Instagram RSS Feed

Politura szelakowa – przygotowanie

2 czerwca, 2014 by Aneta

Politurowanie to jedna z wielu technik wykańczania drewna, kojarzona głównie ze stylowymi meblami dawnymi, meblami z minionych epok. Polega na wielokrotnym nakładaniu na powierzchnię drewna roztworu politury, czyli płatków szelaku rozpuszczonych w wysokoprocentowym, czystym alkoholu. Politurowanie jest sztuką szlachetną i bardzo cenioną, bo wykonywaną od wielu już pokoleń niezmiennie według tych samych zasad – od początku do końca wyłącznie ręcznie. Politura nakładana tamponem ma bardzo wysoką jakość, nieporównywalną do innych technik jak woskowanie czy lakierowanie. Nadaje powierzchni drewna niezwykle gładkie, efektowne wykończenie z wysokim połyskiem (z racji swojej żywiczności przy okazji szlachetnie je konserwuje), wydobywając jednocześnie piękno usłojenia i naturalną barwę. Nakładanie politury to jednak cała nauka i wiele godzin praktyki. Dobre i poprawne położenie politury na mebel wymaga wprawy i znajomości tematu.

Niewątpliwą zaletą politury szelakowej jest jej odwracalność tj. w przeciwieństwie do lakierów, można ją bez problemu usunąć i wyczyścić (zmyć) oraz wielokrotnie odświeżać matując powierzchnię i dokładając kolejne nowe warstwy. Minusem mebli pokrytych politurą jest ich wrażliwość na wodę oraz alkohol i gorące.

W stolarstwie europejskim technika politurowania znana jest od końca XVI wieku, kiedy to zaczęto sprowadzać z Indii podstawowy składnik politury – szelak (choć jeszcze w XVIII wieku meble były głównie olejowane/pokostowane i woskowane). Od tego czasu politura stała się niezastąpioną częścią procesu wytwarzania mebli stylowych oraz ich późniejszej renowacji. Swoją największą popularność zdobyła na początku XIX wieku, (przyjmuje się, że od 1820 roku) kiedy to stolarze/ebeniści zaczęli właśnie tą techniką wykańczać meble stylowe.  Od zawsze należała do towarów luksusowych i nigdy nie była tanim produktem, stąd też, z racji swojej ceny, była zarezerwowana głównie dla stolarzy miejskich i większych manufaktur meblowych.

Szelak to żywica organiczna wytwarzana przez owady żyjące w Tajlandii i Indiach (owady zwane czerwcami odżywiają się sokiem wysysanym spod kory drzew (figowców) i produkują substancję (na zasadzie śliny:) – szelak – tworząc w ten sposób pancerzyki dla ochrony swoich larw i oblepiając w ten sposób całe gałęzie drzew na których żerują. Szelak w wersji nieoczyszczonej jest więc w pierwszej formie żywiczną mieszanką szczątków owadów, kawałków kory i innych zanieczyszczeń, które zbierane i poddawane dalszej obróbce (m.in. oczyszczaniu i namaczaniu) tworzą w końcowej fazie formę cieniutkich płatków całkowicie rozpuszczalnych w spirytusie. W zależności od rodzaju drzewa szelak jest różnego zabarwienia, od żółtego do ciemno brązowy, choć tu informacje nie są do końca ścisłe. Doczytałam się też do wersji, która mówi o podstawowej barwie rubinowej, z której, poprzez odbarwianie, pozyskuje się wspomniane pozostałe odcienie.

Do produkcji politury używane są cztery podstawowe kolory szelaku, występujące w wersji czystej, pozbawionej nadmiaru naturalnego wosku tzw. szelak odwoskowiony lub naturalnej z woskiem tzw. szelak nieodwoskowiony:

 • bielony (praktycznie bezbarwny i najczystszy)
 • lemon (żółty odcień)
 • orange (ciemniejszy, pomarańczowy odcień – szelak najbardziej popularny)
 • rubin ( rubinowo-bordowy odcień)

*

Rozpoczynając swoją przygodę z politurowaniem warto zacząć od politury zrobionej z klasycznego szelaku lemon lub orange (nie pozbawionego wosku), która dobrze się rozpuści i ładnie da się rozprowadzić na meblu. Politura z szelaku odwoskowionego będzie już trudniejsza w położeniu, bo będzie bardziej twarda i żywiczna. W sklepach dla konserwatorów można kupić już gotową politurę oznaczoną często procentami, które oznaczać będą jej stężenie i moc. W zależności od etapów politurowania używamy albo mocniejszej politury (wyższe procenty to początek prac i gruntowanie mebla), albo słabszej, niższej procentowo już przy zacieraniu czy wykańczaniu powierzchni*. Z uwagi na to, że politura nie ma właściwości barwiących (wielokrotnie nakładana podbija tylko i ożywia naturalny czy bejcowany kolor mebla) uniwersalnym szelakiem będzie orange, który sprawdzi się przy większości prac. Jeśli mebel nie jest zrobiony z wybitnie jasnego drewna, dodatkowo intarsjowanego czy inkrustowanego (tu sprawdzi się politura bielona, bo nie da żadnej poświaty) czy wręcz odwrotnie – z ciemnego szlachetnego palisandru lub mahoniu piramidy (tu możemy użyć politury rubinowej, która jeszcze bardziej podbije kolor drewna) – to śmiało możemy używać do wykańczania mebla politury szelakowej orange (i tego fornirowanego i tego zrobionego z litego drewna). Nie ma też tak naprawdę znaczenia jeśli w trakcie prac użyjemy politur kilku producentów (takiej gotowej kupionej w sklepie czy sporządzonej samodzielnie). Ważne tylko, by użyte politury miały odpowiednie stężenie do naszego etapu pracy. Lepiej bowiem popracować trochę dłużej i zapoliturować mebel słabszą politurą nie robiąc przy tym smug i pomazań, niż użyć zbyt gęstej i mocnej politury, która zamiast nadać szlachetności da nam efekt brzydkiego błyszczącego nalania:)

Przepis na politurą szelakową –  przyjmuję proporcje ok 250g szelaku na litr alkoholu – potrzebny będzie:

 • szelak np.orange nieodwoskowiony (który szybciej się rozpuści, bo jest miększy)
 • czysty alkohol etylowy min. 93-95% np. bezbarwny denaturat** (najlepszy będzie 99,8%, politura jest wtedy dużo czystsza i mocniejsza)
 • zakręcana szklana butelka lub słoik

IMG_8694-001

1. wsypujemy płatki szelaku do szklanego słoika i zalewamy spirytusem w stosunku 1:4 (jedna porcja szelaku i cztery alkoholu); ew możemy zastosować proporcje 1:5, choć wtedy politura może być trochę za rzadka; lepiej jest zrobić gęściejszą i mocniejszą i wg potrzeb rozrzedzać ją sobie potem alkoholem w zależności od etapu politurowania (mocniejsza na początku, słabsza pod koniec).

Ostatnio zaktualizowane25Ostatnio zaktualizowane27

2. zakręcamy słoik lub butelkę i odstawiamy w ciepłe, suche miejsce; od czasu do czasu mieszamy. Szelak lemon&orange nieodwoskowiony rozpuszcza się dość szybko, po ok 30 min będziemy już mieli płynną postać, warto jednak zostawić wszystko, by się dobrze przegryzło jeszcze przez kilka godzin. Płatki szelaku odwoskowionego będą już zdecydowanie bardziej twardsze i przez to trudniej będą się rozpuszczały; tu musimy się uzbroić w cierpliwości  i zostawić je zalane spirytusem na min.24h

Ostatnio zaktualizowane24Ostatnio zaktualizowane28

3. po kilku godzinach politura będzie gotowa, dobrze jednak gdy jeszcze odstoi sobie parę dni i nie będzie używana od razu po rozpuszczeniu. Jeśli będzie za gęsta (musi mieć formę płynną, jak zupa a nie jak krem), to dolewamy odrobinę spirytusu. Jeśli będzie za rzadka (kolor będzie blado pomarańczowy a płyn mocno wodnisty), to albo dosypujemy płatków  i znów odstawiamy na kilka godzin, albo przygotowujemy drugą politurę, już gęściejszą (czyli wsypujemy do słoika z alkoholem więcej płatków szelaku) i po rozpuszczeniu dolewamy ją do tej słabszej.

Ostatnio zaktualizowane26Ostatnio zaktualizowane29SONY DSC

Rozpuszczoną politurę przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoju lub butelce, by alkohol nie odparowywał. Możemy dla pewności jeszcze tak przygotowaną, rozpuszczoną już politurę przelać przez sitko lub tkaninę (np. cienką pończochę), by ją dodatkowo oczyścić z nierozpuszczonych płatków czy paprochów.

Stosowane stężenia politury (w zależności od etapu prac):

 • 14% (0,5l alko + ok 70gr szelaku)
 • 8% (0,5l alko + ok 40gr szelaku)
 • 4% (0,5l alko + ok 20gr szelaku)

Pamiętajmy – warunkiem dobrego politurowania jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, czyli ok 21-24 stopnie. Gdy będzie za zimno politurowana powierzchnia zrobi się matowa i zsinieje, jeśli zaś w pomieszczeniu będzie za gorąco, to warstwy politura będą się kleić, długo zasychać a z czasem nawet się łuszczyć.

*istnieją przynajmniej dwie szkoły politurowania, gdzie w pierwszej gruntowanie robi się mocniejszą politurą (i daje się wtedy drewnu dobrze przeschnąć/nasycić) a następnie przechodzi się do mniejszych stężeń i na odwrót, czyli zaczyna się od słabszej politury, następnie pracuje się mocniejszym stężeniem przy zacieraniu porów (+-14%) i kończy już tak jak powyżej słabszą politurą

**w sklepach dla konserwatorów można kupić dedykowany do politury rozpuszczalnik do szelaku, który jest zazwyczaj wyższy procentowo, bo zawiera 96-99% alkoholu etylowego.

 

Artykuły powiązane

1. Sztuka politurowania (słowo wstępu)
2. Szelak i politura
3. Pielęgnacja mebli politurowanych
4. ‚Magiczne’ odnawiacze do mebli

42 komentarze »

 1. uOli.pl napisał(a):

  Oj… kusi Pani…. Jak zawsze skarbnica wiedzy! Może w końcu odważę się spróbować.

 2. Meble Łódź napisał(a):

  tak się czyta Twoje opisy z zapartym tchem i przegląda kolejne zdjęcia obserwując jednocześnie jakiego wyglądu nabierają rzeczy, które bierzesz w swoje ręce. Mistrzostwo świata, aż zachciało się wejść na strych i poszukać skarbów do renowacji 🙂

  • Starych Mebli Czar napisał(a):

   Dziękuję:) cieszę się, że mimo, iż renowacja to głównie praca fizyczna (w pierwszym etapie z pewnością w sporej ilości kurzu;), potrafię nią ‚zarazić’ także inne osoby:) czekam na relację jak będą szły ew prace przy rodzinnych mebelkach, pozdrawiam, Aneta

 3. Fil napisał(a):

  A co sądzisz o gotowej politurze dostępnej w sklepach? Lepsza jest ta wykonana samemu czy jednak ta ze sklepu? Co się bardziej cenowo opłaca? Pozdrawiam 🙂

  • Starych Mebli Czar napisał(a):

   Zdecydowanie nie jestem fanką gotowej politury. Najczęściej jest na bazie jakiś nieznanych mi rozpuszczalników i rzadko kiedy ma określoną % (moc) a to przy politurze jest bardzo istotne. Używam tylko i wyłącznie samodzielnie przygotowanej politury, wg potrzeb pod konkretny mebel i jego renowację.
   Jeśli nie mamy możliwości zrobienia takiej, to kupujmy politurę w dobrych sklepach dla konserwatorów (niektóre pracownie renowacji mebli rownież oferują gotową już politurę). Pozdrawiam:)

   • Milka napisał(a):

    W sklepie dla konserwatorów (tak sądzę) jest do wyboru politura lemon z woskiem 15% i politura lemon z woskiem 30%, która będzie lepsza dla początkującej osoby do politurowania drewnianej ramy od lustra?

 4. Piotr napisał(a):

  Otwieram się na wykorzystanie szelaku (dzięki temu Panu: https://paulsellers.com/) w swoich amatorskich pracach. Jak dotąd wykańczałem swoje dzieła olejem i było ok. U Pani widzę powiązanie tych dwóch sposobów, co mnie cieszy, ale mam wątpliwości o których rozwianie bym prosił.

  Stosuje Pani przed politurą warstwę oleju lnianego lub wazelinowego (?). Gdybym się zdecydował na ten sam zabieg to jakim olejem lnianym mam się posłużyć? Czy to ma być olej lniany gotowany, np taki: http://tinyurl.com/pd324wq ?

  Pozdrawiam
  P.

  • Starych Mebli Czar napisał(a):

   Witam,
   Niestety nie używałam tego oleju, więc ciężko mi powiedzieć jaką ma strukturę i jak się zachowa na nim politura; dla pewności zostałbym przy klasycznym oleju wazelinowym jak do konserwacji maszyn np do szycia – często tak własnie ma wpisane w nazwie. Taki będzie bezpieczniejszy i dobrze połączy się z olejem – jeśli oczywiście stosujemy go na surowe drewno celem podkreślenia usłojenia i wydobycia koloru drewna. Przy profesjonalnym politurowaniu już natomiast, na etapie polerowania, używamy innego oleju specjalnie dedykowanego do politury i politurowania (zazwyczaj po zacieraniu porów); taki kupimy w sklepie dla konserwatorów i plastyków (najczęściej jest to włoski produkt o żółtej lub rubinowej barwie),
   Pozdrawiam,
   Aneta

 5. Elżbieta napisał(a):

  A czym oczyścić politurowany stary mebel?

  • Starych Mebli Czar napisał(a):

   Witam,
   Są rożne metody w zalezności od tego jak zachowany jest mebel i z jakiego materiału jest zrobiony (lite drewno czy okleinowane). Jeśli chcemy zachować trochę starej patyny bez czyszczenia drewna do surowego to możemy posłużyć sie gotowym żelem do usuwania starych powłok i wełną stalową. Jeśli mebel nosi poważniejsze uszkodzenia to stara politurę wraz z wygładzeniem drewna (pozbywamy sie wtedy ew rys, mniejszych wgnieceń itd.) to możemy usunąć czyszcząc mebel papierem ściernym – ta metoda jest jedna bezpieczniejsza przy drewnie litym, gdzie nie będzie ryzyka przeszlifowania forniru zbyt ostrym papierem.
   Pozdrawiam, Aneta

 6. Sylwia k. napisał(a):

  Witam Panią, i prosze o podpowiedz, otwórz przymierzam sie do odnowienia blatu maszyny do szycia. Mam banalne pytanie jaki szelak kupic z woskiem, czy
  odwoskowiony do uzycia Pani przepisu. ?
  Pozdrawiam,
  Sylwia K.

  • Aneta napisał(a):

   Witam,
   Może lepiej zacząć od szelaku z woskiem, będzie troszkę miększy i łatwiej się taką politurę nakłada; politura z odwoskowionego szelaku będzie twardsza, bardziej ‚żywiczna’ i przez to trochę trudniejsza do dobrego nałożenia. Jeśli ma już Pani doświadczenie z politurowaniem to jak najbardziej moze Pani użyć tej drugiej – będzie się ona tylko pewnie dłużej rozpuszczała od tej nie pozbawionej naturalnego wosku.
   Pozdrawiam,
   Aneta

 7. Grzegorz napisał(a):

  Witam. Mam do zapoliturowania blat fornirowany orzechem włoskim. Orzech jest bielasty,chciałem zmienić jego kolor i tutaj mam pytanie. Czy odpowiedni kolor szelaku to docelowy kolor blatu, czy też trzeba blat najpierw zabejcować na wybrany kolor, a następnie przystąpić do politurowania.

  Grzegorz

  • Aneta napisał(a):

   Witam, najpierw bym zabejcowała na docelowy kolor, sama politura bowiem nie ma właściwości barwiących i nie zmieni nam faktycznego koloru orzecha a jedynie go podkreśli i ociepli. Przy starym orzechu sama politura wystarcza by wyciągnąć ciepły kolor, przy nowym najczęściej trzeba najpierw drewno pobejcować, by przełamać blado-zielonkawy odcień,
   pozdrawiam,
   Aneta

   • Grzegorz napisał(a):

    Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ciekawy i solidnie prowadzony blog, gratulacje i wszystkiego najlepszego. Grzegorz.

 8. Piasek87 napisał(a):

  Witam, mam pytanie, już raz bawiłem się politurą na odnawianej komodzie, wprawy było mało politura odwoskowiona, a efekt powalający, fakt trzeba dość sprawnie to kłaść 😉 teraz chce się wziasc za kredens, dość duży, jeszcze nie wiem jakiej użyje politury, i tu pojawia się zgryz, wcześniej uzywalem jednej politury, tej samej mocy, co jak czytam jeszcze bardziej utrudniało mi pracę, więc pytam, jeżeli zrobię politure wedle pani przepisu ile ona ma procent, i co zrobić by zmniejszyć moc, mieszać pół na pół ze spirytusem/alkoholem, czy uzyskuje się to w inny sposób? Pozdrawiam Mateusz 😉

  • Aneta napisał(a):

   Witam,
   Wszystko zależy jak przeprowadzi Pan proces politurowania, tj czy drewno bedzie wymagało zacierania porów czy nie. Jesli zacieranie porów to przyda się z pewnością słabsza politura, która na tym etapie nie narobi Panu śladów, kółek czy przypaleń. Z przepisu jaki podałam najlepiej jest zrobić sobie jeszcze dwa dodatkowe stężenia, czyli mieć mocną (bazę z przepisu), słabszą (dolać do bazy ok 1/3 obj. spirytusu) i najsłabszą (dolać bazy ok 3/4 spirytusu). Generalnie nie mierzę % politury, więc nie podpowiem jakie mam mieć konkretnie stężenie (podpowiedzią będzie kolor politury – mocna będzie ciemniejsza, najsłabsza bardzo jasna i wodnista). Co politurownik to inna technika i metoda pracy:) Zaczynamy z pewnością od mocniejszej a kończymy b.rzadką (praktycznie czystym alkoholem). To doświadczenie pomaga dobierać odpowiednią moc politury do konkretnego mebla, drewna/okleiny i etapu samego politurowania. Może Pan jednka zakupić w dobrym sklepie gotowe już politury, które faktycznie będą miały oznaczenia procentowe i ułatwią pracę.
   Pozdrawiam, Aneta

 9. hamfast napisał(a):

  Witam. Ja w troche innym temacie. Kopiuje ikony i w ikonopisaniu szelak stosuje się do innych celów. Proszę tylko o informację – jeśli mam uzyskać szelak 15%, to znaczy, ze mam objętościowo 15 porcji płatków szelaku rozpuścić w 85 porcjach spirysusu ?

  • Aneta napisał(a):

   Witam,
   Generalnie stosuje się własnie takie proporcje, czyli np 850ml alkoholu i 150g szelaku; wszystko jednak tak naprawdę zależy od rodzaju szelaku i jego jakości (przeważnie politurownicy robili politurę ‚na oko’ nie trzymając się konkretnych proporcji,
   Pozdrawiam,
   Aneta

 10. michal napisał(a):

  Witam. Niestety nie mam jeszcze doświadczenia z politurą. Chciałbym zastosować szelak do wypełniania pęknięć w drewnie. Coś na kształt japońskiej metody naprawy ceramiki Kintsugi. Czy mocny odwoskowiony szelak się nada do tego celu, jakiej mocy powinna być politura żeby uzyskała efekt żywicy?

  Wiem że w takim celu dobrze sprawdza się żywica poliestrowa z pigmentem jednak zależy mi na naturalnym środku jednocześnie chciałbym uzyskać efekt jednolitości drewna. Czy do politury można stosować pigmenty?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Michał

  • Jacek napisał(a):

   Witam
   Może coś pomogę. Sam szelak nie nadaje się za bardzo do uzupełnień. Nawet po rozpuszczeniu i zagęszczeniu poprzez odparowanie spirytusu zachowuje się bardziej jak galareta niż lejąca żywica. Do uzupełnień ubytków lepiej stosować gotowe pałeczki szelakowe. Nie jest to sam szelak, ale z dodatkiem wosku i pigmentów, oraz czasami innych żywic np. kalafonii. Roztapia sie zwykła lutownicą nad miejscem które ma być wypełnione, a potem delikanie zeszlifowuje naddatek. Znalazłem dla przykładu sklep http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=&id=299

   Ja pałeczek nie kupuję. Robię sobie w miarę potrzeb właśnie z podanych składników, które po prostu trzeba stopić razem , dokładnie wymieszać i odlać do jakiejś foremki

   pozdrawiam (również gospodynię bloga)

 11. JarekZ74 napisał(a):

  Politury z szelaku nakłada się tylko na okleinę czy można na surowe drewno lub na bejce wodne

  • Aneta napisał(a):

   Witam,
   politura, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu ‚dawny naturalny lakier’, stosowana była i jest na niemal wszystkie rodzaje powierzchni – od surowego drewna (lite, sklejka, płyta stolarska), po okleinowane (fornirowane), intarsjowane, inkrustowane czy bejcowane. Jedyny wyjątek to drewno zawoskowane, które stanowi już wykończenie samo w sobie i na wosk politury nie położymy
   pozdrawiam,
   Aneta

 12. monu napisał(a):

  Dzień dobry,
  czy olej kładziemy przed zacieraniem porów czy po ? Czy przed politurowaniem do zaolejowania mebla można użyć zamiast oleju wazelinowego , oleju włoskiego, żółtego, o którym Pani pisze wyżej, że używa na etapie polerowania ? Zawsze Pani kładzie olej przed politurą na orzech ?
  No i pytanie o procenty. Przy blacie fornirowanym orzechem na etapie gruntowania od jakiego stężenia zacząć ? i ile warstw należy nałożyć ? Czy w tym etapie kładzie sie trochę oleju do lepszego poślizgu tamopnu ? Czy po każdej warstwie trzeba robić przerwy i jak długie? Po etapie gruntowania jakie stężenie politury kładziemy, ile średnio warstw , do jakiego efektu i czy z przerwami ? No i co po 2gim etapie?-polerowanie?-na czym polega ?

  • Aneta napisał(a):

   Dzień dobry,
   – olej, który ma wspomagać dokładanie politury kładziemy (kilka kropel) najlepiej po zatarciu porów;
   – z reguły używam do gruntowania oleju wazelinowego – ten do politurowania jest wg mnie za ciężki;
   – to czy położymy olej to jest nasza indywidualna decyzja, nie jest to obowiązkowa czynność przy renowacji; olej pomaga wydobyć intensywniejszy kolor i charakterystyczne usłojenie, ale konieczny nie jest, bo politura i tak to pokaże;
   – politurowanie zaczynamy zawsze od mocniejszego stężenia a kończymy na najsłabszym, czyli na politurze określonej najniższym procentem a końcowe ruchy tamponem często tylko czystym alkoholem;
   – nie ma reguły ile warstw politury trzeba nałożyć, te są z resztą nie policzalne; określamy wzrokowo jak powierzchnia wygląda i czy trzeba jeszcze politury dokładać, by wyciągać głębię połysku i tworzyć trwałą powłokę;
   – z olejem wspomagającym politurowanie trzeba bardzo ostrożnie, by politurowana powierzchnia nie była zbyt zatłuszczona, będzie to bowiem miało wpływ na finalną czystość politury (powłoka od nadmiaru oleju może stać się mętna) a i samo pozbycie się tłustych smug na koniec pracy będzie kłopotliwe;
   – nie robi się przerw po każdej warstwie, bo ta, tak jak wspomniałam, nie jest policzalna z racji wykonywania wielu płynnych ruchów tamponem; nakładanie politury robi się z wyczuciem, dając czas by alkohol mógł odparować; pracuje się etapami w zależności od wielkości powierzchni; przestoje są bardzo ważne, politura musi mieć czas by przeschnąć i się w jakim stopniu utwardzić zanim zaczniemy dokładać jej dalej, ale nie jest też tak, że robi się dwa, trzy pociągnięcia tamponem i robi się przerwę;
   – polerowanie polega na dokładaniu politury (już coraz słabszej i coraz suchszym tamponem) i na automatycznym spalaniu oleju, który pomagał nam na wcześniejszym etapie; pod wpływem polerowania wyciągamy połysk, który był ‚ukryty’ pod zatłuszczoną od oleju powierzchnią

   pozdrawiam,
   Aneta

   • monu napisał(a):

    Dziękuję Pani Anno. Nie mogłam odnaleźć wpisu. Czyli zacieramy pory na „suchym” drewnie ? – wyszlifowanym, oczyszczonym i dopiero potem olejujemy albo od razu kładziemy politurę > Po zakończeniu jednego etapu z politurowaniem można od razu kłaść wyższe stężenie politury ?
    A co do oleju to dopytywałam bo zaolejowałam orzechowy blat właśnie tym włoskim olejem i wyszły mi białe kropki więc zrezygnowałam z politurowania bo bałam się, że jeszcze politura je podkreśli. Blat był bdb wyszlifowany więc nie wiem co się stało, że już na zwykłym etapie olejowania klapa. Udało mi się nieco te plamki zlikwidować szlifując cały blat papierem 200 gr i tak zostawiłam. Nie jest źle ale był ambitny plan politurowania. Teraz chcę spróbować z innym meblem. Pozdrawiam.

 13. Orzechcisjablon napisał(a):

  Podziękowania za tyle wskazówek, chociaż.. gdy po pniaczku mam kształt potem dłuto papier ścierny polerka szmatka.. i mój ukochany moment – olejowanie.. i tu ściana której nie mogę przejść wykończenie. Chyba nie każdy ma ten dar. 🙂 Lakiery bejce… co wybrać jak nakładac.. nawet przymierzałem się do robienia pokostu ale trudno o składniki. oczywiście nie proszę tu o porady tylko to moje takie refleksje z faktu podziękowań.Kupiłem w zeszłym roku płatki szelaku i alkohol i na dniach spróbuję zrobić 1 test ale mnie to przeraża. Nie mniej dobrze tu zaglądać to daje odwagi 🙂 pozdrawiam p.

 14. Ryszard Derlicki napisał(a):

  Dzień Dobry, skleiłem pęknięty blat stolika, i mam kłopot z położeniem politury. Robię to już trzeci raz i zawsze pozostaje porowate klejone miejsce wraz z centymetrowym otoczeniem lewym i prawym. mam wrażenie, że czyszczę je dokładnie papierem ściernym 150 – 200, ale efekt się powtarza. Co robię żle ?
  Pozdrawiam RD

 15. MB napisał(a):

  Dzień dobry,
  mam już pewną wprawę w politurowaniu. A chciałabym zmierzyć się z położeniem czarnej politury. Wiem, że nie jest to łatwe, ale chciałabym się nauczyć. Gdzie mogę znaleźć instrukcje? Czy mogłaby Pani pomóc?
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Magda

 16. gregory napisał(a):

  Witam gdzieś słyszałem że przy użyciu szelaku można zakonserwować przedmioty z mosiądzu i aluminium czy to prawda i czy stosować gotowy produkt czy raczej coś samemu upichcić,pozdrawiam

 17. Piotr napisał(a):

  Witam, ja boryka się z problemem politurowanie radia Pionier 6161. Politura wyszła za ciemna i chciał bym teraz tylko nablyszczac powierzchnię. W jakich proporcjach mam rozrobi Politurę że spirytusem dodam, że politura jest12%

 18. Jarek napisał(a):

  Witam,
  Dziękuję za Pani wpisy, są mi bardzo przydatne bo właśnie zamierzam odnowić stary stolik z PRL z fornirem lakierowany chemoutwardzalnym lakierem.
  Chciałem zapoliturować go i chciałem zapytać jak mogę ochronić politurę na tym stoliku który będzie służył do picia kawy i herbaty. Czy mogę zawoskować politurę bezbarwnym woskiem czy są inne sposoby ?

  Pięknie dziękuję.

  • Aneta napisał(a):

   Dzień dobry,
   niestety politury nie da się niczym dodatkowo zabezpieczyć – sama z siebie stanowi wykończenie i wosk nie stworzy dodatkowego filtru ochronnego; pomocne będzie stosowanie podkładek pod gorące czy alkohol i politura nie będzie się uszkadzać:)
   pozdrawiam,
   Aneta

  • michqq napisał(a):

   Istnieją politury ze wspołczesnymi dodatkami zwiększającymi odporność, przeznaczone do blatów i stolików.
   Domieszką jest melamina.

   Dodatkowo politurę z melaminą można też powoskować, co zwiększy hydrofobowość.

   https://www.madrona.pl/politury.html

   • Aneta napisał(a):

    Dziękuję za informację, sprawdzę ten rodzaj politury; obawiam się jednak, że klasyczne zapolerowanie powierzchni mebla (zatarcie porów i uzyskanie lustrzanego połysku), może być trudne takim właśnie produktem (zwłaszcza jak producent nie zaleca używania oleju w trakcie prac)
    pozdrawiam,
    Aneta

 19. Andrzej napisał(a):

  Witam gdzie można kupić czarną nigrozynę spirytusową ?

  • Aneta napisał(a):

   Dzień dobry,
   proszę może zapytać w sklepie dla plastyków i konserwatorów Arte-Metal przy ul.Długiej w Warszawie
   pozdrawiam,
   Aneta

 20. Beata napisał(a):

  Witam, mam do odnowienia szafę biblioteczną. Chciałabym ją wykończyć politurą szelakową w efekcie półmatu. Wcześniej kończyłam meble metodą uzyskania lustra. W tym meblu bardziej właściwy byłby półmat. Jak uzyskać taki efekt? Pozdrawiam, Beata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven − one =