W niektórych Pracowniach odnawia się głównie meble, w innych trafiają się troszkę większe sprzęty…
W zaprzyjaźnionej Pracowni na Podlasiu trwają właśnie nietypowe prace. Kompleksowej renowacji poddawany jest bowiem stary, przedwojenny wagon kolejki wąskotorowej, pochodzący najpewniej z początku XXw. i służący kiedyś jako wagon dla służ ratunkowych. Obecnie ma on pełnić funkcję pomnika, a raczej izby pamięci o ludziach-mieszkańcach okolicznych terenów, którzy w czasie II wojny światowej byli masowo wywożeni bydlęcymi wagonami w głąb Związku Radzieckiego. Urządzony ocalałymi pamiątkami z czasów radzieckiej okupacji (zdjęciami, dokumentami i innymi przedmiotami), ma być bezpośrednim symbolem upamiętniającym zesłania Polaków na Sybir.
- z uwagi na mocno przegniłe i uszkodzone drewno na zadaszeniu wymiana całej konstrukcji dachu (na zdj. już z nowym pokryciem)
- czyszczenie za pomocą piaskowania* wszystkich elementów metalowych, głównie podwozia
- czyszczenia za pomocą piaskowania całej konstrukcji drewnianej, łącznie ze środkiem
- zabezpieczanie żeliwa i drewna impregnatami
- malowanie całego wagonu odpowiednimi farbami.
Po pełnym odnowieniu wagon trafi na plac przed zabytkowym dworcem kolejowym (stacja trasy prowadzącej do wschodniej granicy), gdzie stanie za specjalnie przygotowanym niewielkim fragmencie torów.
5 Responses
Super projekt. Piękny wagon. Tylko co to za wąskotorówka? Gdzie te wagony jeździły?
Histori jego tras niestety nie znam. Sam wagon został przekazany z Muzemu Kolejnictwa z Sochaczewa (Muzeum Kolei Wąskotorowej http://mkw.e-sochaczew.pl/media/index.php?MediumID=188)
Ciekawa realizacja, wymagająca zastosowania wielu metod. Jak widać technologia piaskowania powierzchni ma bardzo szerokie zastosowanie. Brawo!
piękne wagony, super!
Witam.
Super wygląda ten wagon tylko więcej takich inicjatyw.
A jeśli chodzi o zastosowanie piaskowania to polecam przeczytać http://elektrokorund.blox.pl/2015/09/Elektrokorund-zwykly-piaskowanie.html
Super!!!