Starych mebli czar ®

blog o meblach dawnych i ich renowacji

„Konkurenci Thoneta”. Nowa książka o meblach giętych

Nowa, bardzo interesujca pozycja w mojej bibliotece, przybliżająca historię produkcji mebli giętych, ale tym razem od strony – jak głosi sam tytuł – konkurentów rodziny Thonet.

Kiedy 10 grudnia 1869 roku wiedeńska firma straciła patent na wytwarzanie mebli z giętej buczyny, liczna już w tym czasie konkurencja rozwinęła skrzydła a produkcja sprzętów w tej technologii nabrała niebywałego tempa… Warto więc pamiętać, że nie każdy gięty mebel to Thonet. I na odwrót. Wytwórców mebli giętych było bowiem dziesiątki… setki na świecie. W samym okresie międzywojennym na terenie Polski było przeszło 50 zarejestrowanych firm i przedsiębiorstw oferujących meble z giętej buczyny. Do tego dochodzą zagraniczne filie różnych fabryk i mniejsze lokalne manufaktury oraz składy, działające na terenach obecnej Austrii, Węgier, Niemiec, Czech i Słowacji, co daje naprawdę duży przekrój wyprodukowanych i zachowanych modeli mebli z przeróżnymi etykietami i oznaczeniami. Sama firma Thonet posiadała swoje liczne przedstawicielstwa rozsiane niemal na całym świecie – sklepy i składy we Francji, Hiszpanii, Anglii, Włoszech, w Stanach Zjednoczonych… Jednym zdaniem – producentów mebli giętych w II połowie XIXw i I wieku XXw. było więc naprawdę wielu. I o tym właśnie jest ta książka.

Opracowanie zawiera dużo historycznych ciekawostek, zdjęć mebli oraz sygnatur i etykiet, które nie zawsze są łatwe do rozpoznania przy identyfikacji mebli z giętej buczyny. Myślę, że książka napisana przez pana Adama Wladyka będzie pomocnym źródłem. Polecam po nią sięgnąć, zwłaszcza że publikacji poświęconych tego typu meblom jest na polskim rynku naprawdę niewiele.

„Konkurenci Thoneta”

Jacob&Josef Kohn, Mundus oraz powiązane z nimi firmy produkujące meble gięta

autor: Adam Wladyka

Cieszyn 2021

 

*kontakt do zamówień książki: adam.wladyka@gmail.com

 

 

 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *