Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Renowacja szafki z lat 60-tych XXw. 'SP Drzewotechnika’

Renowację tej szafki przeprowadziłam na potrzeby jesiennego muzealnego wykładu, na którym opowiadałam m.in. jak odnawiać powojennie wyprodukowane meble. Dla porównania zakresu i efektu prac, równocześnie odnawiałam też szafkę z lat 20-tych XXw. – podstawę dwuczęściowej serwantki, którą potraktowałam bardziej klasycznie przywracając jej tradycyjnie politurowaną powłokę (jest widoczna na kilku slajdach). 

Ale po kolei. Wspomnianym obiektem, który jako pierwszy wzięłam na swój warsztat była jednodrzwiowa szafka z uchylanymi drzwiami, wykonana w latach 60-tych XX wieku w warszawskiej Spółdzielni Pracy ‚Drzewotechnika. Zgrabny i funkcjonalny mebel o kubistycznej formie, mogący służyć, zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem jako mebel pod sprzęt rtv, ale obecnie równie często wykorzystywany jako barek lub pomocnicza szafka na książki i dokumenty.

Nie chciałam tym razem dublować długich, opisowych wpisów o renowacji, dlatego etapy prac zobrazowałam w formie slajdów z mojej prezentacji. Zdjęcia okraszone są krótkimi komentarzami i wskazówkami zwracającym uwagę na jakiś szczegóły związane z pracą przy meblu. Większe opisy dotyczące np sposobów usuwania starych powłok, ich doboru, techniki bejcowania czy uzupełniania forniru znajdują się na blogu. Można je odnaleźć w spisie treści w dziale Renowacja i pielęgnacja (lub tagach)

Na początek opis konstrukcji i tego w jaki stanie szafka do mnie trafiła, a następnie przebieg poszczególnych czynności, które choć proste i nieskomplikowane, to i tak wygenerowały duży nakład pracy (z małymi przestojami na schnięcie kleju i powłok wykończeniowych trzeba założyć ok 5 dni roboczych).

Odnowienie mebla i przywrócenie mu dawnej świetności wymaga jednak czasu a przede wszystkim znajomości różnych technik, stąd też prace o różnorodnym charakterze – jak renowacja takiej powojennej szafki – pozwala poszerzać umiejętności i zdobywać potrzebne w tym zawodzie doświadczenie:)

 

 

22 Responses

 1. Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za tak dokładny opis całego procesu, efekt końcowy jest wspaniały.
  Dziękuję ślicznie za to, że dzięki się Pani swoją ogromną wiedzą z innymi.
  Pozdrawiam serdecznie. Ela

 2. Wspaniała zmiana, mebel jest na prawdę cudowny. To wspaniałe jak ludzie potrafią tchnąc tyle życia w stare przedmioty. Jestem pod ogromnym wrażeniem. 🙂

 3. Veľmi krásne, sledujem blog zo Slovenska.
  Rada by som sa priučila tomuto umeniu, hoci pracujem v úplne inej sfére.
  Veľa radosti.

 4. Piękna renowacja i mebel świetny. Drzewotechnika to zdaje się efemeryda, ale ich meble odznaczały się funkcjonalną prostotą i elegancją, czego w segmentach lat ’70 już brakowało.Pozdrawiam!

 5. Dzień dobry.Mam stara z lat 30 szafę z tak zwana nadstawka jest rzeźbione.Czym mogę odnowić szafę?? czy sam lakier wystarczy??

 6. piękny materiał, renowacja chapeau bas :klap:
  mam pytanie, jak odrestaurować czarne nogi w takiej szafce?
  po oczyszczeniu, czarna bejca i na to olej z wykończeniem woskiem,
  czy politurą na szelaku rubinowym?

  1. Dzień Dobry, najlepiej byłoby nanieść czarną bejcę spirytusową i, jeśli chcemy mieć nogi wybłyszczone, to pokryć je czarną politurą na połysk. Jeśli natomiast zależy nam na półpołysk to wskazany byłby olejowosk. pozdrawiam
   Aneta

 7. Dzień dobry,
  córka „obdarowała” mnie ostatnio lampą nocną z lat ’60. Charakterystyczny styl tamtej epoki, wysoka lampa z trójkątnym blacikiem a pod nim pleciony gazetnik. Konstrukcja metalowa, łatwa do renowacji ale… Właśnie, pojawiło się „ale” – trójkątny blacik okazał się nie być drewnianym ale wykonanym, prawdopodobnie z ebonitu. Jest porysowany i mocno poprzecierany. Nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji jak i czym przeprowadzić renowację takiego elementu. Czy można liczyć na jakąś poradę z Pani strony ? Pozdrawiam Serdecznie, Maciej.

  1. Dzień dobry,
   niestety nie mam doświadczenia w pracy z ebonitem, to co praktykowałam to tylko odświeżanie drobnym mleczkiem polerskimi, ale nie mechanicznie jak to bywa przy kamieniu czy lakierach, ale ręcznie
   pozdrawiam,
   Aneta

 8. Świetny wpis! To bardzo przydatne móc krok po kroku zapoznać się z etapami renowacji starych mebli. Na pewno jest to rzecz wymagająca pracy i odpowiednich narzędzi, jednak efekty prezentują się zachwycająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *