Instagram RSS Feed

O meblach z XV-XIX wieku. Książki Małgorzaty Korżel-Kraśnej

30 lipca, 2022 by Aneta

Trzy pięknie wydane katalogi dla miłośników dawnych mebli prezentujące historię meblarstwa europejskiego od czasów średniowiecza po wiek XIX. Wszystkie autorstwa pani Małgorzaty Korżel-Kraśnej, historyk sztuki, kustosz i kurator z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wybitnej specjalistki meblarstwa zabytkowego, której publikacje niejednokrotnie prezentowałam już na blogu. Trzystustronicowe publikacje świetnie obrazują rozwój meblarstwa na przestrzeni wieków podkreślając jednocześnie stolarski kunszt rzemiosła artystycznego.

Każda z książek bogato ilustrowana, z licznymi zdjęciami zabytków i ich szczegółowych fragmentów, ze świetnym tekstem opisującym architekturę wnętrz i ewolucję mebli skrzyniowych oraz szkieletowych, ale także przedstawiającym rozwój nowych typów sprzętów jak i używanych w danym czasie materiałów oraz technik. Jak dla mnie to genialna skarbnica szczegółowo ujętej wiedzy.

Meble przedstawione w książkach pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w którym są udostępniane zwiedzającym na świetnie przygotowanych wystawach stałych jak i czasowych, które Muzeum regularnie stara się organizować.

Tytuł „Meble XV-XVII wieku” jest dostępny w sprzedaży na stronie muzeum https://sklep.mnwr.pl/, pozostałych dwóch wydań trzeba szukać już w antykwariatach & kiermaszach z używanymi książkami.

 1. „Meble  XV – XVII wieku”

  Autor: Małgorzata Korżel-Kraśna

  Wydawnictwo Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2016

 2. „Meble  XVIII wieku”

  Autor: Małgorzata Korżel-Kraśna

  Wydawnictwo Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2004

 3. „Meble  XIX wieku”

  Autor: Małgorzata Korżel-Kraśna

  Wydawnictwo Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2007

Artykuły powiązane

1. „Klasycyzm. Przewodnik dla kolekcjonerów”
2. Książki o historii stołu i historii łóżka

1 komentarz »

 1. Przytulniej pisze:

  Artykuł przedstawia proces renowacji i odnowienia mebli, co jest świetnym sposobem na przemianę starej i zniszczonej szafy w stylowy i nowoczesny element dekoracyjny. Wskazówki dotyczące doboru farb, klejów, akcesoriów i narzędzi są szczegółowe i łatwe do zastosowania przez osoby, które chcą podjąć się samodzielnej renowacji mebli. Polecam ten artykuł wszystkim miłośnikom DIY!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 4 =