drewna bez użycia typowych farb?

  Z góry dziękuję za pomoc:)

  1. Dzień dobry, tak na prawdę to można użyć czarnej bejcy wodnej, spirytusowej czy rozpuszczalnikowej (np Liberon heban).Wszystko zależy od stopnia wybarwienia/głębi czerni jaki chcemy uzyskać . Proszę tylko dać bejcy dobrze wyschnąć przed nałożeniem Osmo. Pozdrawiam Aneta

   1. Dzień dobry. Świetny blog. Może możliwa byłaby pomoc. Mam meble firmy Furnel z kolekcji OPAL w kolorze ciepłej wiśni.
    Na brzegach półek i np. na nogach stołu pojawiły się przetarcia. Czy można je w jakiś sposób zatuszować?
    Pozdrawiam serdecznie Iwona

  2. ps. 'najczarniejsza’ bejca będzie ta z użyciem barwnika wodnego lub alkoholowego np z włoskiej bejcy 'nero ebano’ (do wyboru wodna lub alko) lub przy użyciu nigrozyny; do uzykania głebokiej czerni polecałabym po zabejcowaniu drewna grunt z czarnej poitury (kilka 'warstw’), poźnjej dobre matowienie drobny papierem lub najdrobniejszą wełną metalową (oczywiście robimy to po kilkudniowym przeschnieciu politury) i dopiero potem lakier lub olejowosk

 99. Dzień dobry! Przepiękny blog, szkoda że dopiero teraz na niego trafiłam. Szlifowałam fornirowy stół, niestety za bardzo przetarlam w jednym miejscu.. na stole zrobiła się jaśniejsza plama. Miałam nadzieję, że lakierobejca poradzi sobie z tym problemem, Ale w tym miejscu drewno wcale nie chce się bawić, plama teraz jest jeszcze bardziej widoczna. Czy ma Pani na to jakiś ratunek? Bardzo dziękuję! Zapisuję stronę do obserwowania jako laik:)

  1. Dzień dobry
   Jeśli już położyła Pani lakierobejcę to pozostaje jedynie retusz jaśniejszego miejsca przy pomocy np. flamastrów lub lakierów retuszerskich dostępnych w sklepach dla konserwatorów. Pozdrawiam Aneta

   1. Dzień dobry. Świetny blog. Może możliwa byłaby pomoc. Mam meble firmy Furnel z kolekcji OPAL w kolorze ciepłej wiśni.
    Na brzegach półek i np. na nogach stołu pojawiły się przetarcia. Czy można je w jakiś sposób zatuszować?
    Pozdrawiam serdecznie Iwona

    1. Witam, czytałem Pani blog 2 lata temu własnie o odnawianiu mebli , syn pracował kilka lat w Norwegi i przywiózł troche mebli wykonanych z sosny , surowych to znaczy nie malowanych . Ogladając w internecie strony mówiace o nowych trendach znalazłem meble sosnowe pomalowane na biało gdzie bardzo wyraznie widac słoje ,na pewno Pani prowadząć tyle lat taki ciekawy blog sie z tym spotkała , czy mogła by Pani napisac jak malowac np szafe ażeby uzyskac taki efekt . Pozdrawiam Janusz

 100. Pani Aneto,
  na wstępie gratuluję bloga i wiedzy o odnawianiu mebli 🙂
  Zwracam się z takim pytaniem: czy jest możliwa zmiana ciemnego koloru forniru orzechowego na jaśniejszy ? Nie chciałbym kłaść na to nic bielącego, bo boje się że stracę ciepły odcień drewna orzechowego. Dlatego pomyślałem o bejcy w proszku (może jasny dąb?). Czy takie rozwiązanie ma sens ? Czy jest w ogóle możliwe rozjaśnienie forniru orzechowego ? A może jakaś inna metoda (np z wodą utlenioną) ?

  1. Dzień dobry, jasny dąb odpada bo mimo że jasny to i tak delikatnie przyciemni. Z wodą utlenioną jest ten problem że niekoniecznie musi rozjaśnić równomiernie całą powierzchnię, mogą powstać plamy wynikające z nierównomiernego rozmieszczenia garbnika w drewnie więc efekt może być marny. Pozdrawiam Aneta

 101. Dzień dobry. Zwracam się z prośbą o poradę. Pomalowałam na biało oszlifowane krzesło produktami firmy Osmo: bejcą białą olejną i woskiem białym. Po miesiącu krzesło zrobiło się z białego cytrynowe. Naturalne drewno było czerwonawo-różowe (może to dąb?). Jak pozbyć się tego żółtego koloru? Mam kolejne do pomalowania i wydaje się że jest z podobnego drewna (też czerwonawe siedzisko). Jak je pomalować aby nie pożółkło? Wcześniej tymi produktami malowałam krzesło z innego drewna i efekt do tej pory jest bardzo ładny, bez pożółknięć. Zależy mi aby słoje były widoczne. Kolor może wpadać w szary byleby nie w żółty.

   1. Dzień dobry, szukam bejcy (mieszanki) do zabarwienia słojów zimowych drewna. Wcześniej napisano ,że bejca Sopus taką możliwość daje ,nie próbowałem. Taką teksturę drewna można osiągnąć przez mycie starego drewna . Ostatnio szarym mydłem umyłem elewacje swojego domu i efekt wyszedł rewelacyjny. Właśnie cześć twarda czy zimowa jest ciemniejsza. Znalazłem we Francji taki środek:

    https://www.lasure-prod.com/teintes-bois/67-teinte-positive-effet-vieux-bois-3034000122018.html

    Kosztuje swoje, ale działa. Jeżeli ktoś zna sposób na sporządzenie takiej mikstury to z góry dziękuję.

 102. Dzień dobry, blog świetny. Przechodząc do konkretów potrzebuję pomocy w zmianie koloru mebli. Obecna szafka jest w kolorze dąb lefkas, a potrzebuję aby przypominała lefkas ciemny. Szafka jest fornirowana… Jak najprościej dojść do zbliżonego koloru???

 103. Dzień dobry, blog wspaniały. Teraz konkret, proszę o pomoc dla drewnianego ignoranta. Mam szafkę w okleinie dąb lefkas, a potrzeba mi ją przyciemnić do dąb lefkas ciemny. Jak najskuteczniej to zrobić?
  Dziękuję i pozdrawiam

 104. Witam.
  Bardzo dobry artykuł. Zabejcowałam blat stołu bejcą V33 , niestety robiłam to pędzlem (na sucho) i gdzieniegdzie wyszły takie plamy jakby coś się rozlało. Czy jedynym sposobem jest zeszlifowanie powierzchni i położenie bejcy jeszcze raz? Czy jest na to inny sposób? Pozdrawiam Monika.

 105. Witam ,mam goraca prosbe aby Pani podpowiedziała…. jesli Pani znajdzie troche czasu…. mi czym i jak mam pomalowac szafe sosnowa na biało i ja chyba szorowac azeby było widac na niej wyraznie słoje , szafa jest surowa to znaczy nie była niczym malowana tylko lekko zabrudzona przy uchwytach szuflad i drzwi . Jest tyle teraz farb ze sie trudno połapac, lepiej zapytac fachowca niz spaprac robote nie chodzi o czas 2 miesiace temu odszedłem na emeryture , ale o to azeby byc zadowolonym z efektow pracy. Z gory serdecznie dziekuje . Pozdrawiam Janusz

 106. dzień dobry, czy przy renowacji starych mebli antyków, przed nałożeniem politury nakłada się bejcę? czy jest to profesjonalne podejście? czemu ma służyć? zastanawiam się nad kupieniem biurka art deco, pan renowator powiedział, ze najpierw zabejcował biurko w kolorze orzecha, następnie nałożył trzy-cztery warstwy politury, a następnie zalakierował natryskowo. czy tak sie robi?

 107. Dzień dobry, proszę o poradę. Potrzebuję zabarwić podbitkę dachową na kolor czarny. Myślałem o bejcy nitro Sopur, podobno mniej widać usłojenie niż po wodnych. Czym zabezpieczyć podbitkę po bejcowaniu? Raczej nie narażona na deszcz, choć na skosach może troszkę, ale jak już to bardziej jedna strona wystawiona na słońce. Chciałbym zachować matowe wykończenie jak po samej bejcy, na pewno nie chcę błyszczącej powierzchni. Z góry dziękuję za każdą poradę, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *