Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Gerydon

Gerydon – stolik w formie ozdobnego postumentu (słupka), wykonany najczęściej z drewna (rzadziej ze szlachetnego kamienia czy metalu) i służący jako podstawa pod świecznik, lichtarz, rzeźbę, lampę, wazon z kwiatami lub inną ozdobę np. porcelanową wazę.

Mebel, wzorowany na kształt murzyńskiego służącego niosącego okrągłą tacę, pojawił się  w XVII w. początkowo tylko we Włoszech i Francji (stąd jego nazwa, która pochodzi najprawdopodobniej od imienia Gueridona – afrykańskiego pazia usługującego na królewskich salonach a znanego z literatury komediowej). W meblarstwie europejskim gerydony rozpowszechniły się w II połowie XVII w. a od początku XIX w. nazwą tą objęto również małe, podręczne i lekkie stoliki na kolumnie zakończonej trójnogiem służące do podawania kawy. W Polsce gerydony najbardziej znane były jako smukłe i wysokie kolumny, często występujące w parach i wykorzystywane do ustawiania lichtarzy lub jako podstawki na słodycze.

 

 

3 Responses

 1. Witam,

  od pewnego czasu dość często odwiedzam Pani bloga, ale dziś trafiłam na wpis, który mnie bardzo poruszył. Mam pytanie odnośnie ostatniego mebelka z wpisu – gerydonu na kwadratowej podstawie na nóżkach, z okrągłą górą i kwadratową półeczką pośrodku – jak można ocenić jego wiek i pochodzenie? Dostałam od babci identyczny, zawsze używała go jako kwietnik, ale nie potrafiła dokładnie określić ile może mieć lat – został przywieziony zaraz po wojnie z Warszawy, ale nikt nie wie jak długo wcześniej był w użyciu. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

   1. Witam,

    załączam zdjęcie stojaka-kwietnika. Zdaje się, że jest identyczny jak ten z Pani zdjęcia. Drewno dębowe, dodatkowo mosiężne (?) obrączki na słupkach. Gdyby miała Pani jakieś przypuszczenia co do jego pochodzenia będę bardzo wdzięczna za wiadomość.

    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *