Pierwszą czynnością było zdemontowanie wszystkich możliwych elementów takich jak drzwiczki, zawiasy, zamki, okucia, denka szuflad. Rozebranie mebla do szkieletu ułatwi czyszczenie powierzchni i dotarcie do istniejących uszkodzeń oraz dokładne poklejenie całej konstrukcji. W dalszych etapach prac pozwoli też na idealne wypolerowanie poszczególnych fragmentów drewna.
Kolejną czynnością jest czyszczenie drewna oraz klejenie i uzupełnianie wszelkich ubytków. Do usuwania starej powłoki politury używa się przeważnie papieru ściernego o różnej grubości oraz specjalistycznych środków chemicznych które nie niszczą struktury drewna (okleiny). Większość prac wykonuje się ręcznie, tylko elementy konstrukcyjne takie jak plecy, środki, dna, czyści się przeważnie mechanicznie.
Ubytki i pęknięcia, w zależności od wielkości, wypełnia się szpachlą lub małymi kawałkami forniru robiąc tzw. wstawki i szpany.
Tak oczyszczony i wzmocniony mebel jest gotowy do dalszych prac, czyli olejowania i gruntowania politurą…
2 Responses
Jestem w trakcie renowacji starej szafy, którą nabyłem wraz z domem i chciałem zapytać o zawiasy widoczne na środkowym zdjęciu na stronie https://starychmebliczar.pl/2011/01/05/renowacja-mebli-art-deco-cz-2/ Szafa nad którą pracuję miała dokładnie ten rodzaj (40 x 45 mm) tyle że w stanie niekompletnym. Czy mógłbym prosić o informację gdzie tego typu zawias moge zakupić (5szt)?
Witam,
niestety tego typu zawiasy są bardzo trudno dostępne; proszę zapytać w Drewno-Luxie przy ul.Stalowej 65 w Warszawie, w sklepie Arte-Metal przy Długiej lub dowiedzieć się na Kole – w niedzielę (lecz nie w każdą) na placu swoje stoisko rozstawia Pan który sprzedaje klucze, części do zegarów, zawiasy itd.(duży namiot/pawilon), może będzie miał w swojej ofercie i artdecowskie czopowe zawiasy,
pozdrawiam,
aneta