Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

O historii zegarów i zagarków marki Junghans, Kienzle i Gustav Becker

Wykorzystuję to, że mam odrobinę więcej wolnego czasu i nadrabiam zaległości w blogowym dziale 'literatura’… Bo książki od zawsze pomagały przyjemnie i ciekawie spędzić wolny czas, ale teraz są myślę wyjątkowo pomocne:)

Tym razem o zegarach. O historii, produkcji i rozwoju trzech prężnie działających, znanych i lubianych firm, powstałych jeszcze w XIX wieku: Kienzle, Junghans i Gustav Becker.

„Zainteresowanie upływającym czasem zwiększało się wraz z postępem technicznym, który największą 'prędkość’ rozwoju osiągnął w XIX i XX wieku. Jednak przed tym okresem czasomierz był już znany. Urządzeniem odmierzającym czas ludzie interesowali. się na przestrzeni lat, najlepiej jest to widoczne   wraz. z jego ciągłym unowocześnianiem. Bez wątpienia, okres w którym czasomierze zaczęły wkraczać w sferę życia codziennego, był przełom XI i XII wieku. Wtedy też pojawiły się pierwsze zegary wieżowe, a społeczeństwo mogło dzięki nim obserwując upływający czas…” cyt. Łukasz Biały „Historia zegarów fabryki Kienzle”.Prezentowane monografie, które dziś polecam są autorstwa Łukasza Białego. Świetnie przedstawiają rozwój przemysłu zegarowego i historie rodziny Kienzle, twórców marki Junghans i najbardziej znanego w branży Gustava Beckera. Przyjemnie obrazują wszechobecną modę na czasomierze – wersje kieszonkowe, ścienne, budziki, zegary szafowo-podłogowe czy kominowo-kredensowe. Książki zdecydowanie warte przeczytania, nie tylko dla miłośników dawnych zegarów. Tworzą przyjemną kolekcję w domowej bibliotece.

1. „Historia Fabryki Zegarów Kienzle”

aut. Łukasz Biały 

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Kotliński, Łódź 2016

2.”Historia Fabryki Zegarów Junghans”

aut. Łukasz Biały 

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Kotliński, Łódź 2017

 

3.”Fenomen firmy Gustav Becker”

aut. Łukasz Biały 

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Kotliński, Łódź 2020

3 odpowiedzi

  1. Po przeczytaniu książki o historii firmy Junghans zmieniłem na plus zdanie o całej rodzinnej firmie
    Naprawdę polecam książki Łukasza, a wiem że w przygotowaniu jest kolejna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *