Dzień: 27 października, 2010

Książka o histroii mebli giętych – Idea Thoneta

Bardzo ciekawa książka o meblach thonetowskich (wydanie rosyjskojęzyczne oraz wydanie polskie) opisująca rodzinę Thonetów, historię powstania ich fabryki, rozbudowę biznesu na światową skalę, produkcję mebli z poszczególnych lat – od pierwszej połowy XIX wieku po II połowę wieku XX. Bardzo duża ilość zdjęć wszelakich modeli thonetowskich sprzętów, od krzeseł, foteli, stołów po całe garnitury mebli. Świetne wydanie, bardzo szczegółowe i jak do tej pory dla mnie niezastąpione w temacie thonetowskich mebli giętych.

„Princip Toneta” („Idea Thoneta”)

wydawnictwo Germanischen Nationalmuseums, Nurnberg 1991r.

Skanuj 18

Read the rest

czytaj dalej...

Meble gięte Thonet

Meble gięte najczęściej kojarzą nam się z meblami thonetowskimi. Podstawą techniki ich wytwarzania jest gięcie drewna – najczęściej bukowego – pod wpływem pary lub gotowania. Dzięki podaniu drewna wysokiej temperaturze uzyskuje ono bardzo dużą plastyczność, przez co można mu nadawać pożądany kształt, po wyschnięciu zachowując giętą linię. Tą nowoczesną technikę opracował i opatentował w I poł. XIX w. mistrz stolarski Michael Thonet (znany z tworzenia dworskich drewnianych posadzek). Około roku 1850 rozpoczął on w Wiedniu produkcję krzeseł o wygiętej, lekkiej i prostej linij (później doszły projekty foteli, stolików, ławek, wieszaków i całych kompletów mebli stanowiących wyposażenie wnętrz publicznych i prywatnych), wychodząc tym samym na przeciw zapotrzebowaniom masowego odbiorcy. Michael Thonet stał się prekursorem przemysłowej i seryjnej produkcji mebli.

Ale sukces mebli thonetowskich to niewątpliwie też ich cena, choć w ofercie firmy od zawsze też były i drogie, eksluzywsnie wykonane garnitury mebli, stanowiące linie sprzętów oferowanych bogatej arystokracji.

Read the rest

czytaj dalej...