Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Warszawska szkatułka

Świąteczny prezent od Pana Stolarza, z którym pracuję od lat:) Szkatułka wykonana z drewna i sklejki brzozowej, z zaoblonymi ściankami, pięknie ozdobiona cynowymi elementami z motywem warszawskim: na wieku Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim, a w środku, na wewnętrznej stronie, warszawska Syrenka – herb stolicy. Szkatułka dodatkowo od spodniej strony oznaczona jest sygnaturą wykonawcy – Spółdzielnia Rzemieślnicza „Żoliborz” Zakład Rzemieślniczy Z.Czarkowski, Warszawa ul.Murmańska 29b.

SONY DSC

Z uwagi na wygląd drewna, szkatułka nie jest mocno stara, tj. wykonana została z pewnością powojennie, myślę, że w latach 70-tych XXw.. Sądząc po blaszce z oznaczeniem wykonawcy, być może była końcową pracą na egzaminie stolarskim w Cechu Rzemieślników? A może robiona była na zamówienie do popularnej w czasach PRL-u Cepelii sprzedającej pamiątki zagranicznym turystom lub po prostu wizytówką prac stolarskich p.Czarkowskiego zrzeszonego właśnie w warszawskiej Spółdzielni? Szukałam i w internecie, i swoich zbiorach książkowych jakiś dalszych informacji na temat tego Zakładu, ale szczegółów niestety brak a sama ulica, teraz umiejscowiona na Pradze-Południe, kompletnie nic nie zdradza (sama Spółdzielnia istnieje nadal, ale mieści się przy ul.Potockiej)… Znając swoje szczęście, na jakieś ciekawe informację trafię wtedy gdy nie będę szukała, nie drążę więc dalej:) Tymczasem cieszę się ze świątecznego prezentu, bo jest naprawdę wyjątkowy, zwłaszcza dla kogoś mieszkającego od urodzenia w Warszawie. Pamiątka na lata:)

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

14 Responses

 1. Mam prawie identyczną skrzynkę tylko że „Wrocław” i także dostałem ją jako prezent świąteczny:). Może razem uda nam się coś więcej ustalić, gdyż też jestem ciekaw.
  Pozdrawiam

   1. Mam podobną z 1987 roku. Kosztowała wówczas 8200 zl. Pod spodem są oryginalna kartka i tabliczka z logo zakladu wraz z imieniem i nazwiskiem wykonawcy. Moja szkatułka wykonana jest przez pana Z. Zaczewskiego. Jego zakład rzemieślniczy mieścił się przy ul. Spokojnej 3. w Warszawie.

 2. Witam! Mam identyczną szkatułkę. Wykonana w zakładzie Z. Czarkowskiego. Z. Czarkowski niestety już nie żyje ale jego rodzina tak:)Szkatułka powojenna:)

  1. Swoją szkatułkę dostałam, więc cieżko jest mi zrobić jej realną wycenę. Najlepiej jest określić sobie koszt ew zrobienia drugiej takiej samej 1:1. Kalkulacja z pewnością nie bedzie mała, bo koszt samego materiału i robocizny będzie na pewno większy niż 100zł 😉

 3. Witam serdecznie, posiadam taką samą szkatułkę z Gdańskiem i w kolorze hebanowym, właśnie dzisiaj otrzymałam ją w prezencie:)))i chętnie dowiem się czegoś więcej… pozdrawiam Marzenna

 4. Czy znalazłaś więcej informacji na temat tej szkatuły?
  Mam taka z tego samego zakładu tylko jest prosta i w kolorze hebanowym.
  Z chęciom się więcej dowiem coś na jej temat.
  Moja ma w środku jeszcze widok na stara Warszawę od strony Pragi

 5. Hi !
  I am from Sweden and i have got a box with Gdansk plates. I’ve bought some other things on auction and got this one for free. Very nice box.
  Uffe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *