Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Polskie krzesła Polish Bentwood Furniture Industry Kraków

Para giętych, niedużych w formie krzeseł z fabryki w Krakowie, wykonanych najprawdopodobniej pod koniec (lub w połowie) lat 30-tych XXw. Na ten bowiem okres datuje się działalność tej firmy. W tym czasie istaniało tak wiele fabryk i zakładów produkujących meble wzorowane na modelach Thoneta, że nie sposób prześledzić historie każdej z nich, zwłaszcza, że wiele dokumentacji niestety nie przetrwało czasów wojennych (i powojennych).

Ciekawostką jest zachowana w oryginalnym stanie fabryczna sygnatura – naklejona na spodniej stronie siedziska etykieta z napisem Polish Bentwood Furniture Industry Kraków oraz wybity na ramie podpis Made in Poland, jak to w wielu meblach giętych przeważnie stosowano. Mimo usilnych poszukiwań niestety nie udaje mi się cały czas trafić na więcej informacje o tej polskiej manufakturze, poza tym, że nie kontynowała produkcji po II wojnie światowej.. Wiadomości jest jak na lekarstwo, choć krzesła tak właśnie sygnowane raz po raz spotykam.

8 odpowiedzi

 1. Hello from Australia!
  I had another look at your site while investigating the chairs that have the marking „Made in Poland” notice there is an „R” underneath?
  There may also be a serial number on these chairs at the front between the legs and under the front rim.
  I have similar chairs and I just saw the additional markings this morning. it is very hard to find out anything about the manufacturers of these chairs. Do you ave any more information?
  They are bent wood, but not Thonet.
  Any help appreciated. 🙂

 2. Mam jeszcze takie dwa. Mają co najmniej 60 lat, bo odkąd pamiętam były w domu rodzinnym. Na moich, pod napisem „Made in Poland”, widnieje jeszcze litera R, a na samym brzegu, jakby wypalona V. Mocno nadgryzione zębem czasu, wytarte, że ściętymi wkrętami w poprzeczkach, stały zapomniane w piwnicy. Śledzę twój blog od jakichś dwóch lat, ale dopiero teraz nabrałam odwagi i postanowiłam je odnowić. Największą trudność sprawiło mi usunięcie zerwanych gwintów z nóżek i wyjęcie siedziska z ramy. Ale czysty spirytus sprawę załatwił. I polerka wacikami stalowymi, genialna sprawa ???? jestem Ci bardzo, bardzo wdzięczna, że pomogłaś mi przywrócić do życia to cudo, a przede mną jeszcze kilka takich rodzinnych pereł sprzed lat. Robisz naprawdę wielką, wielką robotę

  1. Bardzo dziękuję! Za każdym razem kiedy czytam czy słyszę, że dzięki wskazówkom na blogu 'pomogłam’ postawić na nogi domowe, rodzinne meble to jest mi niezmiennie miło:))
   pozdrawiam serdecznie,
   Aneta

 3. Do you make the embossed seats for Thonet round seat chairs.
  I am from Malaysia and require 2 pieces, the tops of the chairs I purchased are cheap replacements.
  If you do and I can pay you fr both parts and shipment.
  I am from Malaysia, hopefully if it is good we can do more business.

 4. Will you sell just the round seats embossed for the Thonet Bentwood chairs.
  I am from Malaysia sending you the entire chair for renovation is just too expensive, the Thonet bentwood chairs I have are coloured dark and are usually found in Coffee shops here in Malaysia.
  I can send you pics of the chairs if I get your email, and hopefully after restoring the two chairs I have with real embossed chair seats we can do more business.
  These chairs did nto come with a cane top but an embossed wooden top like I see in your work.

 5. witaj własnie naszła mnie vena twórcza i dopiero co znalazłam Twój blog. Wyciągnełam z piwnicy 2 takie krzesła. Siedziso zniszczone w jednym i drugim zawilgocone.Suche lecz pęknięte i wygięte. Nogi troszkę podziurkowane w jednym przez korniki ale nie bardzo są, dziurki kila. Na rami jest wyryty napis made in Poland a pod siedziskiem nalepka papierowa Thonet i logo THONET MUNDUS bo jest takie duże M po prawej stronie a po lewej logo Thonet ta fabryka mebli giętych znajdowała sie niegdyś w Bielsku. To krzesła moich dziadków sa u nas od zawsze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *