Instagram RSS Feed

Renowacja szafki z lat 60-tych XXw. ‚SP Drzewotechnika’

1 kwietnia, 2020 by Aneta

Renowację tej szafki przeprowadziłam na potrzeby jesiennego muzealnego wykładu, na którym opowiadałam m.in. jak odnawiać powojennie wyprodukowane meble. Dla porównania zakresu i efektu prac, równocześnie odnawiałam też szafkę z lat 20-tych XXw. – podstawę dwuczęściowej serwantki, którą potraktowałam bardziej klasycznie przywracając jej tradycyjnie politurowaną powłokę (jest widoczna na kilku slajdach). 

Ale po kolei. Wspomnianym obiektem, który jako pierwszy wzięłam na swój warsztat była jednodrzwiowa szafka z uchylanymi drzwiami, wykonana w latach 60-tych XX wieku w warszawskiej Spółdzielni Pracy ‚Drzewotechnika. Zgrabny i funkcjonalny mebel o kubistycznej formie, mogący służyć, zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem jako mebel pod sprzęt rtv, ale obecnie równie często wykorzystywany jako barek lub pomocnicza szafka na książki i dokumenty.

Nie chciałam tym razem dublować długich, opisowych wpisów o renowacji, dlatego etapy prac zobrazowałam w formie slajdów z mojej prezentacji. Zdjęcia okraszone są krótkimi komentarzami i wskazówkami zwracającym uwagę na jakiś szczegóły związane z pracą przy meblu. Większe opisy dotyczące np sposobów usuwania starych powłok, ich doboru, techniki bejcowania czy uzupełniania forniru znajdują się na blogu. Można je odnaleźć w spisie treści w dziale Renowacja i pielęgnacja (lub tagach)

Na początek opis konstrukcji i tego w jaki stanie szafka do mnie trafiła, a następnie przebieg poszczególnych czynności, które choć proste i nieskomplikowane, to i tak wygenerowały duży nakład pracy (z małymi przestojami na schnięcie kleju i powłok wykończeniowych trzeba założyć ok 5 dni roboczych).

Odnowienie mebla i przywrócenie mu dawnej świetności wymaga jednak czasu a przede wszystkim znajomości różnych technik, stąd też prace o różnorodnym charakterze – jak renowacja takiej powojennej szafki – pozwala poszerzać umiejętności i zdobywać potrzebne w tym zawodzie doświadczenie:)Artykuły powiązane

1. Nowa wersja stolika z lat 60-tych XXw.

15 komentarzy »

 1. Dorota napisał(a):

  Rewelacja!

 2. Małgorzata napisał(a):

  W trakcie pracy dwa razy zmieniła Pani kolor paznokci. Jakimi lakierami to Pani zrobiła? 🙂

 3. Grzegorz napisał(a):

  Dziękuję bardzo za ciekawy opis. I oczywiście zapytam o sugerowany olejowosk. Jaką markę by Pani poleciła?

 4. Elżbieta napisał(a):

  Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za tak dokładny opis całego procesu, efekt końcowy jest wspaniały.
  Dziękuję ślicznie za to, że dzięki się Pani swoją ogromną wiedzą z innymi.
  Pozdrawiam serdecznie. Ela

 5. Elżbieta napisał(a):

  Oczywiście powinno być „dzieli” zamiast „dzięki”. ????

 6. Łukasz Stolarnia 5m2 napisał(a):

  Świetny poradnik – jak zwykle merytoryka i konserwatorskie podejście do sprawy. Jestem wielkim fanem od lat!

 7. Thomas napisał(a):

  Wspaniała zmiana, mebel jest na prawdę cudowny. To wspaniałe jak ludzie potrafią tchnąc tyle życia w stare przedmioty. Jestem pod ogromnym wrażeniem. 🙂

 8. Eva napisał(a):

  Veľmi krásne, sledujem blog zo Slovenska.
  Rada by som sa priučila tomuto umeniu, hoci pracujem v úplne inej sfére.
  Veľa radosti.

 9. Paweł napisał(a):

  Piękna renowacja i mebel świetny. Drzewotechnika to zdaje się efemeryda, ale ich meble odznaczały się funkcjonalną prostotą i elegancją, czego w segmentach lat ’70 już brakowało.Pozdrawiam!

 10. Meg napisał(a):

  Dzień dobry.Mam stara z lat 30 szafę z tak zwana nadstawka jest rzeźbione.Czym mogę odnowić szafę?? czy sam lakier wystarczy??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − four =