Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Szkoła Bauhaus – projekty ponadczasowe

Bauhaus (niem. sł. budowanie domu) to niemiecka szkoła artystyczna założona przez Waltera Gropiusa w 1919r. w Weimarze w Niemczech (w 1925r. przeniesiona do Dessau, a w 1932r. Berlina). Szkoła powstała z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Istniała tylko 14 lat (zamknięta wraz z narodzinami rządu nazistów), ale dzięki swoim oryginalnym i ponadczasowym koncepcjom stała się znanym na całym świecie ośrodkiem nowoczesnej architektury, malarstwa i rzemiosła. Podstawowym celem szkoły było połączenie funkcjonalności i przemysłu ze sztuką i wzornictwem.

Szkoła zamknięta została przez władze hitlerowskie w 1934 roku (po wojnie została wznowiona na nowo w Berlinie Zachodnim)

Forma mebli powstałych w tamtym okresie była bardzo oszczędna, starannie zaprojektowana i jasno przekazująca ich funkcję użytkową. Niedopuszczalne było używanie dodatków dekoracyjnych, ozdobnych okuć, rzeźb i ornamentów, tak popularnych jeszcze na początku XXw.. Do wytwarzania mebli (i nie tylko) wykorzystywano najnowsze materiały i innowacyjną technologię, głownie technikę gięcia metalu, uważaną za kryterium nowoczesności.  Nie zapominano przy tym o tradycjach rzemieślniczych które zdecydowanie łączono z rozwijaną sztuką. Tworzono konstrukcje z samych rurek stalowych, jak i w połączeniu z drewnem, naturalnymi skórami i tworzywami sztucznymi. Produkcja mebli była seryjna.

Czołowym producentem była znana już na całym świecie firma Thonet, która zresztą kontynuując idee nowoczesnego wzornictwa do dnia dzisiejszego posiada w swojej ofercie meble projektu Szkoły Bauhausu. Są one obecnie bardzo popularne i poszukiwane a oryginalne egzemplarze na rynku antykwarycznym (zwłaszcza zachodnim), mimo 'młodego wieku’,  osiągają często niebotyczne ceny. Dzięki swojemu uniwersalnemu wzornictwu stanowią oryginalny i modny wystrój wnętrz współczesnych apartamentowców i biurowców.

Do największych i najwybitniejszych projektantów i architektów Szkoły Bauhausu zaliczamy:

– Ludwiga Mies van der Rohe’a- ostatniego dyrektora Bauhausu, autora słynnego dziś na całym świecie fotela Barcelona

– Marcel’a Breuer’a

– Mart’a Stam’a

– Le Corbusiera – nie związany bezpośrednio z Bauhausem, ale projektujący zgodnie z jej założeniami.

W Polsce styl bauhausowy również znalazł swoich odbiorców a idee funkcjonalizmu  i założenia konstruktywistyczne realizowali czołowi architekci i artyści jak np Stanisław i Barbara Brukalscy, Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Mieczysław Szczuka czy Bohdan Lachert.

4 odpowiedzi

 1. Dzień dobry:-) Czy mogłaby mi Pani napisać skąd jest plusz w pasy na H-269? Piękny!!!! Z góry serdecznie dziekuję i pozdrawiam ! Ania

  1. Dzień dobry,
   to tkanina z kolekcji niemieckiej firmy Nya Nordiska; niestety nie wiem, czy kolekcja jest jeszcze w sprzedaży, ale kombinacji kolorystycznych przy tych pasach było kilka – wszystkie cudne a sama tkanina bardzo bardzo dobrej jakości
   pozdrawiam,
   Aneta

 2. Zasady Bauhausu opierały się na idei łączenia sztuki z funkcjonalnością i przemysłem, co nadal wydaje się absolutnie istotne i aktualne. W pewien sposób, to Bauhaus zainicjował współczesną estetykę, eliminując niepotrzebne ozdoby i koncentrując się na funkcji, która miała definiować formę. W efekcie, meble i inne produkty wydają się niezwykle współczesne, mimo że minęło już ponad sto lat od powstania tej szkoły.
  Estetyka Bauhaus w dużym stopniu wpłynęła na współczesne wzornictwo i architekturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *