Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Niciak ze skrytką

Na pierwszy rzut oka klasyczny niciak w stylu Biedermeier z I poł. XIXw. (powiedziałabym nawet że dość skromny, nawet jak na mebel z tego okresu). Graniasta kolumna z trójnogiem, uchylny blat i dwie szufladki, z czego tylko górna z licznymi wewnętrznymi  podziałkami, ale prostymi i ubogimi…(drewno i okleina mahoń piramida, konstrukcja sosna). A jednak mebelek niezwykły i ciekawy, bo kryjący w swych wnętrzach skrytkę, co w niciakach należy zaliczyć do zdecydowanej rzadkości. Do tego dość oryginalny mechanizm otwierania dolnej szufladki czyni z mebelka jeszcze bardziej interesujący egzemplarz (mebel w obecnym stanie po pełnej i profesjonalnej renowacji).

Otwarcie blatu i górnej szufladki następuje klasycznie przy użyciu klucza. Drugiej szufladki tym sposobem jednak nie wysuniemy.

 

Dopiero po naciśnięciu kołeczka ukrytego pod spodem oskrzyni nastapi odblokowanie drewnianej zapadki i możliwe będzie wysuniecie dolnej szufladki.

Aby dostać się do ukrytego schowka musimy wyjąć górna szufladkę i odsunąć denko oddzielające poziomy szufladek.

 

Dolna szufladka jest krótsza i klasycznie zakończona, dzięki czemu skrytka umieszczona w tylnej części oskrzyni niciaka jest kompletnie niewidoczna.

Stoliki do szycia były drogim i luksusowym sprzętem będącym najczęściej na wyposażeniu u młodych panien, istnieje wiec podejrzenie, że skrytka służyła do przechowywania kosztowności lub tajemnych liścików od ukochanego 😉

8 Responses

 1. Witam ten rodzaj skrytek jest dość powszechny w sekretarzykach , ale w niciaku widzę poraz pierwszy. Spotkałem się wielokrotnie z takim mechanizmem otwierania skrytek lub szuflad , ostatnio w karciaku Ludwik Filip mechanizm rozkładania oskrzyni był w ten sam sposób zabezpieczony i otwarcie następowało po naciśnięciu dźwigni od spodu. Dodam tylko , że w oskrzyni mieściła się rozkładana część boczków tak by po rozsunięciu tworzyć całą oskrzynię pod odkładanym blatem .
  Barzdo się cieszę , że mogę poczytać o ciekawostkach meblarskich .
  Pozdrawiam
  Piotr

 2. Witam,
  Mam pytanie odnośnie literatury na temat tego typu mebla. Mam niciak, prawdopodobnie z końcówki XIX wieku w stylu eklektycznym (ma nawet nalepkę ale bardzo zabrudzona i trudną do rozczytania), chciała bym dowiedziec się czegoś więcej na jego temat, czy może mi Pani podpowiedzieć gdzie szukać?
  Pozdrawiam,
  Basia

  1. Proszę przesłać zdjęcia niciaka, postaram się wtedy coś więcej podpowiedzieć (aneta.antyki@wp.pl). Polecam lekturę książki „Meble Neorenesansowe Epoki Kajzerowskiej 1871-1914” Haff Rainer (Wydawca Zysk i S-ka Wydawnictwo), znajdzie tam Pani opisy i zdjęcia mebli eklektycznych, w tym stolików typu niciak. Pozdrawiam;

  1. Dzień dobry,
   przejrzałabym portale aukcyjne i internetowe oferty des/galerii, ew odwiedziła też targi staroci. Przy zakupie na tych ostatnich zwróciłabym uwagę na konstrukcję i spójność elementów, by uniknąć zakupu składka – mebla który będzie mariażem różnych stolików. Stoliki do szycia raz po raz widuję w sprzedaży. Znalezienie jednak takiego ze skrytką może być jednak niełatwe…
   pozdrawiam,
   Aneta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *