Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Renowacja przedwojennego wagonu kolejowego (2)

Stary wagon kolejki wąskotorowej, o którego nietypowej renowacji pisałam w zeszłym roku, jest już gotowy.

SONY DSCSONY DSCSONY DSC

SONY DSC

W pełni odrestaurowany i zaadoptowany na izbę pamięci stanął przed zabytkowym dworcem kolejowym (stacja trasy prowadzącej do wschodniej granicy) na specjalnie przygotowanym fragmencie torów. Wszystko to w niewielkiej podlaskiej miejscowości Czyżew, z której to w czasie II wojny światowej miejscowa ludność była wywożona na Syberię. Wagon, z wypisanymi w środku nazwiskami rodzin Sybiraków i pamiątkami z czasów radzieckiej okupacji (zdjęciami, dokumentami i innymi przedmiotami zbieranymi obecnie od mieszkańców), ma być bezpośrednim symbolem upamiętniającym zesłania Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Oficjalne otwarcie 'muzeum’ zaplanowane jest na wrzesień (po znajomości mogła zobaczyć jego wnętrza już teraz:)

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

Sama renowacja z pewnością nie należała do najprostszych, powierzchnia obiektu w końcu jest niemała. Czyszczenia, uzupełniania, malowania całej drewnianej konstrukcji oraz piaskowania metalowych elementów podwozia było całe mnóstwo. A wszystko pod czujnym okiem konserwatora zabytków z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (Oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie), który na bieżąco sprawdzał poprawność całych prac. Renowacja przyniosła jednak zamierzone efekty i ze zniszczonego jeszcze do niedawna starego wagonu powstała naprawdę oryginalna izba pamięci. Całość przykuwa uwagę i prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Jestem pod wrażaniem. Oby więcej takich miejsc.

SONY DSC

SONY DSC
Renowacja wagonu obejmowała:
 • rekonstrukcję całej drewnianego zadaszenia – pierwotne było mocno przegniłe i w wielu miejscach uszkodzone
 • wyczyszczenie za pomocą piaskowania* całego podwozia i pozostałych elementów metalowych
 • wyczyszczenia za pomocą piaskowania całej konstrukcji drewnianej, łącznie ze środkiem
 • zabezpieczanie żeliwa i drewna impregnatami
 • pomalowanie całego wagonu farbą.
*
Piaskowanie, które zastosowano tutaj, wykonuje się też przy odnawianiu np. starych nóg-podstaw od maszyn do szycia. Piaskowanie, czyli czyszczenie piaskiem pod ciśnieniem (za pomocą pistoletu drobiny piasku uderzają w powierzchnie) pozwala usunąć stare powłoki, zwłaszcza z miejsc trudno dostępnych i wygładzić skorodowane żeliwo, tak by można je było potem pomalować na dowolny kolor. Do piaskowania metalu używa się innego rodzaju/grubości ziaren piasku a do drewna innego (drobniejszego).
*
Tak prezentował się wagon na początku renowacji:
IMG_4365Ostatnio zaktualizowane108
Ostatnio zaktualizowane109IMG_4354-001IMG_4359

4 odpowiedzi

  1. Wagon znajduje się w miejscowości Czyżew (woj.podlaskie) i pełni funkcję Izby pamięci dla Sybiraków – głównie okolicznych mieszkańców wywiezionych w czasie II w.ś na Sybir.
   Renowację wagonu przeprowadzała moja siostra i z tego co pamiętam trwała ona ok 3 miesięcy
   pozdrawiam,
   Aneta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *