Instagram RSS Feed

Renowacja mebli art deco cz.2

5 stycznia, 2011 by Aneta

Pierwszą czynnością było zdemontowanie wszystkich możliwych elementów takich jak drzwiczki, zawiasy, zamki, okucia, denka szuflad. Rozebranie mebla do szkieletu ułatwi czyszczenie powierzchni i dotarcie do istniejących uszkodzeń oraz dokładne poklejenie całej konstrukcji. W dalszych etapach prac pozwoli  też na idealne wypolerowanie poszczególnych fragmentów drewna.

Kolejną czynnością jest czyszczenie drewna oraz klejenie i uzupełnianie wszelkich ubytków. Do usuwania starej powłoki politury używa się przeważnie papieru ściernego o różnej grubości oraz specjalistycznych środków chemicznych które nie niszczą struktury drewna (okleiny). Większość prac wykonuje się ręcznie, tylko elementy konstrukcyjne takie jak plecy, środki, dna, czyści się przeważnie mechanicznie.

Ubytki i pęknięcia, w zależności od wielkości, wypełnia się szpachlą lub małymi kawałkami forniru robiąc tzw. wstawki i szpany.

Tak oczyszczony i wzmocniony mebel jest gotowy do dalszych prac, czyli olejowania i gruntowania politurą…

Artykuły powiązane

1. Renowacja mebli art deco cz.4
2. Renowacja mebli art deco – koniec prac
3. Renowacja mebli art deco cz.5
4. Renowacja mebli art deco cz.3
5. Renowacja mebli art deco cz.1

2 komentarze »

 1. TK pisze:

  Jestem w trakcie renowacji starej szafy, którą nabyłem wraz z domem i chciałem zapytać o zawiasy widoczne na środkowym zdjęciu na stronie http://starychmebliczar.pl/2011/01/05/renowacja-mebli-art-deco-cz-2/ Szafa nad którą pracuję miała dokładnie ten rodzaj (40 x 45 mm) tyle że w stanie niekompletnym. Czy mógłbym prosić o informację gdzie tego typu zawias moge zakupić (5szt)?

  • Aneta pisze:

   Witam,
   niestety tego typu zawiasy są bardzo trudno dostępne; proszę zapytać w Drewno-Luxie przy ul.Stalowej 65 w Warszawie, w sklepie Arte-Metal przy Długiej lub dowiedzieć się na Kole – w niedzielę (lecz nie w każdą) na placu swoje stoisko rozstawia Pan który sprzedaje klucze, części do zegarów, zawiasy itd.(duży namiot/pawilon), może będzie miał w swojej ofercie i artdecowskie czopowe zawiasy,
   pozdrawiam,
   aneta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen + 16 =