Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Wnętrza mieszkalne i Zarys historii mebla, czyli lektury obowiązkowe

Bardzo lubię sięgać po dawną literaturę tematu, zwłaszcza, że nie ma jej za wiele. Obie książki wypatrzyłam jakiś czas temu w jednym z warszawskich antykwariatów. Bardzo je cenię i szanuję. Zwłaszcza 'Zarys historii mebla’, który pozwala mi się uczyć cały czas czegoś nowego.

Obie książki cenię za wartościową wiedzę jaką w nich znalazłam, i wciąż znajduję. Za sporą ilość unikatowych i kolekcjonerskich zdjeć, choć czarno-białych, to z dokładnymi i rzeczowymi opisami. I za ich wiek. Bo jedno wydanie jest z 1962 a drugie z 1969 roku, więc jakby nie patrzeć, są już niemłode:) Bardzo lubię starych książek czar.

IMG_2758

„ZARYS HISTORII MEBLA. OD CZASÓW STAROŻYTNOŚCI DO KOŃCA XIX WIEKU”

aut. Jan Setkowicz
wyd. PWN Warszawa-1969-Kraków

IMG_2762IMG_2765 IMG_8681IMG_8680

***

„WNĘTRZA MIESZKALNE”

aut. Stefan Sienicki

wyd. Arkady, Warszawa 1962

IMG_2756 IMG_2757IMG_2769IMG_2770IMG_8674 IMG_8675

6 odpowiedzi

  1. Bardzo ciekawe wydania. Chętnie sama bym je przejrzała. Niestety w popularnych bibliotekach niewiele jest książek z tego okresu , a w szczególności tych dotyczących wystroju mieszkań. Wydaje mi się ,że z uwagi na to,że ilosć wydań była w tych czasach ograniczona. Ludzie w okresie socjalizmu w Polsce nie mieli pieniędzy aby dekorować swoje wnetrza.

  2. Uwielbiam takie znaleziska książkowe, szczególnie o wnętrzach, a te, które tu pokazujesz to w ogóle wyglądają jak majstersztyk… pewnie współczesne poradniki nijak się mają do takich klasyków.

  3. Polecam szukać targów staroci w większych miastach .Targ taki odbywa sie na przykład w pierwszą sobotę w Lublinie. Można tam znaleźc nie tylko ciekawe meble oraz zabytkowe dekoracje do mieszkania. Ale również właśnie takie perełki w postaci książek….

  4. Czy istnieje możliwość, żeby pomogli państwo w identyfikacji mebla? Chodzi tu o krzesło. Krzesło znalezione, niestety kartka od spodu została zerwana. Zakładam, że jest to art deco, natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat modelu. Krzesło jest do odnowienia, ale w miarę możliwości wolę nie rozkładać go nie wiedząc jak jest skonstruowane.
    Pozdrawiam,
    Aleksandra

  5. Powiem szczerze że przypadkiem trafiłem na tego bloga ale zostanę tutaj na dłużej, naprawdę interesujące wpisy, chętnie bym przygarnął taką książkę, bardzo lubię meble w stylu retro i po woli wprowadzam takie w swoim domu. Mam nadzieję, że gdzieś uda mi się znaleźć taka literaturę i mnie ona zainspiruje do aranżacji wnętrz w moim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *