Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Muzeum Secesji

„Każdy styl, nurt czy kierunek w sztuce, kiedy już przebrzmi jego tryumfalny pochód…spotyka ten sam los – trafia do czyśćca zgotowanego przez następców… To samo przydarzyło się secesji: rozbłysła niczym meteor na przełomie XIX i XX stulecia, by przez następne pół wieku stać się synonimem złego gustu, tandety, niewyszukanego smaku znajdującego upodobanie w bogactwie ornamentyki, nadto jak styl związany z mieszczaństwem budziła dodatkowe podejrzenia i wątpliwości w kraju o ustroju chłopsko-robotniczym” (‚Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku’ pod red. Leonarda Sobieraja, 2017).

Na szczęście szeroko pojęta secesja doczekała się należytej nobilitacji nie tylko w zacisznych domowych wnętrzach, zbiorach des, galerii i prywatnych kolekcjach miłośników tej sztuki, ale przede wszystkim w salach muzealnych…

Muzeum Mazowieckie w Płocku oferuje nam podróż w czasie i spotkanie z secesją z przełomu XIX i XX w. Prezentuje eksponaty charakterystyczne dla secesji polskiej i szeroko pojętego Art Nouveau… Stylowe meble, obrazy, oświetlenie, tkaniny, porcelana a na deser wystawa wnętrz z okresu Art Deco. Pięknie urządzone sale na trzech piętrach w stylowej, odrestaurowanej kamienicy zachwycą nie tylko miłośników stylu, ale wszystkich ceniących dawną sztukę! Muzeum Mazowieckie to zdecydowanie miejsce z ponadczasowym klimatem i duszą.

Zdecydowanie polecam ! ! !

http://www.muzeumplock.art.pl/ Muzeum Secesji w Płocku (ul.Tumska)Muzeum Secesji w Płockuwnętrze Muzeum Secesji

Oryginalne meble i akcesoria… Piec Secesyjnysecesyjny piec typu 'koza'Secesyjne vertiko

malarstwo… T.Axentowicz "Wiosna"Jacek Malczewski "Autoportret"wystawa malarstwa w płockim Muzeum

ceramika i szkło… secesyjne filiżankisecesyjna porcelanasecesyjna osłonka SONY DSC

 

 

 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *