Praskie skarby XIX-wiecznej architektury
Na warszawskiej Starej Pradze zachowało się w całości wiele XIX-wiecznych kamienic, które choć bardzo zniszczone i kompletnie zaniedbane, nadal kryją w swoich wnętrzach piękne skarby!
futryny dwuskrzydłowych drzwi z imponującymi koronami. Niektóre zachowane w naprawdę dobrym, niemal nienaruszonym stanie – bogata obudowa, wijące się liście akantu, piękne, faliste, rokokowe ornamenty, klasycystyczne gzymsy i fryzy, niektóre już niestety tylko we fragmentach…Taka dawna stolarka odznacza się niezwykłym walorem nie tylko zabytkowym, ale przede wszystkim artystycznym. Zachowane stare bramy, drzwi, okna nadal spełniają swoje funkcje użytkowe i stanowią, choć ukrytą, to piękną i niepowtarzalną ozdobę budynku.
Oryginalny, półkolisty świetlik w formie wachlarza tak popularny w II połowie XVIIIw. (zwłaszcza w Anglii), tu w drzwuskrzydłowych drzwiach frontowych szpitalnego budynku z końca XIXw.
Neogotycka kaplica p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się na terenie dawnego Szpitala Kolejowego przy ul. Brzeskiej 12 na Starej Pradze (kaplica ufundowana została w 1910 roku przez siostry kanoniczki).