Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Od Starożytności po Współczesność, czyli style w meblarstwie

Jedną z pierwszych myśli gdy patrzę na jakiś dawny mebel jest wyłapanie jego cech charakterystycznych i określenie w jakim czasie mógł powstać oraz jakie może być jego pochodzenie. W głowie robię szybki przegląd znanych mi stylów – głównie europejskich – i  na podstawie poszczególnych elementów staram się dopasować mebel do któregoś z nich. Dokładne oględziny mebla pozwalają mi najczęściej już po chwili przypuszczać w jakim okresie został on stworzony. Czasem jednak warto też zajrzeć do fachowej literatury, by upewnić się w swoich osądach.

 

Barok, klasycyzm, eklektyzm… operowanie nazwami stylów i epok nie stanowi większego problemu dla osób, które znają historię sztuki. Dla wielu nie jest to jednak takie oczywiste… Na początek więc mój krótki przegląd historyczny, porządkujący poszczególne epoki i ważniejsze style w sztuce:

Starożytność

– styl grecki

– styl rzymski

Średniowiecze

– styl gotycki

Renesans (XV w./XVI w.)

– styl Henryka II,

– styl Ludwika XIII (manieryzm)

Barok (XVII – XVIII w.)

– styl Ludwika XIV (meble Boulle’a)

– styl Ludwika XV – styl rokoko

– styl Chippendale

Klasycyzm (koniec XVIII w./początek XIX w.)

– styl empire

– styl Ludwika XVI

– styl Happlewhite’a

Biedermeier (początek XIX w./lata 30-te XIX w.)

Historyzm (lata 40-te XIX w./koniec XIX w.)

– styl Ludwika Filipa

– styl eklektyczny

– neobarok

– neogotyk

– neoklasycyzm

– Arts and Crafts (Anglia)

Meble Thoneta

Współczesność (od początku XX w)

– Secesja (Art Nouveau, Jugendstil)

–  Modernizm – Bauhaus

– Art Deco

– Wzornictwo Przemysłowe (lata 50/70-te XXw.)

Zapisz

Zapisz

11 Responses

 1. Cześć!
  Szykuje się fajny blog 🙂

  mogłabyś w kolejnym wpisie pokazać przykłady mebli które odpowiadają każdej epoce i każdemu stylowi?

  pzdr
  Mikołaj

 2. Dekupażuję, zaczynam odnawiać zniszczone meble. Pragnę spełniać swoje młodzieńcze marzenia. Zabieram się za zdobywanie wiedzy o meblach, a więc z przyjemnością będę tu zaglądać. Podpisuję sie pod prośbą Mikołaja:).

  1. postaram się umieszczać ciekawe i istotne informacje zarówno na temat samych mebli, jaki i etapów ich renowacji, służę poradą:) pozdrawiam

 3. Ja również chciałabym, aby ten blog rozwinął się. Interesuje mnie od bardzo dawna renowacja mebli. Mam ich trochę do odnowienia. Tylko brak mi zorganizowania, wiedzy. Nauczyłam się i znalazłam czas na wykonywanie witraży. Robię witraż – obrazy, wstawiany w drzwi wejściowe i meblowe, lampy z witrażu i materiału. Myślę, że z renowacją mebli, przy Waszej pomocy też mi się uda. Pozdrawiam serdecznie.

 4. Witam ja to wszystko wiem ,ale uwielbiam czytać i oglądać wszystko co dotyczy mebli,sam zajmuję się zawodowo renowacją .Ciągle poszukuję jakichś inspiracji .Służę pomocą z zakresu starych zegarów.
  A brakuje stylu romańskiego ,co prawda u nas niewiele się zachowało mebli (właściwie drzwi) ,ale w krajach skandynawskich jest trochę.Pozdrawiam i przepraszam,że się mądruję Piotr

  1. Wiek XIX, a zwłaszcza jego druga połowa, to etap historyzmu i tworzenia projektów mebli inspirowanych dawnymi stylami: greckim, romańskim, barokowym… Temat bardzo ciekawy i obszerny, z pewnością nie raz będę go poruszać na swoim blogu. pozdrawiam

 5. Pragnę zauważyć, że styl Ludwika XIV to nie tylko technika Boulle, za jego czasów wytwarzano inne równie majestatyczne meble, często z bogatą snycerką oraz zdobione intarsją. Niestety meble te mają bardzo delikatną naturę i w większości przypadków potrzebna jest gruntowna renowacja.

   1. Witam. Mógł bym prosić Panią o pomoc w znalezieniu kilku wskazówek do określenia kilku przedmiotów wykonanych z drewna dębowego. Mianowicie chodzi o znalezienie stylu bądź mniej więcej epoki. Wielki minus tego wyzwania polega na tym iż posiadam tylko fotografie. Tel. 786195507

 6. Witam. Szukam fachowca z dużą dozą spokoju i rozwinie dużym zapałem do przekazania kilku wskazówek dla takiego że tak powiem zera w świecie mebli. Dokładnie ujmując potrzebuje osoby, która pomoże mi nauczyć się określania epoki w jakiej wykonano dany mebel na podstawie oględzin zdjęć. Niestety najczęściej otrzymuje tylko takie pomoce naukowe do określenia stylu i mniej więcej wieku mebla. Na moje nieszczęście wg. Się na tym nie znam, a moimi zleceniodawcami są rodzice więc też głupio mi odmówić. Osobę która była by chętna podjąć się tego wyzwania prosił bym o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *