Instagram RSS Feed

Gerydon

3 lutego, 2012 by Aneta

Gerydon – stolik w formie ozdobnego postumentu (słupka), wykonany najczęściej z drewna (rzadziej ze szlachetnego kamienia czy metalu) i służący jako podstawa pod świecznik, lichtarz, rzeźbę, lampę, wazon z kwiatami lub inną ozdobę np. porcelanową wazę.

Mebel, wzorowany na kształt murzyńskiego służącego niosącego okrągłą tacę, pojawił się  w XVII w. początkowo tylko we Włoszech i Francji (stąd jego nazwa, która pochodzi najprawdopodobniej od imienia Gueridona – afrykańskiego pazia usługującego na królewskich salonach a znanego z literatury komediowej). W meblarstwie europejskim gerydony rozpowszechniły się w II połowie XVII w. a od początku XIX w. nazwą tą objęto również małe, podręczne i lekkie stoliki na kolumnie zakończonej trójnogiem służące do podawania kawy. W Polsce gerydony najbardziej znane były jako smukłe i wysokie kolumny, często występujące w parach i wykorzystywane do ustawiania lichtarzy lub jako podstawki na słodycze.

 

 


3 komentarze »

 1. Wiola napisał(a):

  Witam,

  od pewnego czasu dość często odwiedzam Pani bloga, ale dziś trafiłam na wpis, który mnie bardzo poruszył. Mam pytanie odnośnie ostatniego mebelka z wpisu – gerydonu na kwadratowej podstawie na nóżkach, z okrągłą górą i kwadratową półeczką pośrodku – jak można ocenić jego wiek i pochodzenie? Dostałam od babci identyczny, zawsze używała go jako kwietnik, ale nie potrafiła dokładnie określić ile może mieć lat – został przywieziony zaraz po wojnie z Warszawy, ale nikt nie wie jak długo wcześniej był w użyciu. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  • Aneta napisał(a):

   Witam,
   Poroszę przesłać zdjecia mebelka na maila to postaram soę coś bliżej podpowiedzieć,
   Pozdrawiam,
   Aneta

   • Wiola napisał(a):

    Witam,

    załączam zdjęcie stojaka-kwietnika. Zdaje się, że jest identyczny jak ten z Pani zdjęcia. Drewno dębowe, dodatkowo mosiężne (?) obrączki na słupkach. Gdyby miała Pani jakieś przypuszczenia co do jego pochodzenia będę bardzo wdzięczna za wiadomość.

    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 5 =