Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Secesja w literaturze

Mój domowy księgozbiór raz po raz powiększa się o kolejną pozycję i choć staram się rozsądnie podchodzić do tematu zakupu ‚nowych’ książek (z racji ograniczonej przestrzeni), to jednak są takie tytuły, które po prostu muszę mieć na półce i już:) I przyznaję od razu, że większości tych tytułów wcześniej nie znam, to one same (zupełnie przypadkowo:) mnie znajdują i zachęcają do kupna:)

Najbardziej lubię zdobywać egzemplarze wydane przed laty i teraz upolowane w antykwariacie. Antykwariat to dla mnie z resztą kolejne magiczne miejsce – zaraz po muzeum i palmiarni, w którym mogłabym spędzić resztę swojego życia:) Zdecydowanie popieram dawanie ‚używanym’ książkom drugiego i kolejnego życia. Treść i wiedza w nich zawarta jest dla mnie nieoceniona.

Od paru dni segreguję i porządkuję swoje książki, stąd postanowiłam pokazać tytuły – w takich zbiorowych zestawieniach – po które z przyjemnością sięgam, czytam, nieustająco gdzieś tam cały czas przeglądam i z których czerpię inspirację. Szerokopojęta historia sztuki, rzemiosło czy tematy związane z renowacją, konserwacją i odnawianiem mebli dawnych to literatura tematu, którą można czytać bez końca, odnajdując za każdym razem dawkę nowej wiedzy. Takie klasyki nie do przeczytania, które nigdy się nie nudzą:)

Dziś zatem o secesji & art nouveau, czyli popularnej sztuce bell epoque i fin de siecle (końca wieku). Książek mam łącznie 12 sztuk: osiem prezentowanych poniżej i cztery, które ostały się w pracy – dwie z nich dotyczą architektury lwowskiej i malarstwa epoki, dwie pozostałe to „Secesja. Sztuka i życie” aut. Petr Wittlich oraz prezentowana już wcześniej na blogu „Secesja. Przewodnik dla kolekcjonera” aut. Anny Szkurłat.

I na początek trudne pytanie – którą pozycję wybrać?…

Polecam polskie wydania, w tym zdecydowanie dwa pierwsze tytuły z poniższej prezentacji: „Secesja. Historia, sztuka, ludzie” aut.Bartłomieja Gutowskiego oraz „Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum mazowieckiego w Płocku” pod red.Leonarda Sobieraja oraz wspomnianą wcześniej „Secesja. Przewodnik dla kolekcjonera”.

Bardzo sobie też cenię anglojęzyczny album „Art Nouveau Furniture” aut.Carla Benno Hellera, a to dlatego, że w całości poświęcony jest tylko i wyłącznie meblom, a ten temat jest mi jednak najbliższy.

„Każdy styl, nurt czy kierunek w sztuce, kiedy już przebrzmi jego tryumfalny pochód…spotyka ten sam los – trafia do czyśćca zgotowanego przez następców… To samo przydarzyło się secesji: rozbłysła niczym meteor na przełomie XIX i XX stulecia, by przez następne pół wieku stać się synonimem złego gustu, tandety, niewyszukanego smaku znajdującego upodobanie w bogactwie ornamentyki, nadto jak styl związany z mieszczaństwem budziła dodatkowe podejrzenia i wątpliwości w kraju o ustroju chłopsko-robotniczym” (‚Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku’ pod red. Leonarda Sobieraja, 2017).

Na szczęście szeroko pojęta secesja doczekała się należytej nobilitacji nie tylko w zacisznych domowych wnętrzach, zbiorach des, galerii i prywatnych kolekcjach miłośników tej sztuki, ale przede wszystkim w salach muzealnych i literaturze tematu, czego dowodem jest ta właśnie książka o zbiorach. Osobiście jestem pod dużym wrażeniem tego właśnie wydania. Przyznaję, że z racji niesłabnącego zakochania w tumskiej kamienicy i jej obszernych zbiorach, do sięgnięcia po tę pozycję w pierwszej kolejności zachęcam. Piękny album, bogata treść i szereg meblowych historii.

Miłej lektury!

*

  1. „Secesja. Zbiory i ekspozycje Muzeum mazowieckiego w Płocku”

pod redakcją: Leonarda Sobieraja

wydawca: Muzeum Mazowieckie w Płocku, 2017

2. „Secesja. Historia, sztuka, ludzie”

aut. Bartłomiej Gutowski

Wydawnictwo SBM sp. z o.o., Warszawa 2018

3. „Secesja”

aut. Mieczysław Wallis

Wydawnictwo Arkady 1984r., Warszawa 1967

4. „Art Nouveau”

aut. Stephen Tschudi Madsen (z ang. przełożyła Janina Wiercińska)

Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1977

5. „Secesja. Plakat, ilustracja książkowa i malarstwo czarującej epoki fin de siecle’u”

pod red. Nicka Wellsa (tłumaczenie Bożena Mierzejewska)

Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2010/2011

6. „Secesja w Poznaniu”

aut. Jan Skuratowicz, Magdalena Adamczewska, Piotr Walichnowski

Wydawnictwo: Media Rodzinne, Poznań 2016

7. „Art Nouveau”

aut. Uta Hasekamp

Wydawnictwo: Konemann, Paris 2018

8. „Art Nouveau Furniture”

aut. Carl Benno Heller

Wydawnictwo: Berghaus Verlag, Kirchdorf/Germany 1994

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *