Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Stare radio 'AGA’

Odbiornik typu 'Aga’ to pierwsze radio produkowane na większą skalę w powojennej Polsce na zakupionej w 1946 roku szwedzkiej licencji. W 1947 roku jego produkcję rozpoczęły zakłady DIORA w Dzierżonowie a następnie, w roku 1951 produkcja została przeniesiona do nowych Zakładów Radiowych M. Kasprzaka – ZRK w Warszawie. Również kilka tysięcy oryginalnych sztuk modeli Aga zostało sprowadzonych ze Szwecji, ale sprzedawane były one ściśle wg rozdzielnika a przydział na ich zakup dostawali aktywiści partyjni, przodownicy pracy, wyróżniające się szkoły, świetlice i zakłady pracy. Użytkownicy indywidualni musieli się zadowolić modelami wyprodukowanymi już u nas w kraju.

Radioodbiornik AGA jak na tamte lata był bardzo nowoczesny. Cechowała go nie tylko wysoka, skandynawska jakość, ale przede wszystkim przepiękna, klasyczna art-decowska stylistyka lat 30-tych połączona z ergonomią obsługi, o czym świadczy chociażby skala odbiornika umieszczona pod odpowiednim kątem do obsługującego. Modele zaopatrzone były w głośnik z elektromagnesem, wejście gramofonowe, wyjście na dodatkowy głośnik i antenę.

Mój egzemplarz zachowany był w oryginalnym stanie, w pełni kompletny i bez większych uszkodzeń (łącznie z oryginalnym materiałem i działającą, podświetlaną skalą). Wykonany w sosnowej skrzynce okleinowanej fornirem orzechowym z dekoracyjną żyłką po bokach, ma na ściance czołowej dodatkową, malowniczą siatkę. Wyprodukowany został w warszawskich zakładach Kasprzaka na początku lat 50-tych XXw.

radio AGA stan przed renowacjąradio AGA w skrzynce z drewna sosnowego okleinowanego orzechem - stan przed renowacją

Obecnie skrzynka jest już po pełnej renowacji stolarskiej. By wyglądała bardziej szlachetniej wykończyłam ją politurą szelakową, a nie jak w oryginale lakierem. Zyskała dzięki temu intensywniejszy, czystszy kolor i będzie łatwiejsza w dalszej konserwacji (można ją po jakimś czasie delikatnie przepolerować politurą przez co odzyska na nowo połysk i blask).  Jeszcze tylko fachowy przegląd techniczny i radio będzie na nowo w pełni sprawne.

SONY DSCskrzynka radia po pełnej renowacji stolarskiejskrzynka po renowacji stolarskiejradio

19 Responses

  1. Radio trafiło do mnie przypadkiem (uratowane przed śmietnikiem za jakieś 20 lub 30zł;). Postanowiłam szybko je odnowić i sprezentować bliskiej osobie w ur. prezencie, tak więc ten egzemplarz ma już swojego nowego właściciela:)

 1. Dosłownie godzinę temu Agusię przyniosłem ze śmietnika, jak można taki skarb wyrzucić? :-), już jest rozebrane i wstępnie wyczyszczone z wszelakiego brudu, wydaje się kompletne, materiał niestety nie wytrzymał próby czasu. Przez chwilę było pod prądem i nawet lampy świecą :-). Proszę mi powiedzieć, gdzie taki materiał można kupić? ewentualnie jakiego zamiennika użyć…chciałbym jakoś je odnowić, ale najpierw długa nauka i dużo czytania na ten temat. Blog rewelacyjny i bardzo pomocny. Pozdrawiam

  1. Jeszcze dziś rozmawiałam z Panią, która nieświadoma wartości dawnych mebli wyrzuciła z początkiem roku XIX-wieczną eklektyczną pensjonarkę i projektową szafeczkę nocną z czasów polskiego art deco…
   W temacie radia rozumiem, że chodzi o tkaninę zewnętrzną? Jutro dam znać gdzie ew można znaleźć taką która się nada (jakiś czas temu wymieniałam w innym radiu, ale finalnie dobrałam odpowiednią z dostępnych współczesnych klsycznych materiałów obiciowych), a radio naprawdę cieszy jak jest odrestaurowane, nawet jeśli nie gra;) pozdrawiam serdecznie:)

 2. dziękuje bardzo za informacje, mam nadzieję że uda mi się coś fajnego zrobić z tym radiem. Niestety na renowację w profesjonalnym zakładzie mnie nie stać:-( kilka lat temu oddałem starą szafkę przyłóżkową do renowacji, ale koszt był o wiele przewyższający jej wartość, cieszy oko to fakt, ale w przypadku AGI bedzie chyba sprawa prosta, choć mogę sie mylić… Z tej samej wycieczki do śmietnika 🙂 wzbogaciłem jeszcze swoją kolekcję o starą maszynę do pisania FORTUNA, chyba ktoś robi czystkę w piwnicy lub domu i cyklicznie to wyrzuca…muszę częściej tam zaglądać……co do materiału..tak chodzi o ten materiał zewnętrzny…poszukam coś w domu, może coś sie znajdzie podobnego.

  Serdecznie Pozdrawiam

  1. Jakby coś, to służę poradą przy renowacji/odświeżaniu drewnianej skrzynki; potrzebne środki do domowej konserwacji może Pan zakupić w internetowych sklepach lub np. w Warszawie na ul.Długiej w sklepie dla plastyków i konserwatorów Arte-Metal,
   Pozdrawiam:)

 3. za chwilkę wyśle Pani na maila kilka zdjęć, bardzo proszę jak znajdzie Pani czas o opinię co można z tym zrobić…..a może pozostawić to tak jak jest :-). Więcej info w mailu. Dziękuję za propozycję.

 4. Witam i gratuluję!

  Od kilku miesięcy bawię sie ożywianiem i przywracaniem do pełnej funkcjonalności lampowych radioodbiorników. I to w całym spektrum wszelkich prac, od strojenie elektroniki do obudowy. A włąściwie w odwrotnej kolejności.
  Na razie próbuję lakierować (jak były oryginalne produkcje DIORY czy ZRK), ale kusi mnie politura.

  Wczoraj tak zostałem (za ten lakier) wręcz okrzyczany przez stolarza z ul. Stalowej, iż do nastepnego radia zaczynam się na politurę przymierzać.

  Czy można sie gdzieś tego nauczyć?

  Przeczytałem juz naści opisów, każdy zarzeka że jest proste tylko pracochłonne, a ja się wciąż boję spróbować.

  Pani blog dodaje mi odwagi.

  Pozdrawiam

  1. Politura na starych radiowych skrzynkach, zwłaszcza orzechowych, wygląda zdecydowanie szlachetj i ładniej, niż lakier, choć to właśnie jego używano oryginalnie do ich wykańczania.
   Samo politurowanie wymaga ćwiczeń i prób, z pewnością nie da się opanować tej metody w jakimś krótkim czasie, do wprawy dochodzi sie latami. Generalnie jak się załapie podstawy, to jakoś bardzo trudne nie jest, ale do łatwych zajęć też z pewnością nie należy. Nie ma złotego środka – trzeba ćwiczyć na różnych gatunkach drewna i wciąż poprawiać swój warsztat:) literatura i wskazówki fachowców z pewnością są b.przydatne:) pozdrawiam,

 5. Witam,
  trafiłem na Pana stronę kiedy dostałem stare radio i postanowiłem je odnowić. Radio bardzo podobne do tej Agi, jest to Philips szwedzki, na którym ta Aga była podobno wzorowana.
  Mam pytanie, chcę zmienić materiał głośnikowy, stary jest brudny i pozaciągany. Znalazłem nawet miejsce, gdzie można takie rzeczy kupić, ale materiał jest przyklejony „na sztywno” do deski (myślałem, że będą jakieś zszywki). Jakim klejem proponuje Pan przyklejać nowy materiał? Jest jakiś klej tapicerski, czy wystarczy butapren?
  Z góry dziękuję!
  Aha, muszę powiedzieć, że jestem oczarowany Pana pracami! 🙂
  Pozdrawiam!

  1. Witam, tkaninę przyklejałam zarówno i na klej tapicerki, i na zwykły butapren, więc mogę polecić oba kleje. Czasem tylko jak tkanina jest bardzo cienka, to klej w nadmiernych ilościach może przebić, pozdrawiam,
   Aneta

 6. Bardzo przepraszam, oczywiście dopiero się zorientowałem, że to „Pani storna”, a nie „Pana”. Przepraszam za pomyłkę!

 7. Witam gdzie pani dostałą taki materiał przed głośnik? I co to za fajna krateczka na materiale? U mnie tego nie ma w radiu. Pozdrawiam

  1. Witam, materiał i krateczka (drucik/plastic) były oryginalne, więc ich nie kupowałam; oryginalnie powinny być w 'zestawie’ z radiem, nie wiem jednak gdzie kupic ew zamienniki,
   Pozdrawiam, Aneta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *