Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Książki o renowacji mebli cz.1

Książki które prezentuję i polecam są skierowane zarówno dla osób zawodowo zajmujących się renowacją mebli, jak i dla tych początkujących czy hobbystycznie odnawiających dawne sprzęty. Zawierają praktyczne i fachowe porady oraz szkice i zdjęcia z poszczególnych etapów prac.

W książkach znajdziemy m.in. skrótowe prezentacje poszczególnych stylów w meblarstwie, historie konstrukcji mebli, ale przede wszystkim spis narzędzi stolarskich i produktów potrzebnych przy odnawianiu mebli oraz opisy klasycznych technik renowacji. W każdej jest coś ciekawego i istotnego, stąd też warto sięgnąć po każdą z nich, chociażby dla zweryfikowania zawartej w nich treści i utrwalenia swojej własnej wiedzy:)

Od której zacząć? Przede wszystkim polecam polskie tytuły i opracowania. Nie zawierają one błędnych tłumaczeń mogących wprowadzać czasem czytelnika w pewną nieścisłość i niezrozumiałość (jak to bywa przy zagranicznych tytułach), prezentują natomiast sporo akademickiej, rzetelnej wiedzy i profesjonalnie przedstawiają temat renowacji i konserwacji mebli dawnych.

Na początek książka napisana przez prof. Irenę Swaczynę. To najbardziej popularny podręcznik dotyczący dawnego meblarstwa. Jest tam duża dawka wiedzy, to dobry poradnik, choć przeplatają się w nim także i stolarsko-konserwatorskie archaizmy. Tymi jednak nie musimy się zerojedynkowo kierować, wszystko i tak zweryfikujemy w warsztacie, pracując przy meblu i zdobywając niezbędną praktykę oraz doświadczenie.

Irena Swaczyna

„Meble. Naprawa i odnawianie”

Państwowe Wydawnictwo Rolne i Leśne, Warszawa 1995

IMG_8811 IMG_8814 IMG_8815 IMG_8817 IMG_8818

Kolejna książka polskiego autora (napisana przez doświadczonego konserwatora mebli) równie obficie wypełniona jest fachową wiedzą. Dla mnie numer jeden. Prawie dwieście stron tekstu szczegółowo opisującego poszczególne etapy prowadzenia prac konserwatorskich. Książka nie zawiera co prawda pomocniczych zdjęć, ilustracji czy konkretnych przykładów renowacji (poza zbiorem rysunków w końcowym rozdziale), zdecydowanie jednak warto ją mieć pod ręką, zwłaszcza jeśli chcemy poznać tradycyjne techniki i metody odnawiania zabytkowych mebli.

Janusz Sękowski

„Konserwacja mebli zabytkowych”

Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2009

IMG_8819 IMG_8820 IMG_8821 IMG_8851 IMG_8852

Podobnie jest z tą skromną, niwielkich rozmiarów książeczką, która choć też nie zawiera zdjęć i liczy raptem 110 stron (jest bardziej skryptem niż rozbudowanym poradnikiem), to jest dobrą podstawą wprowadzającą nas w temat renowacji mebli. Czyta się ją bardzo lekko i zrozumiale. Tak jak poprzednia pozycja i ta napisana została także przez doświadczonego konserwatora mebli. Jeśli więc dopiero myślimy o pracy z dawnym meblem tj nie mam żadnego doświadczenia i nie wiemy tak naprawdę od czego zacząć, to myślę, że jest to doskonały pierwszy elementarz.

Jakub Rzymwski

„Odnawianie starych mebli”

Wydawnictwo Seria, Łódź 2005

Wiele pomocnej wiedzy znajdziemy również w stolarskiej literaturze, stąd zdecydowanie warto sięgać też i po takie tytuły. Rozdziały o naprawach (wykonywaniu wstawek, uzupełnień ubytków itd.), wiązaniu drewna (łączeniu, sklejaniu..) oraz wykańczaniu wyrobów drzewnych (fornirowaniu, woskowaniu, politurowaniu…) myślę, że niejednokrotnie przyniosą nam rzeczową odpowiedź na nurtujące nas pytania.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *