Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Wystawa 'Krzesła Zydle Fotele. Krótka historia mebli do siedzenia’

Wystawa czasowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu „Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia” to niewątpliwe gratka dla miłośników wiekowych mebli i dawnego rzemiosła (takich chociażby jak ja:) Nie ukrywam, że ciągle mi mało w polskich muzeach tego typu prezentacji czy wystaw tematycznych (numerem jeden jest dla mnie wciąż Muzeum Secesji w Płocku), czym prędzej więc postanowiłam odwiedzić tą najnowszą, dotyczącą historii jednego z trzech najważniejszych domowych sprzętów, czyli mebla do siedzenia.

image

Zanim sama zawitałam do Muzeum Narodowego we Wrocławiu dochodziły mnie głosy, że wystawa jest za mała i za uboga. Faktycznie cała ekspozycja mieści się w jednej niewielkiej muzealnej sali, ale jak dla mnie jest w sam raz. Swoim rozmachem czy nadmiarem informacji nie przytłacza zwiedzającego (sprawdza się powiedzenie, że czasem mniej znaczy więcej) a pojedynczy  przedstawiciele poszczególnych epok są wystarczający, by dostrzec charakterystyczne cechy i detale stylów.

imageimageimageimage

Wystawione meble – jest ich w sumie 25 sztuk, w tym jedna kanapa reprezentująca styl Biedermeier – czysto i przejrzyście obrazują zmiany, jakie na przestrzeni minionych wieków zaszły w konstrukcji, budowie i dekoracji sprzętów do siedzenia.

Wystawę rozpoczyna krótkie wprowadzenia o roli krzeseł w czasach starożytnych i w średniowieczu (pięć plansz z tekstem i zdjęciami). Najstarszym eksponatem na wystawie jest włoskie krzesło sgabello z II połowy XVI wielu – to od niego fizycznie zaczyna się ekspozycja. W dalszej kolejności, już chronologicznie, stoją przedstawiciele z XVII, XVIII i XIX wieku, aż do 'finału’ wystawy, którą kończą XX-wieczne egzemplarze – gięte krzesło z fabryki 'Mazowia”, kultowy fotel 366 z lat 60-tych projektu Józefa Chierowskiego oraz  designerski stołek „Plopp” z 2008r. autorstwa Oskara Zięby. Do wglądu dodatkowo mamy też rozłożony szkielet klasycystycznego fotela z początku XIXw. oraz dwa biedermeierowskie krzesła z nakładanymi siedziskami.

Wybrane obiekty z poszczególnych epok i stylów następujących po sobie – od renesansu, przez barok, rokoko, klasycyzm, biedermeiera, historyzm po współczesne wzornictwo – są jak dla mnie esencją tematu.  Jednym słowem mogłabym z wystawy nie wychodzić i przez długie godziny oglądać poszczególne detale i szczegóły konstrukcyjne, o samym szlachetnym i różnorodnym drewnie nie wspominając (jest i dębina, i orzech, i mahoń i wiele innych gatunków:).

Jak dla mnie ekspozycja jest świetna! Polecam ją wszystkim miłośnikom mebli, nie tylko tych wiekowych. Warto zobaczyć ją na własne oczy. Choć ze starymi, stylowymi meblami pracuje na co dzień, to możliwość praktycznie dotknięcia krzesła czy fotela z XVI czy XVII wieku pamiętającego jeszcze królewskie, arystokratyczne czasy, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Wizyta w Muzeum to niewątpliwie podróż w czasie:)

image image image

1. Krzesło ’sgabello’, 2 poł. XVIw., Włochy – od tego mebla zaczyna się wystawa (renesans)

image

2.Krzesło ok 1700r., Śląsk (barok)

image

3.Krzesło, ok 1700r., Holandia (barok)

image

4.Zydel, Śląsk XVIIw. (barok)

image

5.Krzesło ok 1750r., Zachodnie Niemcy (rokoko)

image

6.Fotel ok 1760r., Francja lub Niemcy (rokoko)

image

7.Krzesło ok 1795r., Środkowe Niemcy (klasycyzm)

image

8.Taboret, 1800-1810r., Śląsk/Berlin (?) (empire)

image

9. Angielskie krzesło z początku XIXw., ok 1800r. (klasycyzm)

image

10.Krzesło z ok 1820r., Śląsk (biedermeier)

imageimage

11.Kanapa, ok 1820-1830, prawdopodobnie Śląsk (biedermeier)

image

12.Krzesło, ok 1820-1825, Śląsk (biedermeier)

image

13.Krzesło, ok 1825-1830, Śląsk (biedermeier)

image

14.Krzesło w stylu Biedermeier, ok 1830r., Małopolska (biedermeier)

image

15.Taboret w stylu mebli Biedermeier, Śląsk ok 1830r

image

16.Krzesło w typie mebli Ludwik Filip, Małopolska, ok 1860-1870r. (Ludwik Filip/eklektyzm)

image

17.Krzesło z charakterystycznym motywem lwów gdańskich na koronie oparcia, Gdańsk ok 1880-1890 (historyzm)

imageimage

18.Fotel i krzesło, II poł.XIXw., Anglia (historyzm)

image

19.Klasycystyczne, francuskie krzesło z podłokietnikami z początku XIXw.

image

20.Krzesło, ok 1830r., Małopolska (biedermeier)

image

21.Krzesło, ok 1860r., Śląsk (biedermeier)

image

22.Krzesło pocz.XXw., Radomsko, Fabryka 'Mazowia’, sygnowane od środka ramy siedziska 'Mazowia’ (okres secesji)

image

23.Fotel proj.Carlo Bugatti (1856-1940), ok 1900r., Włochy (własność prywatna)

imageimage

24.Fotel. '366′ proj.Józef Chierowski, 1962r., Fabryka Mebli w Świebodzicach

image

25.Stołek proj.Oskara Zięby „Plopp” z 2008r. wykonany z dwuwarstwowej płaskiej blachy pompowanej powietrzem (skrót od nazwy 'Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem’)

image

imageimage

Wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać do końca lutego 2016r. Kuratorem i organizatorem jest Pani Małgorzata Korżel-Kraśna. Wystawie towarzyszy niewielka publikacja na 26 stron streszczając po krótcy całą ekspozycję.

7 Responses

  1. Bardzo mi się podoba blog. Śledzę go od jakiegoś czasu, gdyż to dobre źródło informacji o mebelkach i ich zmianach na przestrzeni lat. Fajne fotki i opisy. Pozdrawiam z Płocka 😉 i proszę o @ zawodowo ;( jeśli można oczywiście.
    Pozdrawiam
    Kasia

  2. Witam,świetny blog????
    Trafiłam tutaj szukając informacji o krzesłach z fabryki Wojciechów i znalazłam. Mam kilka takich krzeseł, w zasadzie komplet : 4 szt krzeseł tapicerowanych,2 fotele z podłokietnikami oraz sofę dwuosobowa. Wszystko oczywiście do renowacji. Ale jak poczytałam że niewiele egzemplarzy mogło się zachować zastanawiam się czy np jakieś Muzeum nie byłoby zainteresowane. Krzesła mają papierowe etykiety Wojciechów. Gdzie można zwrócić się w tej sprawie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *