Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Renowacja mebli art deco cz.2

Pierwszą czynnością było zdemontowanie wszystkich możliwych elementów takich jak drzwiczki, zawiasy, zamki, okucia, denka szuflad. Rozebranie mebla do szkieletu ułatwi czyszczenie powierzchni i dotarcie do istniejących uszkodzeń oraz dokładne poklejenie całej konstrukcji. W dalszych etapach prac pozwoli  też na idealne wypolerowanie poszczególnych fragmentów drewna.

Kolejną czynnością jest czyszczenie drewna oraz klejenie i uzupełnianie wszelkich ubytków. Do usuwania starej powłoki politury używa się przeważnie papieru ściernego o różnej grubości oraz specjalistycznych środków chemicznych które nie niszczą struktury drewna (okleiny). Większość prac wykonuje się ręcznie, tylko elementy konstrukcyjne takie jak plecy, środki, dna, czyści się przeważnie mechanicznie.

Ubytki i pęknięcia, w zależności od wielkości, wypełnia się szpachlą lub małymi kawałkami forniru robiąc tzw. wstawki i szpany.

Tak oczyszczony i wzmocniony mebel jest gotowy do dalszych prac, czyli olejowania i gruntowania politurą…

2 Responses

  1. Witam,
   niestety tego typu zawiasy są bardzo trudno dostępne; proszę zapytać w Drewno-Luxie przy ul.Stalowej 65 w Warszawie, w sklepie Arte-Metal przy Długiej lub dowiedzieć się na Kole – w niedzielę (lecz nie w każdą) na placu swoje stoisko rozstawia Pan który sprzedaje klucze, części do zegarów, zawiasy itd.(duży namiot/pawilon), może będzie miał w swojej ofercie i artdecowskie czopowe zawiasy,
   pozdrawiam,
   aneta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *