Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Rodzaje fornirów

Fornir – inaczej okleina, to cienkie arkusze czystego, naturalnego drewna naklejane na powierzchnie mebla wykonanego najczęściej z mniej wyszukanych gatunków (np sosny, brzozy, olchy, świerka) w celu jego uszlachetnienia i podniesienia jego dekoracyjnej wartości. Nowe forniry (okleiny), cięte już maszynowo, mają zazwyczaj ok 0,6mm grubości, choć występują też i w grubszej wersji ok 3-5mm nazywanej wtedy potocznie obłogiem (obłóg). Sztuka fornirowania znana jest już od starożytności, choć prawdziwa moda na meble wykonane właśnie w taki sposób pojawiła się w Europie na przełomie XVII i XVIII wieku.


IMG_9113

Narturalnych oklein, tak jak i gatunków drzew, jest na rynku dostepnych całe mnóstwo. Samego orzecha czy mahoniu jest kilkadziesiąt odmian. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ich pozyskiwania, tj ciecia, a dokładniej skrawania, w zależności od tego bowiem jak kłoda drewna zostanie zeskrawana (obwodowo, płasko czy mimośrodowo), taki układ usłojenia i tym samym rysunek drewan uzyskamy. Czasem ciężko jest więc na pierwszy rzut oka rozpoznać nazwę drewna który widnieje na meblu, zwłaszcza kiedy powierzchnia z racji wieku jest już mocno spłowiała, była w przeszłości bejcowana (zmieniono jego naturalny kolor) a po latach przykryta jest jest dodatkowo grubą warstwą kurzu i brudu czy wtórnymi powłokami.

W meblarstwie dawnym rodzaje użytych fornirów często się jednak powtarzają, są charakterystyczne dla danego okresu w meblarstwie i poszczególnych stylów, stąd też praca przy renowacji odbywa się zazwyczaj przy zastosowaniu tych najpopularniejszych. Poznanie budowy tych gatunków drewna, ich cech charakterystycznych – zarówno iglastych (sosna, świerk, jodła, modrzew), jak i liściastych (brzoza, olcha, topola, lipa, dębina, jesion, orzech, czereśnia, klon, wiąz, grochdrzew itd.) oraz egzotyków (przede wszystkim palisandry, mahonie, heban, róża…) pomaga rozpoznawać, te z którego zbudowano nasz mebel. Ciekawą grupę oklein tworzą też wszelkiego rodzaju czeczoty. Polecam wizytu w składach oklein (i materiału drzewnego), z odpadków i ścinek warto też zrobić sobie mały wzornik z fornirami.

SONY DSCIMG_9159IMG_9160IMG_9156IMG_9153IMG_9151IMG_9158IMG_9228

8 odpowiedzi

 1. Witam – mam pytanie, mam meble kuchenne oklejone fornirem, jest to kolor wenge, a ja chciałabym użyskać biały 😀 czy dam radę jakoś ten fornir wyczyścić do naturalnego koloru drzewa ? czy wymagałoby to za dużo pracy i nakładów ?

  1. W przypadku mebli dawnych, gdzie drewno jest już spatynowane a połowoka zużyta można jak najbardziej sie pokusić o czyszczenie takich powierzchni; w przypadku mebli współczesnych lakier najcześciej jest kładziony przemysłowo, jest więc bardzo twardy, stąd też b.trudno może być go usunąć, zwłaszcza w domowych warunkach. W takim przypadku skutkuje tylko ew czyszczenie chemiczne specjalnymi żelami, ale to i tak duuuże wyzwanie. Jeśli myśli Pani o przemalowaniu frontów, to wiem, ze są na rynku dostępne specjalne farby, które (podobno, sama nie próbowałam, ale rozmawiałam z osobami ktore nimi malowały i były zadowolone) kryją powierzchnie bez konieczności wcześniejszego czyszczenia. Pozdrawiam:)

   1. Są to meble nowe mają około 8 lat, czyli będzie lakier trudny do usunięcia. Z jednej strony dobrze, bo mniej „zabawy”- z drugiej strony szkoda mi utracić fakturę drzewa, bo jakaś jest. Te farby o których Pani pisze, to pewnie farby kredowe ? dziękuję za odpowiedź 🙂

    1. W zależności o ilości warstw lakieru można je ew najpierw poczyścić chemicznie (żel plus wełna stalowa) a potem przeszlifować szlifierką. Pracy niewątpliwie bedzie jednak bardzo dużo. Farby o których myślę są własnie kredowe, ale tak jak wspomniałam nie mam z nimi doświadczenia i nie wiem jak mocno są trwałe…:) pozdrawiam.

 2. Dzień Dobry,

  Gdzie mozna kupić arkusze fornirowe o wielkości powyżej 40 x 40 cm? Na allego jest sporo ofert ale o mniejszych wymiarach. Brzoza Karelska przedstawiona na zdjęciu wygląda fantastycznie.

  1. Dzień dobry,
   Proszę zapytać w sklepie/stolarni Drewno-Lux przy ul.Stalowej 65 w Warszawie – jest tam bardzo duży wybór fornirów, drewna i art.stolarskich,
   Pozdrawiam,
   Aneta

 3. Dziękuję Wam za cały zasób wiedzy. Rozwialiście wiele moich wątpliwości, dzięki czemu znacznie łatwiej (i szybciej) kończę zlecenia.

  Szczerze pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *