Instagram RSS Feed

Od Starożytności po Współczesność, czyli style w meblarstwie

7 września, 2010 by Aneta

Jedną z pierwszych myśli gdy patrzę na jakiś dawny mebel jest wyłapanie jego cech charakterystycznych i określenie w jakim czasie mógł powstać oraz jakie może być jego pochodzenie. W głowie robię szybki przegląd znanych mi stylów – głównie europejskich – i  na podstawie poszczególnych elementów staram się dopasować mebel do któregoś z nich. Dokładne oględziny mebla pozwalają mi najczęściej już po chwili przypuszczać w jakim okresie został on stworzony. Czasem jednak warto też zajrzeć do fachowej literatury, by upewnić się w swoich osądach.

 

Barok, klasycyzm, eklektyzm… operowanie nazwami stylów i epok nie stanowi większego problemu dla osób, które znają historię sztuki. Dla wielu nie jest to jednak takie oczywiste… Na początek więc mój krótki przegląd historyczny, porządkujący poszczególne epoki i ważniejsze style w sztuce:

Starożytność

– styl grecki

– styl rzymski

Średniowiecze

– styl gotycki

Renesans (XV w./XVI w.)

– styl Henryka II,

– styl Ludwika XIII (manieryzm)

Barok (XVII – XVIII w.)

– styl Ludwika XIV (meble Boulle’a)

– styl Ludwika XV – styl rokoko

– styl Chippendale

Klasycyzm (koniec XVIII w./początek XIX w.)

– styl empire

– styl Ludwika XVI

– styl Happlewhite’a

Biedermeier (początek XIX w./lata 30-te XIX w.)

Historyzm (lata 40-te XIX w./koniec XIX w.)

– styl Ludwika Filipa

– styl eklektyczny

– neobarok

– neogotyk

– neoklasycyzm

– Arts and Crafts (Anglia)

Meble Thoneta

Współczesność (od początku XX w)

– Secesja (Art Nouveau, Jugendstil)

–  Modernizm – Bauhaus

– Art Deco

– Wzornictwo Przemysłowe (lata 50/70-te XXw.)

Zapisz

Zapisz

Artykuły powiązane

1. „Historia sztuki dla antykwariuszy, kolekcjonerów, ebenistów”

9 komentarzy »

 1. Mikołaj napisał(a):

  Cześć!
  Szykuje się fajny blog 🙂

  mogłabyś w kolejnym wpisie pokazać przykłady mebli które odpowiadają każdej epoce i każdemu stylowi?

  pzdr
  Mikołaj

 2. Pańcia napisał(a):

  Dekupażuję, zaczynam odnawiać zniszczone meble. Pragnę spełniać swoje młodzieńcze marzenia. Zabieram się za zdobywanie wiedzy o meblach, a więc z przyjemnością będę tu zaglądać. Podpisuję sie pod prośbą Mikołaja:).

  • Aneta napisał(a):

   postaram się umieszczać ciekawe i istotne informacje zarówno na temat samych mebli, jaki i etapów ich renowacji, służę poradą:) pozdrawiam

 3. Barbara napisał(a):

  Ja również chciałabym, aby ten blog rozwinął się. Interesuje mnie od bardzo dawna renowacja mebli. Mam ich trochę do odnowienia. Tylko brak mi zorganizowania, wiedzy. Nauczyłam się i znalazłam czas na wykonywanie witraży. Robię witraż – obrazy, wstawiany w drzwi wejściowe i meblowe, lampy z witrażu i materiału. Myślę, że z renowacją mebli, przy Waszej pomocy też mi się uda. Pozdrawiam serdecznie.

 4. Piotr Łukasiński napisał(a):

  Witam ja to wszystko wiem ,ale uwielbiam czytać i oglądać wszystko co dotyczy mebli,sam zajmuję się zawodowo renowacją .Ciągle poszukuję jakichś inspiracji .Służę pomocą z zakresu starych zegarów.
  A brakuje stylu romańskiego ,co prawda u nas niewiele się zachowało mebli (właściwie drzwi) ,ale w krajach skandynawskich jest trochę.Pozdrawiam i przepraszam,że się mądruję Piotr

  • Aneta napisał(a):

   Wiek XIX, a zwłaszcza jego druga połowa, to etap historyzmu i tworzenia projektów mebli inspirowanych dawnymi stylami: greckim, romańskim, barokowym… Temat bardzo ciekawy i obszerny, z pewnością nie raz będę go poruszać na swoim blogu. pozdrawiam

 5. Renowacja mebli boulle napisał(a):

  Pragnę zauważyć, że styl Ludwika XIV to nie tylko technika Boulle, za jego czasów wytwarzano inne równie majestatyczne meble, często z bogatą snycerką oraz zdobione intarsją. Niestety meble te mają bardzo delikatną naturę i w większości przypadków potrzebna jest gruntowna renowacja.

 6. Fajnie opisane poszczególne epoki. Będzie rozwinięcie tematu w przyszłości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − eleven =