Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

Art Déco – wystawa stała w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Tak pięknie urządzone wnętrza można oglądać na nowo otwartej wystawie stałej ‚Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco’, która swą premierę miała na poczatku września tego roku w Muzeum Mazowieckie w Płocku
Wystawę tworzy ok 1800 eksponatów sztuki art déco pochodzących z różnych stron świata, zgromadzonych na dwóch poziomach kamienicy przy ul.Kolegialnej 6 (parter i I piętro), w której Muzeum utworzyło swój nowy oddział poświęcony właśnie sztuce lat 20 i 30-tych XXw..
Kolekcja niewątpliwie zachwyca swym rozmachem i nowoczesnością, zupełnie jak przed laty sam styl, który jest synonimem luksusu, indywidualizmu, blichtru i elegancji (z fr. art – sztuka, décoratif – dekoracyjny). Charakterystyczna geometryzacja – ostre kąty, romby, trójkąty i zygzaki, naprzemienna z cylindrycznymi formami i zoblonymi narożami widoczna jest niemal w każdym detalu rzemiosła artystycznego budującego całość tej niezwykłej wystawy.
Kolekcjonerskie komplety mebli, szkło, ceramika, rzeźba, oświetlenie, stroje z epoki, luksusowa biżuteria… i malarstwo najwyższych lotów z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej na czele. Do tego zabytkowy angielski samochód – Jowett Special Roadster z 1926r. w iście soczystym, czerwonym kolorze karoserii i wiele innych pięknych przedmiotów w stylu art déco.
Jak zachęca muzealna ulotka „zapraszamy na spacer ulicami przedwojennego miasta, do odwiedzenia ówczesnego mieszkania, gabinetu prezesa banku, domu mody, salonu jubilerskiego, zapoznania się z modnymi i nowatorskimi projektami artystycznymi w dziedzinie szkła, ceramiki i metalu”…

Ze swojej strony mogę napisać tylko jedno – chylę czoło przed organizatorami, kuratorami wystawy i wszystkimi osobami, które przyczyniły się do powstawania tego wyjątkowego miejsca. Elegancko, wymownie i z klasą prezentują się wszystkie eksponaty. Jest co podziwiać a jedna wizyta w Muzeum to zdecydowanie za mało, by nacieszyć oczy. Polecam odwiedzić muzeum i samemu przekonać się jak piękna jest to ekspozycja poświęcona sztuce art déco! Poza tym to doskonała lekcja historii sztuki, z historią mebla na czele.

Dodaję do albumu niewiele zdjęć (dodatkowo porozrzucanych, nie w kolejności zwiedzania:) w nadziei, że każdy prędzej czy później sam odwiedzi te wyjątkowe miejsce i doświadczy spotkania z prezentowanymi eksponatami, zarówno tymi z 'bell epoque’, o których pisałam już parę lat temu, jak i tymi które pięknie reprezentują sztukę dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i Europie.
Dla uporządkowania:
  • wystawa stała dotycząca secesyjnej sztuki prezentowana jest niezmiennie w kamienicy przy ul.Tumskiej 8
  • wystawa stała dotycząca sztuki art déco prezentowana jest w nowootwartej kamienicy przy ul.Kolegialnej 6
Uwaga. Przy ul.Kolegialnej 6, tuż obok sal ze znakomitą sztuką Art Deco, znajdziemy drugą, równie wyjątkową wystawę (choć czasową i dużo skromniejszą), prezentującą sztukę powojenną, przede wszystkim polskie rzemiosło artystyczne. Projekty Olgierda Szlekysa & Władysława Wincze, Jana Szczerbetko, Władysława Wołkowskiego, Jana Kurzątkowskiego, Izabelli Szerskiej-Sternińskiej, Danuty Duszniak, Lubomira Tomaszewskiego… Ład, Steatyt, Cepelia, Wałbrzych, Chodzież, Włocławek, Łysa Góra… To wszystko (choć w pigułce) jest piękną zapowiedzią tego, co w przyszłości zadzieje się w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Sama wystawa potrwa do końca lutego 2022r.
Więcej na stronie Muzeum http://muzeumplock.eu/pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *